Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nedir, Nedenleri Nelerdir

Baş Ağrısı Nedir, Nedenleri Nelerdir

Baş ağrısı hemen herkesin sıkça karşılaştığı bir durumdur. belirtinin yaygınlığı göz önüne alınırsa, önemli bir rahatsızlığı yansıtmadığı sonucuna varılabilir. Fakat baş  ağrısı bazen çok önemli rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Baştaki organların çoğu ağrılara karşı duyarlıdır. Üzüntü, stres, üşütme, sinüzit, kireçlenme, açlık, aşırı yemek, ateşli hastalıklar, alkol kullanma, çeşitli darbelerden oluşan beyin urları, alerjik reaksiyonlar, tansiyon yüksekliği, fazla çalışma, güneş çarpması baş ağrısına yol açabilir. Baş ağrılarını önlemek veya hafif-(etmek için aşağıdaki bitkisel formüller kullanılır.

Tedavisi:

* Yarım bardak papatya, iki bardak sirkeye atılarak, on dakika kaynatın Sirkeye batırılan tülbent ağrıyan başa sarılır.

* Toz haline getirilmiş 5 gr. karanfille 10 gr. enfiye karıştırılır ve zaman zaman burna çekilin Bu karışım, kaş üzerleri ve göz çukurlarındaki ağrılara iyi gelir. * Kaynamakta olan bir litre suya, 25 gr. papatya ile 25 gr. oğul otu karışımı konur. Kısık alevde 5 dakika demlemeye bırakılır. Sonra da balla tatlandırılarak günde 3 – 4 çay bardağı içilir.

* Bir miktar sarımsak sirke içinde kaynatılarak lapa haline getirilir. Sonra da bir beze konularak alın ve enseye konur. Derinin tahriş edil-memesi için alın ve ense, önceden zeytinyağı ile silinir.

* Çiğ patates dilimlenerek göz ve alın üzerine konur. (Bu tedavi, kaynak ışığından etkilenen göz ağrıları  ve kızarıklıklara da etkilidir.)

* Çörek otu ateşte yakılarak dumanına durulur.

* 20 gr. kişniş toz haline getirildikten sonra 200 gr. balla karıştırılır. Günde üç defa birer kahve kaşığı yenir.

* Karalahana kaynar suya sokulup çıkarıldıktan veya ütü ile yumuşatıldıktan sonra ense ve alsa sarılır. Alın ve ense, zeytin yağı ile önceden silinir.

* Gül suyuyla kekik suyu yarı yarıya karıştırıldıktan sonra baş bununla ovulur. Aynı karışımdan günde üç defa birer çay bardağı içilir.

* 3 – 4 adet ebucehil kavıınu 100 cc. zeytin yağında ezildikten sonra boyna sarılır, bursa damlatılır.

* Kaynamakta olan bir litre suya, 100 gr. papatya ile 50 gr. fesleğen konur, kısık ateşte 10 dakika kaynatılır. Baş ve ense bu suyla, hafifçe masaj yapılarak ovulur.

* Taze gelincik çiçekleri lapa haline gelecek şekilde ezilir, bir bez aracılığıyla başa sarılır.

* Yarım bardak gelincik çiçeği bir bardak sirke içinde ezildikten sonra başa sarılır.

* 25 gr. tere otu tohumuyla 25 gr. dere otu tohumu toz haline getirildikten sonra, yarım kilo balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur. Günde üç defa birer kaşık yenir.

* 10 gr. defne tohumu iyice ezildikten sonra, 100 gr. balla karıştırılır. Günde üç defa birer çay kaşığı yenir.

* 10 gr. damla sakızı, 20 gr. ana-son ve 30 gr. sinameki, 500 gr. balla karıştırılarak macun haline getirilir. Günde üç defa bir çay kaşığı (ya da kahve kaşığı) yenir.

* 20 gr. zencefille 20 gr. havlıcan, 500 cc. suda 10 dakika kaynatıldıktan sonra balla tatlandırılır. Sıcak olarak çay gibi içilir.

* 50 gr. üzerlik tohumu toz haline getirildikten sonra, 200 cc. zeytin yağına atılır. Üç hafta, arada bir karıştırılarak bekletilir. Daha sonra süzülür; ense, şakak ve alın bu yağla ovulur. Günde üç defa birer çay kaşığı içilir.

* Aynı miktarda karabaş ve melisa otu, birbirleriyle karıştırıldıktan son-ra çay gibi demlenir ve sıcak olarak içilir.

* Sabah ve akşam birer kahve kaşığı çörek otu balla yenir. Alın ve ense, çöre kotu yağı ile ovulur.

* 30 gr. günlük, 10 gr. damla sakızı, 30 gr. sinameki, 5 gr. tarçın ve 5 gr. rezene toz haline getirildikten sonra, bal şerbeti ile karıştırılıp yemeklerden önce bir çay kaşığı içilir.

* Güneş çarpmalarından meydana gelen baş ağrılarında; semizotu, soğuk su ile macun haline gelecek şekilde karıştırılarak lapa haline getirilir, başa sarılır. Ense ve omuzlara buzla hafifçe masa yapılır. buz beze sarılı olmalıdır.)

* Baştan kan aldırılır. (Hacamat)

* Bir miktar kına, suyla karıştırılıp lapa haline getirildikten sonra başa sarılır. Bir miktar kına sirke ile karıştırılır. Lapa haline getirildikten sonra enseye sarılır.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir