Başta Yanma Hissi Nasıl Oluşur ve Nedenleri

Başta Yanma Hissi Neden Nedir Neden Oluşur

Başta Yanma Hissi Nasıl Oluşur ve Nedenleri

Başta Yanma Hissi Nasıl Oluşur ve Nedenleri

Bu durumun birden fazla nedeni olabilmektedir ve görüldüğü kişiler üzerinde birçok sıkıntı da yaratabilmektedir. Bir anda başınızın içerisinde şiddetli ağrılar, yanma hissi olabilen bu durum “gerilim tipi baş ağrısı” olarak bilinmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı  başta yanma hissini doğurmakta ve bunun oluşması için birtakım nedenler olabilmektedir.

 • Yaşanan aşırı baskılar ve sorumluluklar bu duruma neden olabilmektedir
 • Çevre değişimi ve psikolojik durumlar
 • Hayat şartlarının kişi üzerinde olumsuz yönelimleri, günlük sıkıntı şikayetleri
 • Aile ve ekonomik sorunların ortaya çıkması maddi manevi sıkıntılar başta yanma hissini gerçekleştiren durumlar arasındadır.

Başta yanma hissi ayrıca kol, omuz, boyun bölgelerindeki kasılma, sertleşme ve çekilmeler sonucu meydana gelmekte olup baş içerisinde çeşitli sıkıntıları oluşturur.

Uzun bir süre aynı şekilde sabit duran bir kişi üzerinde bu durumların da yaşandığı görülebilmektedir. Bunun için memur kesimini, Şoförleri, ve diğer masa başında çalışan insan kesimlerini bu konu içerisine dahil edebilmekteyiz. Yaşanan trafik kazaları ve çeşitli sakatlıklar sonucu da bu hastalığın yani başta yanma hissinin oluşması da söz konusudur. Başta yanma hissi yaşayan insanlar sıklıkla “migren” hastalığına yakalandıklarını düşünmektedirler.

Başta yaşanan hastalıklar içerisinde en sık görülen hastalık tipi gerilim baş ağrısı olarak bilinmektedir. Çevresel faktörlerin tetiklediği bu durumda birçok farklı sorun ve sıkıntılar bu durumu başlıca tetiklemektedir. Hem mekanizma ve hem de tedavisi yönünden “migren” den çok farklı olabilmektedir. Öncelikle boyun bölgesinden başlayıp ardından yukarılara baş kısmına ve hatta beyin kısmına kadar ilerleyen bu hastalıkta bir çok farklı ağrı seyredilmektedir.

Başta Yanma Hissi Nasıl Tedavi Edilir

Stres ve gerilim tipi bu ağrıların tedavisinde deneyimli bir nörolog’un hasta ile tedavi sürecine girip tanı koyması ile başlamaktadır. Doğru tanıya varıldıktan sonra ilaç tedavisi ve spor alışkanlığı başlanmalıdır.

Ağrı kesicilerin kullanılması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Nörolog tarafından verilen bilgiler sonucu kişi üzerinde alternatif ağrı gidericiler devreye sokulur. Ayrıca “akunpunktur” uygulaması gerçekleşir ve diğer uygulamaların önene geçer. Yan etkileri bulunmayan tedavi süreci etkili olmadığı zamanlarda farklı uygulamalara geçilmektedir. Akupunktur dışında manüplatif tedaviler, refleksoloji gibi uygulamalar, ayuveda ve bitkilerin de kullanılması gerçekleşmektedir.

Kullanılan Ağrı Kesicilerde Dikkat Edilecekler;

 • Ağrı kesici sadece tedavi amaçlı kullanılmalı
 • Dozlar düşük olmalı
 • 3 günden fazla alınmaması
 • Ağrı ortaya çıktığı sırada kullanılması

Etiketler: , , , , ,

Comments: 6

 1. erhan Ocak 19, 2016 at 9:25 am Reply

  erhancım okurmusunuz

 2. Gokhan sarp Mayıs 25, 2016 at 10:06 am Reply

  Hocan hayirli gunler. Sabah uykudan kalkinca kafamin arkalarinda bir yanma hissi beliriyor. Uykudan uyandiktan sonra nu yanma gun boyu devam ediyor. Birsey olacakmis hissi veriyor. Bazen ust sol sag ve alnimada sirayet ediyor. Midemlede paralel bir durum bu. Birsey yiyince artiyor. Donem donem tansiyon yuksekligine sebep oluyor. Cunku midemdeki yemek sonrasi asiri gegirme ve yanma ile birlikte huzursuzlum basliyor ve tansiyonumu tetikliyor. Fakat bazen gunde uc dort kere tansiyonum normal degerlerde olmasina ragmen bu sikayetim devam ediyor. Yani tansiyon normal ama asiri kafa yanmasi. Boyun arkasindan kafanin ust kismina dogru. Ve bu durum dort senedir var. Paxera ve delix kullaniyorum. Delix tansiyon icin paxera psikiyatri. Ama cozum yok zaten zorum tansiyon degil. Sorun kafamdaki yanma ve mide sislii. Ama kafamdaki yanma hissininde sebebi midem gibi geliyor.
  Mesela suan tansiyonum normal midemde rahat ama kafa arkasi yanma ve sol goz ustu alin bolgesinde uyusma var.
  Uyusmalar son zamanlarda mevcut oncesi kafada sadece yanma.
  Midemde ulserde var sebep olur mu bilmem hocam.
  Saygilar tesekkur ederim simdiden

  • Berk Mart 8, 2017 at 11:17 pm Reply

   Slm kardeş sana nasıl ulaşırım

 3. Aylin Ağustos 22, 2016 at 6:08 am Reply

  Başım hep ateş gıbı yanıyor anlım hep sıcak hasta değilim ama neden böyle oluyor anlamıyorum

 4. Meral Ekim 12, 2016 at 7:21 am Reply

  Merhaba ben meral başımda şiddetli yanmalar oluyor geceleri vücuda iniyo bu yanmalar bilgi
  Tedavi için uzman kişiler tavsiye edebilirmisiniz

 5. Zekiye Demirci Ekim 30, 2016 at 7:54 am Reply

  İyı günler Beynimin ortasında yanma var Bu yanma40 yaşında sezeryan ve kordon bağlama işleminden sonra başladı Doktora gittim ondan olmaz dedi Ama ben sezeryandan çıkınca başımı kapatamadım Tesettürlu bir bayanım Buda sıkıntı yaratıyor 16 senedir geçmedi Buna bir çare arıyorumBazen o yangı gelince örtüyü kaldırıp atmak geliyor içimden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir