Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Belirtileri

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Belirtileri

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Belirtileri

Nedenleri Burun tıkanıklığı, çocukluk çağında çok rastlanan yakmalardan biridir. Özellikle bebeklerin dar burun deliklerini kuru hava kolaylıkla tıkar. Ayrıca, bebek ve küçük çocukların burun akıntılarını temizleme becerileri olmadığı için burun kolaylıkla tıkanır. Yapılan çalışmalarda, doğum sırasında bebeklerin % 5’inde burun zedelenmesi olduğu görülmüştür, erken çocukluk dönemlerinde çocuklar en az bir kez burunlarını bir yerlere çarparlar. Bütün bunların sonucunda, burun kökünde eğriliklerin oluşma olasılığı artar. Burun kökü eğriliklerinin doğal sonucu, burun tıkanıklıkları dır.

çocukluk yaş grubunun en sık rastlanan burun tıkanıklığı ne-deni, geniz etidir. Geniz eti, bademciğe benzer görevi olan ve burnun gerisine yerleşmiş olan bir dokudur. Geniz eti, burundan giren bakteri ve virüsleri yakalar, onların diğer organlara daha fazla yayılmasını engeller, ayrıca vücudun mikroplarla savaşmasına yardım eden antikorları üretir. Küçük çocuklar burun deliklerine hiç akla gelmedik cisimleri sokmada çok hünerlidirler. Birçok çocuk burnuna leblebi, bezelye, oyuncak parçaları gibi yabancı cisimleri sokar ve bu yabancı cisimler burun tıkanıklığına neden olur. Bıırunda’ki yabancı cisimleri saptanmak gerçekten zordur. Bir çocuğun burnundan tek taraflı kötü kokan yeşil veya sarı renkli koyu bir akıntı geliyorsa yabancı cisimden şüphelenilir. Burundaki yabancı cisimler tıbbi yoldan çıkarılır. Burun tıkanıklığının önemli bir başka nedeni de enfeksiyonlardır.

Bu enfeksiyonların çoğu virüsler tarafından oluşturulmuş soğuk algınlığı tablosudur. Virüsün buruna yerleşmesini takiben belirli hücrelerden his-tamin adlı madde salgılanır ve bu madde buruna giden kan akımının hızlanmasını, miktarının artmasını sağlar. Burun içindeki zarlar şişer. ;Ayrıca, burun zarlarında sıvı salgılanması da artar. Böylece buı=un tıkanır. Virüs enfeksiyonları sırasında hastanın bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalır ve zayıf düşer, burun yolu ile vücuda da-ha tehlikeli olan bakteriler girer. Burun akıntısı berrak, su gibi görünümünü kaybeder ve sarı, yeşil renkli koyu balgam kıvamı-nı alır. Klinik tabloya sıklıkla ateş eşlik eder. Böyle bir durumda çocuğunuzda virüslere ikincil bakterilere bağlı enfeksiyon olu-şur. Uzun süreli burun tıkanıklığına yapan bir başka hastalık da alerjik nezledir. Alerjik nezle alerji bölümünde detaylı olarak anlatılmıştır.

 

Tanı ve Tedavi

Alerjik nezlede hapşırık, kaşıntı ve burun tıkanıklığı veya akıntısı tipiktir. Boya, sigara ve duman gibi maddeler olayın alevlenmesini sağlar. Hırıltılı solunum veya horlama görülebilir. Geniz eti normalde genizde bulunur, ancak çok büyük olmadığı için tıkanma yapmaz. Üst solunum yollarının sık geçirilen enfeksiyonları sonucu büyür. Geniz eti büyüdüğü zaman aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçını verir:

1. Burundan nefes alma güçlüğü

2. Boğuk bir sesle genizden konuşma

3. Nefes alırken ses çıkarma 4. Horlama

5. Uykuda nefessiz kalma (uyku apnesi)

Geniz etinin büyümesine bağlı burun sorunları olan çocuklarda, doktorlar öncelikle geniz etini antibiyotik içeren ilaçlar-la tedavi etmeye ve küçültmeye çalışırlar. Geniz etinde enfeksiyon yoksa doktorunuz belli aralıklarla kontrol önererek bekleyebilir. Çocuklarda geniz etinin biraz büyümesi doğaldır ve zaman içinde geniz eti kendiliğinden küçülebilir.

Yukarıda sayılan belirtilerden bir veya birkaçı varsa doktorunuz, size geniz etinin ameliyatla alınmasını önerebilir. Geniz eti ameliyatı ne kadar basit olursa olsun, ameliyat söz-cüğü bile herkesi korkutmaya yeter. Ameliyatta sizleri nelerin beklediğini bilirseniz korkunuz azalır. Geniz eti ameliyatı yakla-şık 20 dakika sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Geniz etini doktorunuz cerrahi yoldan, yüzeyel bir kesi ile alır ve çocuğunuzu yaklaşık 12 saat hastanede tutar. Seyrek de olsa kanama ve solunum güçlüğü gibi beklenmedik belirtiler olabilir, böyle durumlarda hastane koşullarında uygun önlemler alınır.

Çocuğunuz burnuna yabancı bir cisim sokmuşsa kesinlikle kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Yabancı cisimler daima hastane koşullarında ve doktor tarafından çıkarılır. Bebeklerde ve çocukların burun tıkanıklığının nedeni ne olur-sa olsun serum fizyolojik burun damlası herkesçe kabul edilen ilk tedavidir. Damla ve sprey (püskürtme) formları mevcuttur. Serum fizyolojiğin içeriği binde dokuzluk tuzlu sudan ibarettir. Evde de 1 su bardağı kaynatılmış ılıtılmış suya 1 silme çay kaşığı tuz atılması ile basitçe hazırlanabilir.

Hazır formların, ev-de hazırlananlara göre belirgin bir üstünlüğü yoktur. Çocuğunuzun burnu tıkandıkça serum fizyolojik içeren damla-dan 5-10 damla damlatın veya spreyi 1-2 kez sıkın. Bu tedaviyi günde en fazla 6 kez yapın. Serum fizyolojik içeren ilaçları 5 gün kullandıktan sonra 1-2 gün ara verin, sonra tekrar kullanın. Enfeksiyonlar sonucu oluşan burun tıkanıklıklarında çocuğunuza soğuk buhar ve bol sıvı verin. Doktorunuz enfeksiyonu oluşturan mikrobun cinsine göre ilaç verir.

Virüslere bağlı enfeksiyonlarda antibiyotik verilmez, doktor bakteriyel bir enfeksiyondan şüphe duyarsa boğaz kültürü ve antibiyogram testi yapar, tahlil sonuçlarına göre ilaca başlar. Hastanın klinik belirtileri bakteri enfeksiyonunu düşündürüyor-sa, birçok doktor zaman kaybı olmaması için, geniş kapsamlı bir antibiyotiğe başlama kararı alır. Doktorunuz burun tıkanıklığının nedenini alerji olarak saptar ve olası alerjik maddeleri belirlerse, bu alerjik maddelerden uzak durmak tedavinin ilk aşamasıdır. Eve her çiçek getirdiğinizde, çocuğunuzda hapşırık ve burun tıkanıklığı olduğunu görürseniz, çocuğunuzu çiçeklerden uzak tutmaya gayret edin. Evinize neşe getirsin diye aldığınız kanarya çocuğunuzda burun tıkanıklığına neden oluyorsa evde kuş beslemekten vazgeçin.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir