Bebeklerde Besin Alerjisi Nedenleri

Bebeklerde Besin Alerjisi Nedenleri

Bebeklerde Besin Alerjisi Nedenleri

Besin Alerjisi Belirtileri

Besin Alerjileri Belirtileri ve Nedenleri İnsan vücudu besinlere karşı birçok istenmeyen yanıt geliştirir. Bu yanıtlardan hangilerinin alerjiye bağlı, hangilerinin diğer başka nedenler sonucu oluştuğunu söylemek zordur. Alerjik nedenlerin dışında bağışıklık sistem bozuklukları, besin zehirlenmeleri, barsak enfeksiyonları, bazı ilaçların alımı, gıda katkı maddeleri ve ruhsal nedenler karın ağrısı, kusma ve ishal gibi tablolar yaparlar. Besin alerjisi belirtileri yukarıda sayılanlara ek olarak egzama, vücutta döküntüler, burun akıntısı, hapşırma, hırıltılı solunum ve genizde tıkayıcı daralma olabilir. Bazı çocuklarda belirli bir besinin alımından sonra dakikalar içinde yaşamı tehdit edebilen, dudakların ve ağzın şişmesi ve nefes almada güçlükle giden ağır bir alerji oluşur. Besinlerle alınan bazı proteinlerin bağırsak duvarını geçip kana karışarak aşırı duyarlılık yarattıkları saptanmıştır. Burada önemli olan bu geçirgenliğin yaşla azalmasıdır.

Bazı önlemlerle bu proteinlerin bebeğin vücuduna erken yaşta ve geçirgenliğin fazla olduğu dönemde girmesine engel olunabilir. Bebeklere ek gıdaların altıncı aydan önce başlanmaması, inek sütünün 1 yaşından önce verilmemesi ve anne sütü ile beslenmenin desteklenmesi basit ama önemli önlemlerdir. Ailenizde hangi tip olursa olsun alerji öyküsü varsa çocuğunuza ekmek, buğdaydan yapılmış diğer ürünler ve inek sütünü en erken 1 yaşına, yumurta beyazını 2 yaşına ve balığı 3 yaşına kadar vermeyin. Süt çocukluğu döneminde alerjilerin % 80-90’ı besinlere bağlıdır. Bu oran çocuk büyüdükçe azalır ve % 3-5 civarına iner.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda en sık alerjik belirtilere neden olan besinler arasında inek sütü, buğday, yumurta beyazı, çikolata, peynir, balık, kabuklu deniz hayvanları (midye, Istakoz), piliç eti, fındık ve domates, çilek ve ananas gibi meyveler sayılabilir. Birçok çocuk soyalı ürünler, gıda boyaları, suni tatlandırıcılar, nitrat, nitrit ve sülfit gıda katkı maddelerine karşı alerjiktir. Hazır besinlerin çoğunda bu katkı maddeleri bulunur ve çocuğunuzda alerjik belirtilere neden olurlar. Katkı maddeleri içeren hazır market ürünlerini küçük çocuğunuzun beslenmesine eklemeyin.

Ne zaman doktora başvurmalı: Çocuklarda oluşan klinik belirtileri besin alerjilerine bağlamak her zaman kolay değildir. Besin alımından saatler sonra oluşan ve çoğunlukla diğer birçok hastalığa bağlanabilen belirtiler besin alerjisinden şüphelenilmesini zorlaştırır.

Çocuğunuz bir besini, örneğin yumurtayı her yemeden sonra cildinde kırmızı döküntüler çıkıyorsa tanı kolaydır. Beslenme şemasından alerjik olduğu besinin çıkarılması sonucu belirtiler kayboluyorsa kesin tanıya yaklaşılmış demektir.

Şüphe duyulan besinin verilmemesi sonucu belirtilerin kaybolmasının yanı sıra aynı besinin belli bir süre sonra kontrollü olarak tekrar verilmesi sonucu belirtiler ortaya çıkarsa ve besin tekrar kesilince tablo düzelirse tanı kesinleşmiş olur.

Bu testin belirli aralıklarla yapılması çocuğunuza zarar verme-yen besinleri uzun süre onun diyetinden uzak tutmanız’ engeller.

Tanı için en değerli yol, çocuğun beslenme öyküsüdür. Çocuğun deri altına alerji yapabilecek besin örneklerinden verilerek alerjik belirtilerin uyarılması temeline dayanan deri testinin çok iyi sonuç verdiğini söylemek zordur, ancak kısmen yararlı olduğu söylenebilir.

Tedavi ve Korunma: Alerjik besinin çocuğun beslenmesinden çıkarılması yeterli ve uygun bir tedavidir. Bu cümle kulağa hoş gelse de günlük yaşamda uygulanma şansı çok azdır.

Diyetisyenlere danışarak, çocuğun büyüme ve gelişmesini engellemeden, yeni bir diyet şeması hazırlanmalı, diyetten çıkarılan alerjik besine eşdeğer özellikli yiyecekler özendirilmelidir.

Günümüzde besinler birçok farklı ham maddeyi kapsarlar. Çocuğunuza yedirdiğiniz besinlerin içeriğini iyi bilin, hazır besinlerin etiketlerini iyi okuyun. Ev dışında, örneğin bir lokantada, yemek yerken görevlilerden besinler hakkında yeterli bilgileri alın.

Çocuğunuza sizin bulunmadığınız ortamlarda belirli besinleri reddetmesini öğretin, bazen alerjik besinden bir lokma bile alınmasının çok ciddi sonuçlar doğurabileceğini çocuğunuza ve yakın çevrenize anlatın. Besin alerjilerinin belirtilerini ve ilk yardımda yapılması gerekenleri doktorunuzdan öğrenin.

Tüm önlemlere karşın sorunlu besinin kaza ile alınması durumunda hafif klinik belirtilerde antihistaminik içeren şurupları kullanın. Ağır belirtiler karşısında evinizde epinefrin içeren ilaçları bulundurun ve bu ilaçları kullanma eğitimi alın.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir