Bebeklerde İlaç Alerjisi Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde İlaç Alerjisi Nedenleri

Bebeklerde İlaç Alerjisi Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde İlaç Alerjisi Nedenleri ve Tedavisi

İlaç Alerjileri Belirtileri ve Nedenleri: Bir doktorun meslek yaşamında en çok karşılaştığı sözlerden biri “Verdiğimiz ilaç alerji yaptı” cümlesidir. Hastaya ne, gibi değişiklik olduğunu sorduğunuz zaman ailesi çocuğun ilacı kustuğunu, içmeyi reddettiğini söyler. Ayrıca ilacın çocuğunu uyuttuğunu, sersem gibi yaptığını veya çocuğun karnını ağrıttığını belirtir.

Bu belirtilerin çoğunun ilaç alerjisi ile hiçbir ilişkisi yoktur. Her ilacın olası ikincil veya yan etkileri, çocuğun ilacın tadını sevmemesi gibi birçok etken bu tabloyu yapar. Bu durum ilaç alerjilerinin çok farklı klinik belirtilere neden olmaları ve süregelen hastalığın tablosu veya olası yan tesirlerle karıştırılmasından kaynaklanır.

İlaç alerjilerinde, çocukluk çağında en sık rastlanan belirti deri döküntüsüdür. Bunun dışında astımdan alerjik şoka, kansızlıktan sarılığa, böbrek yetmezliğine kadar çok çeşitli klinik tablolar görülür. İlaç alerjilerine özgü özel bir deri döküntüsü yoktur. Alerjik döküntüler herhangi bir deri döküntüsünü taklit edebilirler.

İlaç alerjilerinde çoğunda aşıp duyarlılık, ilacın vücuda parçalanması sonucu ortaya çıkan kimyasallara karşı olur. ilaç verilmeden önce alerji yapıp yapmayacağım bilmek olası değildir. Her insanın alerjik yanıtı farklıdır. Her ilaç alerji yapabilir. Bir ilacın hiç alerji yapmayacağı, diğer bir ilacın da mutlaka alerji yapacağı söylenemez.

Toplumda en sık karşılaşılan ve korkulan penisilin alerjisidir. Penisilin alerjisi ölüme kadar giden alerjik şok tablosu yapabilir. Penisilin alerjisi çocuklarda daha az görülür. İlacın ağızdan alınması, cilde sürülmesi ve kas içine yapılması durumlarında alerji görülmesine karşın en sık rastlanan tipi kas içine yapılması sonrası oluşan alerjidir.

Tanı ve Tedavi: Tanıda ilaç alımı öyküsü önemlidir. Belirli bir ilacı aldıktan sonra ortaya çıkan belirtiler bu tip alerjiyi düşündürür. Deri testleri ve RAST kan testi ilaç alerjilerinde de kullanılmalarına karşın değerleri çok sınırlıdır. İlaç alerjisi olduğundan şüphe duyulan hastalarda ilacın kesilmesi yeterlidir. Kendisinde penisilin alerjisi olduğunu söyleyen bir hastaya başka bir antibiyotik verilir. Penisilin alerjisinde şüpheli durumlarda yapılan deri testleri çok yararlı olmadığı gibi uygun koşullarda yapılmayan testin kendisi de tehlikelidir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir