Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bel ağrıları günlük hayatta oldukça sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. Baş ağrılarından sonra vücut üzerinde en çok görülen ve hissedilen ağrılar arasında bel ağrıları yer almaktadır ve insanların yüzde 85’inden fazlasında görülmektedir. Bel ağrıları bel fıtığının yanı sıra, karındaki iç organları üzerinde görülen rahatsızlıkları, bazı enfeksiyon hastalıkları, romatizmal hastalıklar gibi nedenlerin yanında da ortaya çıkabilmektedir.

Bel Fıtığı Nedir

Beş (5) adet omur ve disk’ten oluşan omurganın bel kısmı vücut ağırlığını en fazla taşıyan bölgedir. Herhangi bir zorlanma sonucu buradaki bölge kısmı yırtılmaya uğrayarak sıkıntıları günyüzüne çıkartır. Bacaklara giden sinirlere uygulanan baskı sinirlerin çalışmasını engelleyerek bel üzerinde ağrıları ve bacak üzerinde ağrı, uyuşukluk ve kuvvetsizlik oluşturabilmektedir. Bu duruma ise “bel fıtığı” denmektedir.

Bel Fıtığının Belirtileri

Bel fıtığının belirtileri arasında önemli olanlar; bacaklarda ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, yürümede ve oturmada güçlük çekmeler, hareket kısıtlılıkları olarak bilinmektedir. Ayrıca bel fıtığının ilerlemesi durumunda ise; iktidarsızlık, idrarını tutamama, yürüyememe, çabuk yorulma gibi belirtiler de eklenebilmektedir.

Srt üstü yatan bir hasta üzerinde yapılan araştırmalar sonucu bacakların düz olarak yukarı kaldırıldığında bası altında bulunan sinirlerde gerilme meydana geldiği gözlemlenmiştir ve bacaklarda ağrıların şiddetlendiği de görülmüştür.

Kimlerde Bel Fıtığı Riski Yüksektir

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıklı bir şekilde yetişkinlerin %20 ila 30’u arasında bel fıtığı görülebilmektedir. Ancak her bel fıtıkları ağrılara neden olmamaktadır. Bel fıtığının görülmesi kadınlar ve erkeklerde farklılık göstermemektedir.

Obezite: Aşırı kilolu insanlarda bel fıtığının oluşması yüksektir. Vücudun ağrılığını omurgalar taşımaktadır. Omurgaların esnekliğini sağlamakta olan destek yastıkları olarak bilinen diskler aşırı bir baskıya maruz kalmaları sonucunda deforme olarak şekillerinde bozukluklara yol açmaktadır. Şekillerin kaybedilmesi sonucunda dışarıya doğru kabaran diskler, baskı yapılan sinirlerin fonksiyonlarını önemli ölçüde etkileyerek değişik belirtilere ve bulgulara neden olmaktadır. Gebelik döneminde vücudun ağrılık merkezi öne doğru yer değiştirmektedir ve buda duruma neden olabilmektedir.

Hareketsizlik: Vücudun yükünü taşıyan omurgalar boyunca fazla bir şekilde hareketsiz kalma gibi durumlar sırt ve bel kasları üzerinde, karın kaslarının çalışması fonksiyonunu önemli bir şekilde engellemektedir. Hareketsiz bir hayat düzeni, egzersiz yapmama, spor alışkanlıklarının unutulması ve düzensiz hareketler sonucunda bel fıtığı oluşma riski yüksektir.

Sigara İçmek: Sigara disk dejenerasyonlarını arttırmaktadır ve iyileşme dönemini oldukça yavaşlatmaktadır.

Not: Bazı mesleklerdeki davranışlar sonucunda bel fıtığı görülebilmektedir. Örneğin sürekli olarak masa başında çalışan bir birey düzgün bir şekilde oturmadığı durumlarda bel fıtığı görülebilmektedir. Ayrıca günümüz şartlarında ağır işlerde çalışan bireyler yine kaldırdıkları yükler nedeniyle bu hastalığa sık olarak yakalanabilmektedir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir