Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

İnsanın derisi alt ve üst deri (epidermisi) den oluşur. Alt deri damarları, bezleri kasları ve sinirleri saran esnek bağ dokusundan meydana gelir. Kıllar, tırnaklar yağ ve ter bezleri ise üst deride oluşur. Koruma organı olan deri vücudu çarpmalara karşı koruduğu gibi, organların sürekli olarak 37 derece bulunmalarını sağlar. Deri dış etkilere karşı vücudun bazı kısımlarında nasır gibi sert tabakalar oluşturur. derinin gövdelerini kolayca yerine getirilebilmesi için iyi bir bakıma ihtiyacı vardır. Deri yıkanmamalı ve tem izlenmemelidir. Ayrıca asidi de yağ ve nemliliğinin yenilenmesi için gıdalar uyku ve sporla güçlendirilmesi lazımdır.
Yağlı,sivilceli, kuru ve karmaşık yapıdaki ciltler, değişik metotlarla vücuda uygun hale getirilir. Genellikle cildi güzelleştirmek ve yenilenmesini sağlamak için kozmetik denilen bir takım bileşimler kullanılır. Bunların sentetik maddelerle yapılanlara dikkat edilmelidir. Zira bilim adamları, cilt kanserlerinin artma sebepleri arasına bunların da girdiğini belirtmektedir. Bu bakımdan doğal kozmetik maddeler, çok daha güvenli ve sağlıklıdır. Son yıllarda, hanımlar tarafından yüzlerce seneden beri güvenle kullanılan doğal bitkisel maddelere çok hızlı bir dönüş başlamıştır. Bunlardan hem, buhar veya maske tarzında ve çok çeşitli şekillerde istifade edilmektedir. Yağlı ve kuru ciltleri siler ya da temizlerken, yüzde yüz doğal sabunlardan, mesela zeytinyağlı sabunlardan istifade edilmelidir. Bazı sivilceli ciltlerde kükürtlü ve katranlı sabunlar kullanılır. Yağlı ciltlerin kekik,suyu karışımları kullanılır. gül suyu ile silinmesi gerekir. Karma ciltler için ise gül ve kekik suyu karışımları ise kullanılır. Cilt bakımı için, bağımsız bir kitap yazılabilecek kadar çok bitki formülü bulunmaktadır. Bizler burada sadece bir kısmı ile yetineceğiz.

* Kolalı meşrubatlar, fast food kuru yemiş, acı, baharatlı ve yağlı etler, ekşili ve turşulu besinler, çok sıcak ve çok soğuk gıdalardan korunmalıdır.

Güneşte fazla kalınmamalıdır. Bilhassa öğle güneşi cilt sağlığı için son derece zararlıdır.

* Kuru ciltlerde yüz, sütle maskelenir veya bir bardak süte bir kaşık papatya konur, kaynatılır; yüze bununla maske yapılır. Maskeli yüz bir saat sonra gül suyu ile silinir.

* Bal cildi besler, üzerindeki ölü tabakayı temizler. Bazı ciltlere çam balı, bazı ciltlerde çiçek balı sürülür. Sürülen bal 15 – 20 dakika sonra ılık su ile yıkanıp temizlenir.

* İki kaşık bal, bir kaşık kaymak ve bir yumurta sarısı iyice karıştırılarak sabah ve akşam cilde sürülür. Cilt 15 – 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanıp kurulanır. Cilt için pudra olarak, pirinç unu veya buğday unu kullanılır.

* Rendelenen salatalık lapa şeklinde yüze konur. Bir saat bekletildikten sonra gül suyu ile silinir. Ayrıca elde edilen salatalık suyu, sık sık ellere ve yüze sürülür.

* Bir insanın vücudunda ortalama 2,5 milyon, bir santimetre karede 100 adet ter hezi vardır. Bu bezler vücudumuz için zararlı olan tire, tuz ve yağı atar. Terin bileşimi sulandırılmış idrara benzediği için derinin üçüncü bir böbrek vazifesi gördüğü söylenir. Bu sebeple cildimizi, bilhassa el, kol, yüz ve bacaklarımız sıkça yıkamanız gerekir. Abdest alındığında bu organlarınız sıkça temizlemiş olur. Üstteki ölü tabaka gider, vücudun rahat nefes alması, cildin parlak ve renkli kalması sağlanır. Namaz kılan yaşlı hanımların üzerindeki parlaklık ve gerginlik herkesin dikkatini çekecek seviyededir.

* Bir kaşık bira mayası bir çay bardağı sütte eritilir. iyice karıştırılıp kıvamlı hale gelince yüze sürülür. On beş dakika bekletildikten sonra yüz ilik su ile yıkanıp temizlenir. Ayrıca yatarken yüze bitkisel krem sürülür. Bitkisel kremin yapılışı: 10 gr. çörek otu yağı, 10 gr. susam yağı, 10 gr. Hint yağı ve 15 gr. haşhaş yağı cam bir kapta ısıtılır, fakat kaynatılmaz. içine 50 gr. bal mumu konulmuş, ısıya dayanıklı başka bil cam kap, ateşte kaynamakta olan suyun içine daldırılır ve bu kap bal mumu eriyene kadar karıştırılır. Erime haldeki bal mumu ateşten indirildik ten sonra, diğer kaptaki ısıtılmış yağlar yavaş yavaş buna ilave edilir ve iyice soğuyuncaya kadar karıştırılır. Bu arada karışımın güzel kokması soğuma esnasında içine 15 20 damla gül veya portakal esansı konur. Karışım daha sonra krem kutusuna dökülür ve donması için buzdolabına bırakılır. Bir süre sonra sat’ ve temiz bir bitkisel ekle krem edilmiş olur. Bu krem, yüz maskesi yapılarak kullanılır veya sade bir biçimde akşam ve sabah yüze sürülür.

* Yüzdeki siyah leke ve yağ birikintilerini gidermek için, bir tas kaynayan suya bir tutam ıhlamur konur. Yüz ıhlamur buharında yarım saat kadar tutularak iyice terletilir, gözenekleri açılır. Sonra da kekik veya gül suyu ile iyice silinir.

* Kırışık sarkık ciltler için; bir kaşık elma sirkesiyle bir kaşık ekstra sızma zeytinyağı iyice karıştırılır. Buruşuk ve sarkık yerler bu karışımla 10 – 20 dakika hafifçe ovulur. Sonra da soğuk suyla yıkanıp temizlenir.

* Çiğ patates rendelenir ve sivil-celi cilt üzerine maske şeklinde yayılır, 20 – 30 dakika kadar gazlı bezle sarılı tutulur. Sonra da ılık su ile yıkanıp temizlenir.

* Kirpiklerin uzaması için badem yağı sürülür, ismit sürmesi çekilir.

Göz altı morluklarını gidermek için: * Bir kavanoza kokulu gül yaprakları konur. Sonra da üzeri kapatılacak şekilde badem yağı eklenir. Ara sıra çalkalayarak, üç hafta güneşte bekletilir. Bu yağla sabah ve akşam göz altları ovulur, kaşlar dökülüyor-sa kaşlara sürülür. Kaş dökülmesini önlemek ve güçlenmelerini sağlamak için, 10 gr. susam yağıyla 10 gr. Hint yağı karıştırılır, her akşam kaşlara sürülür.

* El, vücut çatlaktan ve kuruluklarına karşı, 200 gr. sirkeyle 50 gr. gli-serin karıştırılarak, her akşam sürülür. Bir saat sonra banyo yapılır.

El sağlığı için: * Bir miktar gliserinle aynı miktarda limon karıştırılır, eller bu karışımla ovulur.

* Vücudun terleyen bölgeleri ada çayı ile sıkça silinir.

* Vücut sertlikleri için; bir miktar susam yağı ile aynı miktarda zeytin yağı karıştırılır. Sertlikler bu karışımla ovulur. Aynı bölge 2 – 3 saat sonra zeytinyağlı defne sabunu ile yıkanır.

* Kaynamakta olan bir litre suya, 100 gram lavanta yaprağı konur, on dakika kaynatıldıktan sonra banyo suyuna ilave edilir. Bu banyo vücudu dinlendirir, cildi güzelleştirir.

Etiketler: , , , ,

1 comment

  1. pelin Eylül 30, 2016 at 10:46 am Reply

    merhaba çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş sayenizde yüz bakımımı daha iyi yapıcam teşekkürler bu siteden faydalanabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir