Bayanlarda Beyaz Akıntı Neden Olur?

Bayanlarda Beyaz Akıntı Neden Olur?

Bayanlarda Beyaz Akıntı Neden Olur

Bayanlarda Beyaz Akıntı Neden Olur

Bayanlarda Beyaz Akıntı Neden Olur: Farklı bünyelere sahip olan kadınlar ve erkekler, değişik fiziksel özellikleri nedeni ile hormonlar ile yönetilirler. Özellikle kadınlar doğurgan olmalarından dolayı bedenleri bu şekilde şekillenir ve işlevselleşirler. Bu neden ile kadın rahim ve genital bölge farklı bir yapı ve özellik taşır. Bayanlarda beyaz akıntı farklı nedenler ile farklı şekillerde görülmektedir. Genel olarak fizyolojik vajinal akıntılar; renksiz, kokusuz ve şeffaftır. Bu normal bir vajina sıvısıdır. Salgılanmasında ki amaç ise genellikle cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak ve yürüyüş esnasında sürtünmeden vajinayı korumaktır. Bu sorunsuz ve sağlıklı bir akıntı olduğu için panik yapmamak gerekir.

Ayrıca yumurtlama döneminde kadınlarda biraz daha yoğun, yumurta akına benzeyen, çekince uzayan bir şeffaf akıntı oluşabilir. Onu akıntıya Ovulasyon akıntısı denir. Hormonsal bir akıntıdır ve panik edecek bir durum söz konusu değildir. Rahmin yumurta için daha uygun bir ortam hazırladığı dönemde bayanlarda beyaz akıntı olması gayet normal bir süreçtir. Menopoz ile birlikte bu işlem bazen azalabilir ve zaman içinde ortadan kalkar. Kadınlar daha korumasız ve mikroplara daha açık bir cinsel organa sahiptirler. Bu neden ile bu korumayı beden kendi mikro organizmalar ile kendi gerçekleştirecektir. Etkili ve doğru bir şekilde temizliği yapıldığında bu tip sıkıntılar yaşanması da sorun olmaz.

Bedenin farklı dönemlerde farklı şekillerde reaksiyonlar vermesi özellikle kadınların yumurtlama durumları ve salgılanan hormonları ile alakalıdır. Bu neden ile bedenini tanıyan kadınlar bu tip konuları sorun etmezler. Farklı dönemlerde farklı şekillerde bayanlarda beyaz akıntı olması oldukça normaldir. Özellikle zararlı bakterilere karşı korunma gereksinimi olan vajina, laktobasil ve süt basilleri adı ile tabir edilen bazı salgılar sağlar. Bunlar vücudun korunma silahlarıdır. Bu şekilde dışarıdan gelebilecek olan sıkıntılara karşı ilk girişte önlem alınmış olur. Etkin maddeleri nedeni ile bedeni bir silah gibi savunan bu bakteriler bazen yetersiz gelebilir. Bu gibi durumlarda rahatsızlıklar başlar, ancak içeride savaş devam ettiği için akıntının rengi ve kokusu değişir. Kokulu ve rengi farklı olan akıntılar bayanların endişelenmesi gereken durumlardır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir