Boğaz Ağrısı İçin Doğal Çözüm Yolları

Boğaz Ağrısı İçin Doğal Çözüm Yolları

Daha çok soğuk algınlığı nedeniyle gelişen boğaz ağrılarının diğer sebepleri anjin ve bademcik iltihabıdır. Kişileri oldukça rahatsız eden ve çok fazla can yakıcı bir hastalık olan boğaz ağrısı için uzmanlar çeşitli tıbbi ilaçların yanında boğaz ağrısı için doğal çözüm yollarını da önermektedir. Çok rahatsızlık verici ve sıkıntılı bir hastalık olan boğaz ağrısı daha çok yutkunurken ve nefes alırken şiddetini gösterir. Bu şiddetli ağrılar boğaz anjinin veya soğuk algınlığının bir habercisi olabilir. Tedavi edilmediği takdirde bakteriyel enfeksiyonların nüksetmesi durumu ile karşılaşılabilir.

Boğaz ağrısına nezle, grip, sinüzit, faranjit, burun akıntısı ve tıkanıklık ta eşlik edebilir. Bu nedenle tedaviye hemen başlanması önemlidir. Boğaz ağrısının iki günden uzun sürmesi durumlarında mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Eğer hafif bir boğaz ağrısı çekiyorsanız evde yapabileceğiniz boğaz ağrısı için doğal çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Boğaz ağrısı için doğal çözüm yolları şunlardır:

• Kırmızı Biber: Yarım fincan sıcak suyla yarım çay kaşığı kırmızı toz biberi karıştırıp gün içinde birkaç kez gargara yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız kırmızıbiberin miktarıdır. Çünkü kırmızıbiber oldukça kuvvetli ve çok acı bir maddedir.

• Elma Sirkesi: Bir fincan sıcak suyun içine iki çorba kaşığı elma sirkesini ilave edin ve biraz soğuduktan sonra gargara yapın. Bu karışımı her saat başı uygularsanız daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

• Zencefil Çayı: Bir fincan sıcak kaynar suyun içine üç çay kaşığı zencefil ekleyin ve yaklaşık beş dakika bekledikten sonra bir tatlı kaşığı bal ile tatlandırın. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey zencefilin taze ve öğütülmüş olmasıdır.

• Limonlu Ballı Çay: Limonlu ballı çay en sık kullanılan yöntemlerden biridir ve hazırlanması da son derece kolaydır. Sadece bir bardak sıcak suyun içine iki çorba kaşığı bal ve bir adet limon suyunu karıştırdığınızda çok etkili bir içecek elde etmiş olursunuz. Hafif ılındıktan sonra limonlu ballı çayınızı yavaş yavaş içebilirsiniz.

• Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü bitkisini hem çay olarak hazırlayabilirsiniz hem de meyan kökü çay poşetlerini çiğneyerek karışımın tükürüğünüze karışmasını sağlayarak boğaz ağrılarından kurtulabilirsiniz. Meyan kökü çayının hazırlanması da çok pratiktir. Bir su bardağı suyun içine bir veya iki adet meyan kökü ekleyip kaynatın ve biraz ılındıktan sonra için. Bu çayda boğazınıza çok iyi gelecektir. Ancak bu bitkiyi de aşırı derece kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde kan basıncınız artmasına neden olabilir.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir