Belde Kireçlenme Neden Olur Belirtileri Nelerdir

Belde Kireçlenme Neden Olur Belirtileri Nelerdir

Belde Kireçlenme Neden Olur Belirtileri Nelerdir

Belde Kireçlenme Neden Olur Belirtileri Nelerdir

Belde Kireçlenme Sebepleri

Bel Kireçlenmesi olarak bilinmekte olan bu hastalık aslında bireylerin vücut eklemleri üzerinde bir aşınma olması, yıpranması, bulunan yapısallarda bozukluk ve deforme olma gibi sebeplerin neticesinde karşımıza çıkabilmektedir. Yazılan nedenlere bağlı olarak bel kireçlenmesi, belde kireçlenme gibi şikayetler de gün yüzüne çıkmaktadır. Asıl sorunların arasında “genetik” hastalık olarak geldiği gözlemlenmektedir. Yapısal olarak karşımıza çıkmakta olan bu hastalığın çabuk ilerlemesi erken ilerlemesi ve erken yaşlarda başlaması ayrıca bu işlevden sonra şiddetli bir hal almasına neden olabilmektedir.

İnsan vücudu üzerinde “bel bölgesinde” bulunmakta olan “omurlar” arasındaki disklerin arkasında bel sinirleri bulunmakta ve bu omurların birbirlerine bağlanmasını sağlama görevi üstlenen eklemler bulunmaktadır. Zorlama gibi durumlar sonucunda bu eklemler zamanla aşınıp yıpranmaktadırlar. Kabalaşmakta olan ve deforme olmaya hazır bulunan sinirlere uygulanan baskı ile başlamaktadır. Bu durum sonucunda etrafta bulunan bağlar aşırı bir şekilde gerilmektedir. Sinirlere uygulanan baskı ve eklem çevresini sarmakta olan kaslar üzerinde yaşanmakta olan gerilme nedenleri ile birlikte belde kireçlenme ve ağrılar artık oluşmaya ve kendini göstermeye başlamaktadır. Ayrıca ek olarak omurlar arasındaki disklerin de yıpranması ve aşınması sonucunda disk sularında kayıp ve sertleşmelere neden olabilmektedir. Diskler üzerinde oluşacak yıpranma, omurlar arasında bulunan mesafenin daralmasına yol açarak harekette kayıpların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Belde Kireçlenme Belirtileri

Bel kireçlenmesi açık bir ifade olarak tek bir yer üzerinde bir ağrıya neden olmamakla birlikte eklemlerin yıpranıp aşınması sonucu yavaş bir şekilde zaman içerisinde oluşmaktadır. Fakat aşınma ve yıpranma oluşmaya başladığı sıralarda dokularda zorlanmaya neden olup, deformasyon çevresindeki sinirlere uygulanan baskılar neticesinde kaslarda gerilme ve ağrılar belde kireçlenme belirtileri arasındadır.

Belde Kireçlenme Neden Olur Belirtileri Nelerdir

Belde Kireçlenme Neden Olur Belirtileri Nelerdir

Bu hastalığı taşıyan bireyler ağrıların belin tam ortasında, sağında veya solunda veya kalçaya doğru yayılmakta olan ağrıların olduğunu ifade etmektedirler. Şayet ki sinir sıkışması durumu yaşanıyorsa; Bacaklara, ayağa ve diz arkasında uyuşmalar, karıncalanmalar ve ağrılar gibi belirtiler görülebilmektedir.

Eklem deformasyonunda yıpranmalar nedeni ile kişiler hareketlerinde kısıtlık görebilir. Rahat bir şekilde hareket etmekte zorluk çekilmektedir. Ayrıca diğer belirtilerin arasında yeterince eğilememe ve doğrulamama şikayetleri, uzanırken yanma hisleri gibi durumlar da bu belirtiler arasındadır.

Belde Kireçlenme Tedavisi

Fizik tedavi ve ortopedi uzmanları tarafından uygulama görülmeli ve bu uygulamalar neticesinde iyileşmeler görülebilmektedir. Ayrıca deforme olmuş eklemler üzerinde ise lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Ultrason tedavisi için ise eklemlerin açılması ve sertleşen dokuların yumuşatılması esas alınmaktadır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir