Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir?

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir?

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir

Büyüme ağrısı denilen hastalık genel olarak 4-12 yaşları arasındaki çocuklarda görülen ayak ağrısıdır. Bu bacak ağrısının nedeni bilinmemekle birlikte bu ağrının büyümekle bağlantılı olduğu düşünülüyor. Bu ağrılar genellikle diz arkası ve bacaklarda kendini gösteren ağrı bazen dakika bazense saatlerce sürüp ve genelde akşam saatlerinde meydana gelir. Bu ağrılar iki veya üç gün kendini olur. Bu ağrılar daha sonra yine aralıklarla meydana gelir.

Belirtileri: Büyüme ağrısı denilen hastalık her hangi bir eklem veya kemik ağrısı değildir. Bu ağrılar genelde kas ağrısı olarak meydana gelir. Bu ağrıların başka ağrılardan ayırmanın en kolay yolu ağrıyan yere dokunduğunuzda daha fazla acı his edilmesidir. Eğer ağrıyan yere dokunduğunuzda ağrı çoğalıyorsa söz konusu büyüme ağrısıdır. Bu ağrılardan dolayı çocuklar akşamları uykularından uyanabilir. Büyüme ağrısı bacak dışında karın ve baş ağrısı olarakda görülebilir.

Nedenleri: Büyüme ağrısı diye bir kanıt yoktur. Ancak, koşma, tırmanma ve atlama gibi aktiviteler çocuğun iskelet sistemi üzerinde zorlama yapabilir. Bu nedenle kasların fazla çalışmasından dolayı bu ağrılar dolayı ağrılara sebep olur. Bu ağrılar genellikle gecelri kendini gösterir.

Risk Faktörleri:  Çocuklarda büyüme ağrıları genel olarak 4-12 yaş grupları çocuklar arsında meydana gelir. Kız çocuklarında erkek çocuklara göre daha fazla görülür. Bunun nedeni ise gün içinde koşma, zıplama ve atlama gibi nedenlerden kaynaklanır.

Çocuk doktora Ne zaman Götürülmeli:

Çocuğunuzda ayak ağrısı veya aşağıda belirteceğimiz belirtiler varsa çocuğunuzu doktora götürebilirsiniz.

Bu ağrılar sürekli devam ederse.
Çocuğunuzun gün içinde bacaklarında dolayı rahatsızlık yaşarsa.
Bu ağrılar eklem kısmında ise
Bacakta bir yaralanma ile ilişkisi varsa
Çocukta halsizlik, iştahsızlık, kızarıklık, ateş, yorgunluk, döküntü ve şişme gibi belirtiler varsa çocuğunuzu en kısa süre içinde doktora götürün.

Tedavisi: Büyüme ağrılarında spesifik her hangi bir tedavi yoktur. Ama çocuğunuz bacağındaki ağrıyan yere masaj yaparak ve çocuğun bakımını düzenli yaparak bu ağrıları en aza indirebilirsiniz.

Annenin Evde Yapabilecekleri: 

Bacakları Ovuşturup masaj yapın: Büyüme ağrısı genellikle ovmaya ve masaja olumlu yanıtlar verir. bacaktaki ağrıyan bölgeye masaj veya ovarsanız çocuk kendini iyi his edip rahatlar.

Isıtma Yastığı: Isıtma yastığını ağrıyan bölgeye koyabilirsiniz. Isı ağrıyan kasları iyileştirmeye yardımcı olur. Yada çocuk yatmadan önce sıcak bir suyla banyo yaptırabilirsiniz.

Ağrı Kesici Kullanımı: Çocuğunuza ibuprofen yada asetaminofen ağrı kesicilieri Kulandırtabilirsiniz. Reye sendromu riski sebebiyle Aspirinden uzak durun. Reye sendromu çocuklara aspirin verilmesi ile bağlantılı nadir fakat ciddi bir durumdur.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir