Cilde İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Cilde İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Cilde İyi Gelen Yiyecekler

Cilde İyi Gelen Yiyecekler

Tükettiğiniz gıdalar cildinizi yakından ilgilendirir ve görünümünü kocaman ölçüde etkiler . Besin değeri yüksek gıdalarla beslenme , beden amaçlı gerekli olan vitamin ve minerallerin itinalı olarak alınması genel sıhhatiniz civarı cildinizin sıhhati içerisinde mühimdir . Vitamin ve mineraller cildinizin esnek olması ve kırışıklık oluşumunu geciktirmek amaçlı gerekli olan elastik liflerin imalatı amaçlı kullanılır . Cilde iyi iştirak eden yiyecekler hem de cilt hücrelerinde tahribata ne sebeple meydana iştirak eden oksidatif hasarı önlemeye destekçi olabilir . Gerçek yağ kaynaklarını kullanmak ise cildinizi nemli ve narin olmasını olanağı sağlar . Bütün faydalı besin kaynakları dışarısında cilt amaçlı en mühim şeylerden biri de yeteri kadar miktarda su tüketimidir .

Cilt İçin Önerilen Gıdalar

Havuç: Cilt ve göz sıhhati amaçlı mühim vitaminler içinde yer alan A vitamini istikametinden epeyce zengin meydana iştirak eden havuç cildin görünümünü geliştirmek amaçlı kullanılabilir . Birçok tek sürü kalifiye kozmetik kremin içindekiler kısmında bakarsanız ” retinol ” içerdiğini göreceksiniz . Havuç da cilt amaçlı natürel retinol işlevi görerek antioksidan tesiri ile cildin görünümünü geliştirebilir . Havuç dışarısında A vitamini durumundan zengin gıdalar içinde süt ve kepekli tahılları sayabiliriz .

Domates: ” Likopen ” içeren domates antioksidan misyonu görerek cildi yaşlanma bulgularına , yaşlılık lekelerine ve kırışıklıklara karşın korumaktadır . Aynı zamanda cildin güneşin zarar veren ultraviyole ışınlarından ek olarak etkili tek şekilde savunmasını olanağı sağlar .

Balık: Somon , tuna benzeri yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri durumundan zengindir . Omega 3 yağ asidinin cilde yararı ise bilhassa alerjik tepkiler sebebiyle tahriş meydana iştirak eden cildin bizzat kendini tedavi sürecini kısaltmasından ileri gelmektedir . Aynı zamanda cildi nemli bulundurarak kurumanın negatif tesirlerine ve güneş ışınlarına karşın korumaktadır . Somon benzeri ilgisiz deniz balıkları cilt amaçlı mühim tek mineral meydana iştirak eden selenyum bakımından da zengindir .

Ceviz ve Badem: Ceviz ve bademi , hücre zarını güçlendirerek toksinlerin hücrelere girip tahribata sokak açmasını önlemek amaçlı kullanabilirsiniz . Sıhhatli cilt hücreleri cildin sıhhatli görünmesi amaçlı lazımdır ve ceviz , badem benzeri yemişler içerdikleri yağ asitleri ile hücre yapısının savunmasına katkıda olabilir . Aynı zamanda E vitamini içeren badem iyi tek cilt amaçlı gerekli olan elastin liflerini güçlendirerek özgür radikallere karşın savunma olanağı sağlar .

Portakal: Sıhhatli kıkırdak , kan damarları , kemikler ve dişler amaçlı gerekli meydana iştirak eden C vitamini deri dokusunun gelişimini olanağı sağlar , yaşlanmanın tesirlerine , sigaranın kötü sonuçlarına ve kırışıklıklara karşın cildi korumaktadır . Bilhassa sigara içenler kırışıklıkları geciktirmek amaçlı itinalı olarak C vitamini almalıdır . C vitamini durumundan zengin öbür besinler içinde brokoli , Brüksel lahanası , yeşil yapraklı sebzeler , kivi , mandalinayı ve çileği sayabiliriz .

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler C vitamini dışarısında cilde ve genellikle vücuda faydalı demir içeren . Demir eksikliği anemiye , anemi ise kandaki oksijen miktarının düşmesine ne sebeple olabilmektedir . Kanda yeteri kadar miktarda oksijen bulunmaması ise bütün öbür organlar benzeri cilt sağlığını da yakından etkiler . Cilt hücrelerine yeteri kadar oksijen ulaştırılamadığında cildin kendini yenileme becerisi zayıflar , kırışıklıklar derinleşir ve cilt ek olarak soluk görünür .

Yaban Mersini: Çilek , böğürtlen , frambuaz ve yaban mersini C vitamini durumundan epeyce zengindir ve cildin elastikiyetini imkanı sunan kolajenin üretilmesine destekçi olabilir . Bu meyveler içerisinde yer alan ” antosiyanin ” ve ” ellagitannin ” benzeri flavonoidler antioksidan tesiriyle cildin yapısını geliştirir ve iltihaplanmaları önler .
Yumurta: Yüksek protein ve amino asit muhtevası ile dokuların kendini yenilemesine destekçi meydana iştirak eden yumurta hem de selenyum ile cilt kanserine karşın savunma olanağı sağlar . Yumurta içerisinde yer alan A vitamini ise cilt hücrelerini güçlendirerek ben ve cilt lekeleri oluşumunu engeller .

Su: Yaşamın aynı ritimde devam edebilmesi , bütün uzuvların normal olarak çalışabilmesi ve toksinlerin vücuttan atılabilmesi amaçlı tek sürü mühim meydana iştirak eden su , cildi nemlendirerek esnekliğini korumaktadır , kırışmasını önler ve yaşlanmanın etkilerini geciktirir . Sıhhatli bireyler amaçlı önerilen su kullanımı bayanlarda 2 , 5 litre erkeklerde ise 3 litre civarındadır . Bu oranlar ishal benzeri vücudun su kaybetmesine ne sebeple meydana iştirak eden farklı hastalıklar ve egzersizler esnasında arttırılmalıdır .

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir