Çıban Nedir? Nasıl olur, tedavi yöntemleri

Çıban Nedir?

Çıban Nedir? Nasıl olur, tedavi yöntemleri

Çıban Nedir? Nasıl olur, tedavi yöntemleri

Apse, bir doku boşluğunda cerahat birikmesidir. Genç erkeklerin enselerinde zaman zaman oluşan çıbanlar veya parmağa bir cisim battığında meydana gelen iltihaplanma günlük hayatta sık görülen apselerdir. Apse daha ziyade deride ve deri altında oluşur. Bunlar sadece ağrıya yol açmaz, hayati tehlikeye de sebep olabilir. Derideki apselerin iğne ile delinmesi veya tırnakla sıkılıp patlatılması mikrobun yayılmasına yol açar. Bundan şiddetle kaçınılmalıdır. Kıl ve ter bezlerinin bulunduğu bölgeler daima temiz tutulmalıdır. Çıbana, olgunlaşmasını temin edecek bitki lapaları konulmalı, cerahati usulünce akıtılmalıdır. Ayrıca bünye güçlendirilmelidir. Bitki çaylan içilmesi tavsiye olunur.

Bitkisel Tedavisi:

* 1 – 2 adet incir sütle kaynatılarak ezilir ve lapa haline getirilerek çıban üzerine konur.

* Bir miktar hatmi yaprağı ve çiçeği suda ezilerek lapa haline getirilir, çıban üzerine bağlanır.

* Bir miktar çam sakızı ile eşit miktarda bal mumu su banyosunda yumuşatıldıktan sonra birbirine karıştırılır, çıban üzerine sarılır.

* Bir kaşık keten tohumu ezilir. Yarım bardak suda kaynatılarak lapa haline getirilir, çıban üzerine konur.

* Bir baş kuru soğan külde veya fırında pişirildikten sonra zeytinyağı ile karıştırılarak lapa haline getirilir, çıban üzerine sarılır.

* Bir miktar karnıyarık tohumu ezildikten sonra su ile pişirilerek lapa haline getirilir. çıbana sarılır.

* 50 gr arpa ile 50 gr demirhindi bir litre suda 10 dakika kaynatıldıktan sonra günde üç çay bardağı içilir. Sinirli ot kaynar suya sokulup, çıkarılır ve çıbana sarılır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir