Boyunda Kitle Neden Olur Belirtisi ve Tedavisi

Boyunda Kitle Neden Olur Belirtisi ve Tedavisi

Boyunda Kitle Neden Olur Belirtisi ve Tedavisi

Boyunda Kitle Neden Olur Belirtisi ve Tedavisi

Boyun Kitlesi Nedir, Boyun Kisti Nedir Nedir, Boyun Lenf Bezi Büyümesi Nedir

 • Kist Nedir: Vücuttaki kontrol dışında oluşmakta olan içerisi sıvı maddelerle dolu kapsüllü dokulardır.
 • Tiroglossal Brankial Dermoid Kist: Boyun üzerine yerleşen üç (3) farklı doğumsal olan kist türüdür.
 • Boyun Kisti Rezeksiyonu: Tiroglossal brankial dermoid kistlerin cerrahi yardımı ile çıkarılması durumudur.
 • Boyun Metastazı: Boyun, baş ve diğer dokularda bulunan kanserlerin boyun lenflerine yayılması durumudur.
 • Boyun Disseksiyonu: Kanserlerde, boyundaki lenf bezlerinin farklı gruplar şeklinde alınması (çıkarılmasıdır).

Öncelikle boyun kitlesi, boyunda gelişmekte olan her türlü “tümoral gelişimi” olarak “yani şişlik” tanımlanır.

Boyun Kitlesi; değişik olan “stimulasyonlara” bağlı bir şekilde boyun üzerinde oluşum gösteren “reaktif lenf bezi büyümeleri”, lenf bezleri üzerinde yerleşke gösteren farklı enfeksiyöz ve nonenfeksiyöz iltihaplar sonucu gelişim gösterebilir. Ayrıca boyun üzerinde lokalize, konjenital kistler, lenf bezi tümörleri, farklı kanserlerin de boyun lenf bezlerine yerleşmesi sonucunda yine gelişim göstermesi söz konusudur.

Boyun Kisti terimi boyun üzerinde gelişim gösteren kistleri tanımlamaktadır. Kistler insan vücudunun kontrolü dışında kendiliğinden oluşan içerisi sıvı dolu yapıların genel bir tanımıdır. Kistler gerçek veya yalanci “psödo” bir doku kapsülü bulundurmaktadır. Kistler vücut üzerinde sabit bir yerde belirmemekle beraber herhangi bir yerde görülebilmektedir. Fakat boyun kistleri ise sıklıkları ve kendilerine has oluşum mekanizmaları, özellikler ve boyundaki hayati olan yapılara ilişmesi sonucunda önemli özellik taşımaktadırlar ve genel olarak da doğumsal oldukları söylenmektedir. Bazı durumlarda ise ilerlemiş yaşlarda belirtiler kendini göstermekte ve zamanla büyüme göstermektedirler. Boyun üzerine yerleşen üç ana kist çeşidi olarak;

 1. Tiroglossal kist
 2. Brankial kist
 3. Dermoid kist

  Boyunda Kitle Neden Olur Belirtisi ve Tedavisi

  Boyunda Kitle Neden Olur Belirtisi ve Tedavisi

Yukarıda yazılan üç kist türü doğumsal kökenli olmaktadır. Tiroglossal kistler ve brankial gistler sadece baş ve boyun bölgeleri üzerinde kendilerini gösterirler oysaki dermoid kist vücudun farklı herhangi bir yerinde kendini gösterebilmektedir.

Boyun Lenf Bezi Büyümesi

Boyun üzerinde bulunan lenf bezleri herhangi bir durum sonucu büyüme gösterebilmektedir. Uzmanlar lenf bezlerinin büyümelerini “lefandenopati” olarak belirtmektedirler.

Lenfadenopati: reaktif, iltihabi, enfektif veya tümoral sebepler sonucu oluşabilmektedir. Boyun lenf bezleri yoğun olarak üst solunum yolu hastalıklarına, enfeksiyonlarına, bademcik iltihabı, diş ve diş eti enfeksiyonları sonucu reaktif olarak büyüyebilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir