Çocuklarda Boy Uzamasını Hızlandıran Besinler

Çocuklarda Boy Uzamasını Hızlandıran Besinler

Çocuklarda Boy Uzamasını Hızlandıran Besinler

Çocuklarda Boy Uzamasını Hızlandıran Besinler

Çocuklarda boy uzamasını sağlayan etmenler daha çok aşırı kalsiyum ve D vitamininin beraber alınması şeklindedir.  Bu iki besin unsuru boy uzamasında birlikte başrol oynamaktadır. Öne çıkan kalsiyum kaynaklarının beraberinde, D vitamini ve içeriği ile yüksek olan gıdaları tüketilmesi önerilmektedir. Güneşten yeterince faydalanamayan kişiler de istenilen düzeyde boy uzaması sağlanamaz. Bunun yanında C vitamini içeriği yüksek olan besinlerde kalsiyum vücuttaki kalsiyum emilimini arttırmaktadır.

Küçüklerde Kemik Gelişimi ve Boy

Bununla beraber sabah kahvaltısında süt ve süt ürünlerinin çeşitlerinin bulunması da ana yemekle beraber daha çok aşırı ayran tüketilmesi kalsiyum alımını da destekler. Şayet ergenlik döneminde minikler bu vitamin ve minerali yeteri düzeyde alıyorlarsa uzun boya sahip olma olasılıkları epey bir yüksektir. Siz de bu besinleri çocuğunuzun daha çok fazla tüketmesini sağlarsanız boy uzama sürecini de daha aşırı hızlandırmış olursunuz.  Minikler de çok aşırı tüketilen kalsiyum ayrıca kemik gelişimi de desteklemekte ve hızlı bir gelişme dönemi sunmaktadır.

Boyu Uzatan Besinler

Yağ içeriği çok aşırı fazla olan besinlerin yalnızca posa şekilde alınması gerekmektedir. Bilhassa çinko içeriği yüksek olan gıdalar vücuttaki kalsiyum emilim düzeyini düşürdüğünden daha az tüketilmelidir. Daha çok kemik gelişimi için ihtiyacı olan kalsiyum ihtiyacının tamamını alabilmek için süt, cacık, yoğurt, peynir ve ayran bunun gibi besinlerin ergenlik döneminde bulunan çocukların beslenme programında bulunması mühim bir durumdur.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir