B12 Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

B12 Vitamini Eksikliği, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

 

B12-Vitamini-Eksikliği-Belirtileri-Nedenleri-Tedavisi

B12 Vitamini Nedir? Vücutta depolanan vitaminlerden biri olan B12 vitamini, birçok rahatsızlığın altından çıkmaktadır. B12 vitamininin normal aralıklarda olması büyük önem taşır. Bir insanın vücudu, yaklaşık olarak 5 yıllık B12 vitamini depolayabilmektedir. B12 Vitamininin Görevleri Nelerdir? Bu vitaminin doğru şekilde alınması ve vücutta doğru oranda depolanması, hafızanın güçlenmesi için oldukça önemlidir. B12 vitamini hafızayı kuvvetlendirerek, öğrenme güçlüğünün de önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra, vücuttaki hücrelerin yaşam süresini uzatır. Hamilelik oranının artmasına yardımcı olur ve sinirlerde oluşan tahribatın onarımına katkı sağlar. Vücutta bulunan folik asitin düzensiz olması durumunda, bu asitin düzene girmesine yardımcı olur.

B12 Eksikliği Nelere Sebep Olur? B12 vitamini bilinenin aksine, vücut için en önemli vitaminlerden biridir. Vücutta eksikliğinin görüldüğü durumlarda depresyon, mide bulantısı, sürekliliği olan uyku halleri, yürüme bozuklukları, yorgunluk hissi, kansızlık, hafıza kaybı, baş ağrıları, kulak çınlamaları gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi belirtiler ile karşı karşıya kalıyorsanız, en kısa sürede testlerinizi yaptırmalı ve B12 vitamini eksikliği olup olmadığını öğrenmelisiniz. B12 Eksikliği Kimlerde Görülür? B12 vitamini içeren gıdalar gerektiği kadar tüketilmiyor sa, vücut herhangi bir nedenle B12 vitaminini kullanamıyor ve emilimini sağlamıyorsa, B12 vitamini eksikliği sorunu ortaya çıkmaktadır.

Özellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde, vücutta emilim zorlandığı için B12 vitamini emilimi yapılamaz ve bu durumda B12 eksikliği görülebilir. Ayrıca vejeteryan olan kişilerde, et yemedikleri için B12 eksikliği sıkça görülmektedir. Bu durumda etin yerine B12 vitaminini destekleyen gıdalar tüketilmeli ya da hekim tarafından uygun görülen takviyeler kullanılmalıdır. Yetersiz beslenme de bu eksikliğin çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Özellikle hamileler ve çocuklarda, bu sebeple B12 eksikliği sorunu sıkça görülmektedir.

B12 Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir? B12 vitamininin alınmasında en etkili yol, hayvansal gıdaların gereken miktarda tüketilmesidir. Eğer hayvansal gıdalar tüketilemiyorsa, et yerine bolca bakliyat tüketilebilir. Bunlar kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek gibi besinlerdir. Ayrıca doktorunuzun tavsiye edeceği B12 desteği veren ilaçlar da, kısa sürede tedavi olmanızı sağlamaktadır. Eğer B12 eksikliğinin tedavisi yapılmazsa, bu problem vücudunuzda birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden küçük ancak etkili olan B12 vitaminini düzende tutmak için, doğru ve dengeli beslenmeye önem vermek gerekmektedir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir