Besin ve Besin İçerikleri Nelerdir?

Besin ve Besin İçerikleri Nelerdir?

Beslenme; hayatta kalmak, yaşamını sürdürebilmek demektir. Beslenemeyen hiç bir canlı yaşamını sürdüremez. Canlıları cansızlardan ayıran en önemli özelliklerden biride beslenmeleridir. Canlılar ancak beslenmeleri sayesinde büyüyüp gelişebilir. Hareket edebilir, üreyebilir, solunum, dolaşım, boşaltım gibi yaşamsal faaliyetlerini yapabilir.

Gün boyu koşup oynarız. Derslerimize girer kitaplarımızı okur verilen ödevleri yapar ve konuları anlatırız. Tüm bunları yapabilmemiz için enerjiye ihtiyaç duyarız. Bizler bu enerjiyi’de beslenme sonucu yediklerimiz ve içtiklerimiz’den sağlarız. Uzun süre koşup oynadıktan sonra acıkmamız,susamamız, yorgunluk hissetmemiz, vücutta besinlerden elde edilen enerjinin azalmasındandır. Canlılar hayatta kalabilmek için devamlı enerji kullanmalıdırlar. Bunun içinde beslenmeli’dirler.

Beslenmemizi dışarıdan aldığımız farklı besinlerde sağlarız. Bu besinler de farklı besinlerde farklı besin içeriklerinden oluşur. Besinlerimiz bizlere sadece enerhi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yapıcı-onarıcı ve düzenleyici olarak da iş görürler. Yediğimiz yiyeceklerdeki besin içerikleri Karbonhidratlar, Yağlar, Proteinler, Vitaminler, Su ve Minarellerdir.

Proteinler: 

Proteinler, vücudumuzda yapıcı-onarıcı olarak görev yapar. İnsan vücudundan ağırlığının büyük bir bölümünü su dışında proteinler oluşturur. Proteinler hayvansal ve bitkisel kaynaklıdır. Et, süt, yumurta, balık ve tavukta hayvansal kaynaklı proteinler; Fasulye, nohut, mercimek, buğday, yulaf, çavdar ve arpa gibi bitkisel hemde hayvansal proteinlere ihtiyacımız vardır. Bazı insanlar eti çok sevdiği için hep et ile beslenmeyi tercih edecek olursa bu yanlış bir tespittir.

Karbonhidratlar:

Vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamada ilk önce karbonhidratlar kullanılır. Karbonhidratlar ağırlıklı olarak bitkisel kaynaklı besinlerde bulunur. Yediğimiz makarna, pilav, ekmek, börek, pasta, patates gibi meyve ve sebzelerle de karbonhidrat ihtiyacımızı karşılarız. Aldığımız besinlerdeki karbonhidrat hızlı bir şekilde enerjiye dönüşür.

Yağlar:

Vücudumuz içinde aldığımız besinlerden bir diğeri de yağlardır. Vücudumuz enerji ihtiyacını karbonhidratlardan karşılayamaması durumunda yağlar enerji kaynağı olarak’da kullanılır. Ancak ihtiyaçtan fazla yağ tüketilecek olursa şişmanlığa ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Yağlar hem hayvansal hemde bitkisel yağlarda bulunabilir. Zeytin, susam, mısır, ayçiçeği, fındık, fıstık, tereyağı hayvansal yağlar içeren besinlere örnektir. Beslenirken bitkisel yağları tercih etmemizin sağlığımız açısından daha faydalı olduğu bilim insanları tarafından belirtilmektedir.

Minareller:

Minareller, tükettiğimiz tüm yiyecek ve içeceklerde bulunur. Minareller vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar. İnsanlar mineral ihtiyaçlarını daha çok sebze ve meyvelerden karşılar.

 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir