Ayakta Su Toplaması Nedenleri ve Tedavisi

Ayakta Su Toplaması Nedenleri ve Tedavisi

Ayakta Su Toplaması Nedenleri ve Tedavisi

Ayakta Su Toplaması Nedenleri ve Tedavisi

Cilt üzerinde meydana gelmekte olan su toplamaları gibi şikayetler genellikle yanıkların veya tahrişlerin sonucu meydana gelmektedir. Tahrişlere bağlı olarak su toplamaları genel olarak ayaklarda görülmektedir. Ayakta su toplanması tahrişten kaynaklı bir durum ise birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Eğer ayakta toplanan su kendiliğinden geçmiyorsa artık uzman bir doktora görünmenin zamanı gelmiştir. Ayakta su toplanması uygun olmayan ayakkabılar veya ayakların devamlı olarak yakkabı içerisinde olmasından kaynaklanabilmektedir. Ayaklar üzerinde toplanan su ilk olarak nemlendirici kremler sayesinde iyileşmesi denenebilmektedir. Bazı durumlarda ayakkabıdan kaynaklanmayan sebeplerden ötürü yine ayakta su toplaması oluşabilmektedir. Bunlara kimi zaman mantarlar da neden olabilmektedir. mantar tedavisi uzun sürmektedir tedavisinde öncelikle su kabarcıkları ve mantar tedavi edilir.

Ayakta su toplaması istenmeyen durumlardan biridir. Ayak üzerinde ağrı ve acılara neden olabilmektedir ve sıcaklıkların, nemin yoğunluğundan dolayı hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Ayakkabıların çorapsız bir şekilde giyilmesi de su toplamasına neden olabilmektedir. hava almayan ayaklarda bu durum yaygın olarak rastlanmaktadır. Ayakta su toplayan yerler önceleri küçük çapta ortaya çıkan kabarcıklardır. Ardından kısa bir süre içerisinde ayağın sürtünme sağlaması sonucunda veya baskı görmesi sonucunda hızlı bir şekilde büyüme göstermektedirler.

Ayakta Su Toplanmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Ayakta Su Toplaması Nedenleri ve Tedavisi

Ayakta Su Toplaması Nedenleri ve Tedavisi

 • Ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. (sivri burunlu ayakkabılar, ayağa dar gelen ayakkabılar, sıkan ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir.
 • Ayakkabıların sun deriden olmamasına dikkat edilerek hava alabilen rahat ve sıkmayan ayakkabıların giyilmesi tercih edilmelidir.
 • Çorapların teri emebilecek bir doku ile hazırlanmış olmaları gerekmektedir. naylon türündeki çorapların giyilmesi yine ayaklarda su toplamasına neden olabilecek durumlar arasındadır.)
 • Ayakkabılar çorapsız giyilmemelidir. (günümüzde moda kavramı altında çorapsız giyilen ayakkabılar genel olarak birçok hastalığa neden olabilmektedir. Ayak sağlığına dikkat ediniz.)
 • Uzun bir süre boyunca ayaklara rahatsızlık veren ayakkabıların kullanılmaması önerilmektedir.
 • Sıcak havalarda ayakların belirli aralıklarla yıkanması ve çorapların değiştirilmesi önerilmektedir.
 • Çok terleyen ayakların terinin giderilebilmesi.

Ayakta su toplanması olduğunda yapılması gerekenler

 • Ayakta su toplanması, su kabarcıkları oluşmuş ise uzun yürüyüşlerden kaçınınız ve olduğundan çok istirahat ediniz.
 • Kabarcık veya su toplanan yere baskı uygulamamak gerekir ve nemlendirici kremler kullanılmalıdır.
 • Banyo sonrası ıslak ayaklar kurutulmalı ve nemlendirilmelidir.
 • Ayakta su toplanmasına neden olan ayakkabıların giyilmemesi hatta o ayakkabıların atılması gereklidir. Zira sağlığınız için maddiyattan kaçmamanız gerekir.
 • Kaliteli ayakkabılar giyiniz ayağa rahat gelen ayakkabıların tercihi bu duruma engel olabilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir