Bebeğin Gaz Sancısı Nasıl Çıkarılabilir?

Bebeğin Gaz Sancısı Nasıl Çıkarılabilir?

Bebeğin Gaz Sancısı Nasıl Çıkarılabilir

Bebeğin Gaz Sancısı Nasıl Çıkarılabilir

Kolik Ağlamaların’da Bebek ağladığı zaman yuttuğu hava karın şişliği yapmaktadır. Direkt karında’ki şişlik yada bağırsaklarında’ki gaz kolik ağlamasında etkin olarak çok düşük bir yer tutmaktadır. Gaz problemi kolik ağrıları daha az olabilmesi için birincisi Emzirirken emzirme süresi çok önemlidir. İkincisi ise göğsünü toplam 15 dakika bebeğe verdiği zaman yada 12 dakika verdiği zaman zaten bebek sütün %90’ı almaktadır.

Ama bir göğüste çok uzun zaman 30-45 dakika emdiği zaman daha çok bebek hava yutmakta ve gaz problemi artmaktadır. Üçüncüsü Besledikten sonra mutlaka 10dk yarım saatlik tutma önerilmektedir. Bunun nedeni’de gazını çıkarsın değil burada Gazrojiyofel reflü mide içeriğini yemek borusunda kaçak yapması yemek borusunu tahriş etmekte ağlama nöbetlerini artmaktadır.

Yarım saat anne dik tutuğu zaman genelde bebek daha konforlu bir uyku çekmektedir. Kusma eğilimi daha az olmakta ağlama nöbetleri’de daha az olmaktadır. Burada yatış pozisyonu’da çok önemlidir.  Yüz üstü yatırıldığı zaman bebeğin karnı ısınıyor ve daha rahat uyku çekmektedir. Ancak yüz üstü yatan bebeklerde  ani bebek ölümü riski yüksek olduğu için uzmanlar pek tavsiye etmemektedir.

Genelde Yatağını 45 derece eğilimli yattığımız zaman ani bebek ölümü riski azaltmakta kustuğu zaman bile altına kaçırma ihtimalide daha az olmaktadır. Yani genelde gaz problemi açısından ağlaması açısından daha rahat edebilmesi için birisi emzirme süresi çok önemli emzirdikten sonra yarım saat dik tutması bebek için çok faydalıdır.

Kuçağın’da dik tutarken sırtına biraz masaj yapılabilir. Zaten bebek anne emzirdikten sonra kucağında dik tuttuğu zaman bebek ile anne arasında yakınlaşmada daha’da artmaktadır. Anne kucağında tutarken karnını tam yasladığı zaman bebeğin karnı ısınmakta ve gaz problemi o zaman daha’da az olmaktadır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir