Beyin Hasarı Türleri Nelerdir?

Beyin Hasarı Türleri Nelerdir?

Beyin Hasarı Türleri Nelerdir?

Beyin Hasarı Türleri Nelerdir?

Beyin hasarı kişilerin beyninde oluşan yaralanmalara verilen isimlerin tümüdür. Peki; beyin hasarı türleri nelerdir?

  1. Edinsel
  2. Travmatik

Bu durumların ikisi içinde beyin doğru bir şekilde çalışmaktan vazgeçmiş demektir. bu durumlar bazen beynin kendini tedavisi ile mümkün bazen ise bir ömür boyunca devam eden süreçler olarak kendini göstermektedir.

Örneğin; bazı durumlarda doğum travmaları kişinin beyin hasarına neden olmaktadır. Bu duruma konjenital beyin travması adı verilir. İnsanlar sürekli olarak beyin hasarının belli bir türüne maruz kalmaktadırlar. Bu rakam sadece Amerika’da yapılan bir araştırmada 1.7 milyon insan olarak ele alınmıştır. Bu rakamının büyük bir kısmı da beyin hasarı olarak ele alınmamaktadır. Beynin kendini tedavi ettiği vakalar beyin hasarı olarak raporlanmamaktadır.

Hafif bir şekilde olan beyin hasarı genelde tıbbi bir müdahale gerektirmemektedir. Fakat bu durumlarda kişilerin beyin fonksiyonlarının incelenmesi gerekebilir. Bunun için bazen 24 saat hastanede tutulma ya da kişinin uyutulmaması gibi durumlar doktorlarca önerilir.

Kafaya alınan darbeler nedeni ile oluşan beyin hasarı durumları oldukça fazladır. Bu durumlarda genelde kafa tasının beyne batması ya da belli bir yerdeki sinirlere baskı uygulaması gibi durumların oluşturduğu sonuçlar vardır.

Bu durumlarda kişiler hafıza kaybına uğrayabilmekte hatta felç dahi kalabilmektedirler. Beyin tamamen sinirden oluşan bir organ olduğu için ölen hücrelerin kendini yenilemesi mümkün olmamaktadır.

Edimsel beyin hasarı: Bu durum tümör ya da anlık nefessiz kalmalar sonucunda oluşabilmektedir. Kişilerin kalbi durduğu zaman kalp masajı ile beraber nefes takviyesi yapılmasının nedeni budur. İnsanların beyni canlı tutulduğu sürece diğer organların çalışma ihtimali vardır ancak beyin ölümü gerçekleştiği anda bir insanın tekrar hayata dönmesi oldukça zor olacaktır. Bu tarz durumlarda kişilerin ne kadar süre nefessiz kaldığı önemlidir. Beyinde tümör vakalarında ise tümörün nerede olduğu ve hangi alanı baskıladığı önem taşımaktadır.

Travmatik beyin hasarı: bu beyin hasarı durumunda kişiler genelde kazalar sonucunda aldıkları darbeler ile travma yaşarlar. Çok güçlü bir darbe beynin parçalanmasına dahi neden olabilmektedir.

Bazen kişiler bu durum ardından beynine baktırma gereği hissetmezler. Her şeyin normal olduğunu düşünürler. Ancak beyin sarsıntısı bu kişileri genelde uykuda yakalar. Kanama olan bir durumda kişinin midesi bulanır, uykusu bastırır hafif baş ağırları ve tansiyon yükselmeleri olur. Eğer sert bir şekilde kafanızı çarptıysanız mutlaka bu belirtilerden sonra doktora gitmeniz önerilmektedir.

Beyin kanaması olma ihtimali olduğu durumlarda kişinin kafasından aşağı soğuk su dökmeniz öneriir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir