Bayanlarda Adet Nedir?

Bayanlarda Adet Nedir?

Bayanlarda Adet Nedir

Bayanlarda Adet Nedir

Bayanlarda Adet Nedir: Yapısal olarak diğer canlılardan farklı olan insanlar, cinsiyet olarak da farklılıklar gösterirler. Bu farklılık içinde doğurganlık özelliği kadınlarda olur. Her kadın doğdu anda belirli sayıda yumurta rezervi ile doğmaktadır. Ergenlik döneminde bu yumurtalar artık olgunlaşırlar. Her ay 24-28-31 gün gibi kadından kadına değişen periyotlar da döllenmeyen yumurtalar dışarı atılır. Bu süreç içinde rahim gebeliğe kendini hazırlar ve rahim duvarında kan birikimi oluşur. İşte bu süreç sonunda hamilelik olmadığında bayanlarda adet görülmeye başlar. Ortalama olarak 2 ile 7 gün sürebilen adet dönemi yine bayandan bayana değişmektedir. Farklı şekillerde az ya da çok olması, ağrı ya da ağrısız olması ide ay içinde ki durum ile bayanın genetiğine bağlı olarak değişir.

Döngüsel olarak ilk adet görmeye başlayan kızlar, ergen olarak kabul edilmektedir. Bu dönem başlanmadan 1-2 yıl öncesinde göğüslerde gelişim ve kıllanma başlar. Adet dönemi başladığında ise genellikle boy uzaması durur ve artık erişim tamamlanmış olur. Özellikle ülkemizde, kırsal bölgelerde bu süreç kız çocuklarının evlenmesi gereken bir dönem olarak belirlenmiştir. Adet gören kızlar hemen uygun bir damat adayı bulunarak evlendirilirler. Doğum sürecinde bayanlarda adet görülmez. Tamamen üreme ile ilgili olan bu süre, hamileliğin başlaması ile birlikte geçici olarak durur. 9 ay boyunca kadınların büyük çoğunluğunda adet gerçekleşmez. Bunun nedeni bedenin çocuğu beslemesi olarak bilinmektedir.

Doğum sonrasında emzirme döneminde de adet görülmemesi normaldir. Ama kadınların birçoğu emzirdiği halde adet görmeye devam edebilir. Ender farklılıklar görülse de genellikle bu dönemler standartlar ile belirlenmiştir. bayanlarda adet dönemi menopoz döneminde düzensizleşerek son bulur. 40 yaşarından itibaren adet düzensizliği ile başlayan bu süreç 3 ile 5 yıl sürebilir. Genellikle yumurtaların rezervi biter ve artık rahim kendini bebek için hazırlamaz. Ancak hormon dengesinde de ciddi bozukluklar oluşabildiği için menopoz sürecinde kadınlar kemik ve diğer kan tahlillerini yaptırmaları gerekir. Bu şekilde erken yaşta kemik erimesi, kanser ya da diğer rahatsızlıklardan korunma sağlanmış olacaktır. Adet kelimesi regl dönemi ya da mensurasyon olarak da adlandırmaktadır.

                     Bayanlarda Adet Videolu Anlatım:

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir