Behçet Hastalığı Nedir Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığı Nedir Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığı Nedir Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir,

Behçet Hastalığı Nedir Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir,

Behçet Hastalığı Nedir

İlk defa 1937 tarihinde Türk Doktor Hulusi Behçet tarafından tanımlanmış olan “Behçet hastalığı” vücut üzerinde herhangi bir bölgede iltihaplanma gibi bir şekilde kendini gösteren müzmin ve kesin bir tedavisi bulunmayan bir hastalık durumudur. İsmini Doktor Hulusi Behçet’in hastalığın belirtilerine rastladığı için soyadını almıştır. Hastalığın belirtileri ilk kez Hulusi Behçet tarafından tanımlandığı için “Behçet” hastalığı olarak tanımlanmıştır.

Vücut üzerindeki herhangi bir yeri etkileyebilecek bu hastalık başta “ağız ve kasık” bölgelerindeki “aft” ismi verilen yaralar da olmak üzere; Göz ve çevresinde, eklemlerde, beyinde ve kalp damarlarında kendini tekrar eden iltihaplanmalara neden olmaktadır. Behçet hastalığının belirtileri arasında ataklar şeklinde ifade edilen durumlar farklı organlar üzerinde görülmektedir. Ayrıca Behçet hastalığı “bağışıklık sistemini ilgilendirmekte olan bir hastalıktır ve Behçet hastalığı bulaşıcı değildir.”

Behçet Hastalığı Kimlerde Görülür?

Behçet hastalığı özellikle 20 ila 40 yaş arasındaki bireylerde sıklıkla görülmekle beraber; “Akdeniz bölgelerinde, Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinde Behçet hastalığına daha fazla bir durumda rastladığı gözlemlenmektedir.

Ülkemizde ise yapılan araştırma raporlarının sonuçlarına göre her 320 kişiden biri “Behçet hastalığına” yakalanabilmektedir. Ayrıca erkeklerde Behçet hastalığı görülme durumu bayanlarınkine göre biraz daha fazla olduğu da söylenen bilgiler arasındadır. Behçet hastalığı ipek yolu üzerinde bulunan ülkelerde yaygın bir şekilde görüldüğü için “ipek yolu hastalığı” da denmektedir.

Behçet Hastalığının Nedenleri

Behçet hastalığının nedeni ve neden olduğu hakkında günümüzde kesin bilgiler bilinmemekle beraber, bazı mikrop türlerinin ve diğer bazı kalıtsal faktörler sonucunda Behçet hastalığının ortaya çıkmasına neden olduğu düşünülen diğer bilgiler arasındadır. Bazı mikropların “ağız bölgesine” yerleşmesinde ve uçuk virüsünün bu hastalık üzerinde etkili olduğu şüphe edilmektedir. Bu mikroplar sonucunda iltihaplanma oluşmasından Behçet hastalığının ilk bulgularına rastlanılabilmektedir. Fakat bu yazılan durumlar kesin bir ifade olarak doğrulanamamıştır sadece düşünülmektedir.

Behçet Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Behçet hastalığına yakalanan bireylerin hepsinde aynı bulgular gözlenmemekle beraber şiddetli belirtileri hastalar üzerinde farklı durumlarda olsa da bazı şikâyetlerin bu hastalığın belirtileri olarak kabul edildiği bilinmektedir. Behçet hastalığının ilk habercisi olarak “ağızda çıkan yaralar” kabul edilmektedir ve diğer bulgulardan önce “ağız yaraları” kendini göstermektedir. Ayrıca bu yaralara “aft yaraları” denmektedir.

Sivilce şeklinde çıkan yaralar zamanla çok daha kötü durumlara girer ve yaralar iyileşme gösterdikten sonra bile iz bırakmaktadırlar. Behçet hastalığı göz damarlarında iltihaplanmaya neden olmakla beraber gözlerde kanlanma, kızarıklık, bulanık görme ve hatta kimi durumlarda görme kaybı oluşturmaktadır, her iki gözü de etkileyebilmektedir.

Kasık bölgelerinde, sırtta, yüzde ve diğer bölgelerde iltihaplanma şeklindeki sert, etrafı kırmızı yaralar görülebilmektedir. Bacaklar üzerinde görülen yaralar diğer bölgeler üzerinde ortaya çıkan yaralara göre daha koyudur ve iyileşme durumu sonucunda koyu izler bırakmaktadırlar. Eklemler üzerinde ağrılara ve iltihaplanmalara neden olur ve ayak, diz ve el bileği üzerinde şişlikler gösterir.

Ayrıca kan damarlarında da iltihaplanma oluşturur ve beyin damarları içerisinde bu durum olduğu zaman şiddetli olan baş ağrıları ile kendini göstermektedir. İltihaplanma oluştuktan sonra tıkanan damarlar içerisinde kanama görülebilmektedir ve bu durum ciddi tehlikeleri beraberinde getirmektedir. Bacaklar üzerinde görülen tıkanıklıklar sonucunda oluşan şişlik ve ağrılar, akciğer ve böbreklerdeki iltihaplanma sonucu ise yine ciddi sağlık sıkıntıları görülmektedir.

Behçet Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?

Behçet Hastalığı Nedir Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir,

Behçet Hastalığı Nedir Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir,

“Paterji” ismiyle bilinen bir test kullanılır.

Bireylerde deri altına uzmanlar tarafından bir madde enjekte edilip 2 gün içerisinde bir iltihaplanmanın oluşup oluşmadığına bakılır. Test sonucunda durum pozitif çıkarsa artık tanı koymaya yardım edilebilmektedir. Ancak testin pozitif çıkması sonucunda tanı koymak yeterli bir durum olmamakla beraber bu uygulamadan başka da Behçet hastalığı tanısı için kullanılan bir yöntem bulunmamaktadır. Hastanın dile getireceği şikayetler ve görülen belirtiler ile tanısı koyulabilmektedir. Ancak hastalığın karıştırılmaması için kan testlerine de başvurulmaktadır.

Behçet Hastalığının Tedavisi

Behçet hastalığından kurtulmak için henüz kesin bir tedavisi olmamakla beraber şikayetleri azaltmaya yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Zira Behçet hastalığının kesin bir tedavisi henüz olmamaktadır ve kullanılan tedavi şekli hastalığın görüldüğü bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Bulguların ortadan kalkması için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kolsişin, kortikosteroid ve bağışıklık sistemi üzerinde baskı uygulayan ilaçlar sayesinde iltihaplanmanın büyümesi ve yayılması önlenmektedir. Bu ilaçlar sayesinde hastalığın belirtilerini tekrarlaması sağlanır tedavi edici bir yöntem değildir. Behçet hastalığı tedavisi uzun süren bir hastalık olduğundan dolayı düzenli olarak kan testleri, göz muayeneleri yapılarak hastalığa neden olan durum/lar araştırılır ve bu yönde tedavi uygulanır.

Ayrıca Behçet hastalığı düzenli ilaç kullanımı sayesinde kontrol altına alınmakla beraber kesin bir tedavisi yoktur.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir