Basur Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Basur Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
BASURA-NE-İYİ-GELİR

Tıp dilinde Hemoroid; halk arasında Basur olarak bilinen hastalık. anal yoldaki dışkı kontrolüne yardımcı olan yapılardır. Bunlar iltihaplandığı  ya da şiştiği zaman Hemoroid memesi oluşur. Basurun kesin oluşma nedeni tam olarak bilinememektedir.  Anal yolun iç tarafında meydana gelen basur memesi genellikle hissedilmeyen kanamalara yol açar ve genellikle kolayca fark edilmezler. Dış tarafta oluşanlar ise anüs bölgesinde şiddetli ağrı ve şişlik oluşturabilirler.

Nedenleri:

Kesin ortaya çıkma nedenleri bilinmemekle beraber aşağıdaki nedenlerin basura neden olduğu sanılmaktadır;

 • İshal ya da kabızlık gibi düzensiz tuvalete çıkma alışkanlıkları.
 • Düşük lifli (posalı) beslenme gibi düzensiz beslenme alışkanlıkları.
 • Uzun süreli ıkınma (Gebelik, kabızlık gibi)
 • Yaşın ilerlemesi sonucu değişen biyolojik yapı
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek, sürekli oturmak.
 • Anal tarafa zarar verecek sporlar yapmak (bisiklet sürmek, vb.)

Gibi durumların basura neden olduğu sanılmaktadır.

Belirtileri:

 • Ağrı: Basur yaygın bir sorundur ancak basur ağrıları basuru olan herkeste görülmez. Basurun ağrı yapması için, damarların anüs çevresindeki kaslar tarafından basınca maruz kalacak kadar şişmesi (basur memesinin şişmesi) gerekir. Şiddetli ve sürekli ağrılar, basur memesinin damarlara baskı yaparak kan akışında sıkışmalara yol açtığının belirtileri olabilir.
 • Kanama: Basur memesiyle basınca maruz kalmış damarlar biraz zorlamayla kanamalara yol açabilir. Basur memesinin neden olduğu kanama tuvalet kağıdında, iç çamaşırda ve dışkının üzerinde görülebilir.
 • Kaşıntı: Kaşıntı, özellikle iç basurun neden olduğu bir belirtidir, çünkü anal yolun içinde oluşan basur memelerinden mukus benzeri bir sıvı sızar ve bu sıvı anüs çevresinde bulunan deride tahrişe yol açarak kaşıntıya neden olur.
 • Rahatsızlık: Tuvalete çıktıktan hemen sonra yine tuvalete çıkma isteği hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık, basur memesinin kalın bağırsağın son kısmına (anal kanal) baskı yapması nedeniyle görülür. Basur ne kadar büyükse rahatsızlık o kadar büyük olur.
 • Dikkat: Anal yolda meydana gelen kanama, bölgede görülen ağrılar ve değişen tuvalete çıkma alışkanlıkları aynı zamanda anal ve kolon (kalın bağırsak) kanseri belirtisi olabilir. Bu nedenle özellikle 50 yaş üzerindeyseniz ve ailenizde kolon kanseri vakası varsa doktora gitmeniz önerilir.

Tedavi Yolları:

Basur günümüzde basit bir ameliyatla hemen düzeltilebilmektedir. Bunun dışında doktorlar basurdan korumak için; Doğal beslenmek (fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmak), bol lifli gıdalarla beslenmek, hareketli bir yaşam sürmek, anal bölgede düzgün temizlik yapılması gibi yolları önermektedir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir