Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur Nasıl Geçer

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer?                                                   Bebeklerde-Gaz-Sancisi-Nedeni

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı kaçınılmazdır. Sebebi tam olarak bilinmeyen bu problemin, geçici olduğunu bilmek aileleri rahatlatır. Bebek 3-4 aylık olunca, gaz sancısı kendiliğinden kesilecektir. Kesin çözümü hala bulunamayan bu problemin, daha az sıklıkta oluşması ve sancının kısa sürede kesilmesi için değişik tedbirler alabilir.

Bebeğini Emziren Annelerin Gaz Yapmayan Gıdalar Tüketmesi Gerekir

Anne sütü ile beslenen bebeklerde, annenin yediği gıdalardaki gaz bebeğe geçecektir. Portakal, soğan, kuru fasulye, brokoli, karnabahar, inek sütü veya inek sütünden yapılmış peynir gibi aşırı gaz yapan yiyecekleri, daha az tüketmek bebekte oluşan gazı minimuma indirecektir.

Biberonla Beslenen Bebeklerde Biberonun deliği Kontrol Edilmelidir

Eskiyen bazı biberonların genişleyen deliği, bebeğin gaz yutmasına sebep olur. Ayrıca biberondaki mamanın, tükenip tükenmediği sık kontrol edilmeli ve bebeğin boş biberondan hava çekmesi engellenmelidir. Yine eskiyen emzikler bebekte gaz oluşmasına sebep olur.

Bebek Doyurulduktan Hemen Sonra Gazı Çıkartılmalıdır

Bebeğin karnı doyurulduktan hemen sonra, yüzü annenin göğsüne yaslanarak gazı çıkartılmalıdır. Bebeği gerekenden fazla doyurmak, gaz çıkartırken kusmasına sebep olur. Bu sebeple yeni doğan bebekler, sık ve az doyurulmalıdır.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Uzun süren ve bebeğin aşırı ağlamasına sebep olan gaz sancısının kısa sürede kesilmesi için;

– Bebeğin ayaklarına ve karın bölgesine sıcak havlu konmalıdır.

– Dikkatini dağıtacak sesler çıkartılmalıdır.

– Hala geçmeyen gaz sancısında bebek ılık su ile yıkanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir