Çocuk ve Bebeklerde Ateş Neden Olur?

Çocuk ve Bebeklerde Ateş:

Bebeklerin ateş sınırı nedir, bebeklerin ateşi kaç derece olmalıdır? Bebeklerde ateş nasıl düşürülmelidir, bebeklerde ishal ve ateş neden görülür? Bunların cevaplarını sizlere açıklamaya çalışacağız.

Çocuklarda ve bebeklerde ateşlenmenin çok normal olmasına rağmen, ebeveynler özellikle ilk yaşadıkları bu olayda telaşlanabiliyorlar. Çocuğun hasta olduğunun bir göstergesi ateş olurken, diğer yandan da ağır enfeksiyonlarda hiç ateşe rastlanmama ihtimali olabilir. Bu nedenle ateş başlı başına hastalığın seviyesini belirlememekle birlikte, sorunun olduğunu anlayabilmek için faydalı bir mekanizmadır.

Normal vücut ısısı, ölçümün yapıldığı zaman, yer ve kişiye göre değişiklikler gösterir. Sabah düşük dereceleri gösterirken, akşam yüksek derecelerde ateşlenmeye sebep olur. Ağız yolu ile ölçüme tabi tutulan ateş makat yolu ile ölçülen ateşten 0.6 derece düşüktür. Koltuk altı ve kasıktan ölçülen ateş, ağızdan ölçülen ateşten 0.6 derece düşüktür.Çocuk ve Bebeklerde Ateş Neden Olur

Bebeklerde Ölçülen Ateş Sınırı Nedir, Bebeklerde Ölçülen Ateş Kaç Derece Olmalı?

Makattan ölçülen vücut ısısı en çok 38 derece olması gerekirken, ağızdan ölçülen 37.5 derece, koltuk altı ve kasıktan ölçülen 37 derece olmalıdır. Cam veya dijital termometreler ile 3 dakika tutularak ateş ölçülmelidir. Dijital dereceler ile anında yapılan ölçümlerin sonucunu görmekteyiz. Bebeklerde olan ateşin yetişkinlerin ateş durumuna ek olarak, çevreden kaynaklanan ateş dediğimiz bir durum da gözlemlenmektedir. Sıcak ortamlarda aşırı giydirmek ve heyecan durumlarında da, çocukların ateşinin çıkmasına neden olur.

Ateşin Çıkmasının Nedenlerinin Ana Başlıkları

* Mikrobik nedenlerden oluşan hastalıklar

* Kollajen hastalıklarda: Eklem romatizması gibi

* Neoplaziler türü hastalıklarda: Tümörler

* Tanı konulamayanlar hastalıklar

 Diğer nedenlerden kaynaklanan hastalıklar:

Sahte ateş, ilaç kaynaklı ateşlenmeler, beyin hastalıkları, şeker hastalığındaki su kayıplarına dayalı ateşlenmeler, aspirin zehirlenmelerinde, genetiksel olarak Akdeniz ateşi hastalığında, tiroit bezinin aşırı düzeyde çalışmasında ve beyin kanamaları gibi nedenlerle ateşlenmeler görülebilir.

Ateş ölçümünün özellikle sağlıklı yapılması gerekir. Doğru bir şekilde bakılan ateş yüksek olarak belirlenirse, yapılacak ilk şey, bir sağlık merkezine giderek başvuruda bulunmaktır. Eğer bu olanak çevreden kaynaklanan koşullar nedeniyle mümkün değilse, o zaman kendi olanaklarımızla ateşi düzgün seviyelere düşürebiliriz.

Bebeklerde Ateşi Nasıl Düşürebiliriz?

Öncelik sakin davranmalı ve çocuğunuzun üzerindeki fazla giysilerini çıkarmalısınız. Ortam sıcaklığını hava sirkülasyonu veya klima ile 20 derecelere sabitlemelisiniz. Bebeğin ateşinin kesin sonuç vermesi için makattan ölçmeliyiz, 39-39.5 dereceyi geçerse (özellikle iki yaş altında olan çocuklar için) ateşli havale riski var demektir. Bundan dolayı, hiç olmazsa 38 – 38.5 derecelere düşürmeyi hedeflemelisiniz.

Bundan dolayı evinizde her zaman, ölçüsünü önceden belirlemiş olduğumuz bir ateş şurubu bulundurmalısınız. Ateşli olan çocuğunuzun ateşini ölçtükten sonra, hala riskli seviyelerdeyse ateş şurubundan vermelisiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken bu şurupların verilme miktarlarının ve gün içindeki doz sayılarının çok farklı olmasıdır. Doz sayılarının ve miktarlarının çok iyi öğrenmeli, bunlara hareket etmelisiniz.

Bebeklerde İshal ve Ateş

İshalle birlikte çocuğunuzda ateş varsa mutlaka doktora götürün. Evde tedavi edilebilecek bir olay değildir. İlk etapta çocuğunuzu acil servise götürmeniz çok önemlidir, aksi taktirde farklı olaylarla karşılaşabilirsiniz.

Bebeklerde Fitil Daha Hızlı Etki Ediyor

Ateş şuruplarının etkisi, fitile göre daha geç olur. Eğer acil sonuç alınması gerekiyorsa fitil tercih edilmelidir. Metamizol içerikli ilaçları sadece çok acil olan durumlarda kullanmak, rutin durumlarda kullanmamak gereklidir.

Fitili veya ateş şurubunu çocuğunuza verdikten sonra, vücudunu soğutma olayına geçmelisiniz. Özellikle yeni doğan bebekler çevreden kaynaklanan durumlardan ateşlenebilirler. Ateşlenmiş olan çocuğa buzlu su, kolonya, alkol gibi maddeler uygulamamak gerekir. Bu maddeler yerine ılık veya hafif sıcak suyla sık banyo yaptırılabilir.

Aspirine Dikkat Etmeliyiz!

Ateşi düşürmek için kullanılan ilaçların vücuda (doz aşılmazsa) bir zararı yoktur. Artık günümüzde aspirini ateş düşürmek amacıyla kullanmadığımızı bilmemiz gerekmektedir. Çünkü aspirin bazı durumlarda REYE sendromu diye adlandırılan hayatı tehdit edebilen hastalığa neden olabilmektedir.

Ateşi Olan Bebeğe İğne Yapılır Mı?

Ailelerin en merak ettiği diğer soruda ateşi olan çocuğa iğne yapılıp yapılmayacağıdır. Doktor gözetim ve denetiminde enjeksiyon yapılması alışılagelmiş bir yöntemdir. Ancak önemli olan enjeksiyonların bir sağlık kuruluşunda yapılması gerekliliğidir. Enjeksiyonların yapılacağı bölge, çocuğun yaşına ve kas durumuna göre belirlenmektedir. Ancak genel bir yöntem olarak, bir yaşından küçük olan bebeklere bacaktan, yürümeye başlamış olan çocuklara kalçadan yapılması daha uygun görülmektedir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir