Bebeklerde Uyku Problemleri ve Tedavisi

Bebeklerde Uyku Problemleri ve Tedavisi

Bebeklerde Uyku Problemleri ve Tedavisi

Bebeklerde Uyku Problemleri ve Tedavisi

Bebeklerde Uyku ve Sorunları Bebekler ilk üç ay boyunca günde ortalama 16-17 saat uyurlar. Bu uykular ilk haftalarda çok düzensizdir. Bebekler bazen beslendikten sonra 4-5 saat deliksiz uyurlar, bazen de 15 dakika sonra gözler fal taşı gibi açılır. Beslenme, altını kirletme ve gaz sancısı gibi basit nedenler bebeğin uykusunu kolaylıkla böler.

İkinci haftadan sonra bebeğe gece gündüz arasındaki farklar hissettirilmeye başlanmalıdır. Gündüz uykudan uyandıktan sonra bebeğinizi uyanık tutmak için onunla oyunlar oynayıp uykusun dağıtın. Gece uyandığında, bebeğinizi loş ve sessiz bir ortamda tutun ve hemen kucağınıza almayın, çok fazla ağlamıyorsa kendiliğinden uyumasını sağlayın. Erken dönemde gece-gündüz farklılıkları öğretilen bebeklerde uyku sorunları daha az görülür.

Anneler ilk aylarda, kolaylarına geldiği ve bebekleri her ağladıklarında hemen emzirmeye başlama şansları olduğu için bebekleri ile birlikte yatmayı yeğlerler. Bu uygulama çok sağlıklı değildir. Bebekler ilk günden itibaren aynı odada, ancak farklı yataklarda yatmalıdır.

Bebeğinizle aynı odada yatın, ancak bebeğinizin her mırıldanmasında yanına gidip onu kucağınıza almayın. Büyük olasılıkla, bebeğiniz acıkmamışsa, bir iki kez mızıldayıp tekrar uykuya dalar. Bebeğiniz her seslendiğinde yanına gider ve hemen kucağınıza alırsanız, onun uykusunu iyice açar ve gece uyanmalarına alıştırmış olursunuz.

Bebeğiniz uykudan uyanınca ağlamanın şiddeti artarsa onu kucağınıza alın ve uyanmasının nedeninin araştırın. Sadece an-ne sütü ile beslenen bebekler ilk aylarda çok daha sık uyanır ve beslenmek isterler. Hazır mamalarla beslenen bebekler ortalama 4 saatte bir uyanırlarken, anne sütü alan bebekler 2 saatte bir uyanırlar.

Üç aylık bir bebeğin uykusu günde ortalama 14-15 saat olur. Bu sürenin 4-5 saat kadarı gündüz uykularına, geri kalan süre gece uykularına ayrılır. Çoğu bebek bu aylarda gece daha az uyanır. Gece beslenmeleri daha düzene girer ve bebeğiniz orta-lama 4-5 saatte bir beslenmek ister. Gündüzleri bebeğiniz artık en fazla 3 kez uyur.

Altıncı ay civarında bebeğinizin uyku düzeni rayına oturma-ya başlar. Bu düzenin oturmasına siz de yardımcı olun ve uyumayı törensel bir havaya büründürün. Her uykudan önce bebeğinize uyku kıyafetini, pijamasını giydirip ninni söyleyin veya masal okuyun.

Bebeğin banyosunu hemen uyku öncesi saate almak onu rahatlatır. Bu etkinlikleri her gün belli bir düzende uygularsanız bebeğiniz uyku saatinin geldiğini anlar ve daha kolay uykuya hazır olur.

Altı aydan sonra bebeklerin 24 saatte uykuları ortalama 13- 14 saat kadardır. Bu aylarda çoğu bebek gece beslenmek için kakmaz ve kesintisiz 7 saat uyur.

Çoğu annenin bu cümleye yoğun bir şekilde itiraz ettiğini duyar gibi oluyorum. Bebeklerinin bu aylarda çok sık kalkıp beslenmek istediğini ve onlara yanıt vermekten halsiz düştüklerini ileri süreceklerdir. Bebeklerinin uyku düzenini yeterince olgunlaştıramayan ve bebek her mırıldandığında kucağına alan annelerin bebekleri doğal olarak bu düzeni kullanır ve annelerini sürekli yanlarında isterler.

Bu aylarda bebekler genellikle hırçın, kolay uyarılabilir ve anneye aşırı bağımlıdırlar. Bebeğinizin uyku düzenini sağlamak için bazı basit yanlışlara düşmeyin. Uykusu gelen bebeği tam uyumadan karyolasına koymayı deneyin. Karyolanın çarşafının buz gibi soğuk olmamasına çalışın. Soğuk bir çarşaf bebeğin tenine deyince o derin uykudan eser kalmaz. Bebeğin yattığı odanın çok karanlık olması şart değildir, ufak bir gece lambası ile odayı hafif loş hale getirin. Bazı bebekler meme veya biberon ağızlarındayken uyuma havasına girerler. Çok istenen bir yön-tem olmasa da son çare olarak uygulanabilir.

Altıncı aydan itibaren gündüz uykuları yaklaşık 3-4 saat kadardır. Gündüz uyku sayısı sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki olmalıdır. Gündüz uykuları düzene giren bir bebeğin gece uykuları da rayına oturur.

Dokuzuncu aydan sonra gece uykusu 10-12 saat civarına düşer. Gündüz uykuları da iyice azalır, yarım ile bir saatlik uykular normal hale gelir. Bir yaşından sonra gece uykuları daha düzenli olurken gündüz uykuları günde bir kez olmaya başlar. Bu dönemde artık bebek kendi başına uyumayı öğrenmiş olmalıdır.

İlk yaşta bebeğin açlık, gaz sancısı gibi bedensel gereksinimlen uyku düzenin etkiler. Evdeki huzursuzluklar, annenin acemilikleri ve bebek bakımında yetersiz kalması bebeğin uykusunu bozabilir. Bebeğin ruhsal doyumunun ve güven duygusunun sağlanması iyi bir uyku alabilmesi için önemlidir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir