Çocuklarda İshal Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda İshal Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda İshal Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda İshal Nedenleri ve Tedavisi

İshal: Dışkılamanın normalden daha sulu olması sayısında artış olması durumuna ishal denir. Normalde dışkı katı ve şekilli olmasına rağmen ishal miktarı artar ve görünümü şekilsiz bir hal alır. İshalin teşhis ve tedavisi kolay olmasına rağmen hala çocuklarda sıklıkla ölüme neden olan bir hastalıktır,

İshalin sebepleri şunlardır; ishal yapan mikroorganizmaların, kirli su ve besinler yoluyla ağızdan alınması. mikropların zehrinin bulaştığı besinlerin alınması, bebeklerde beslenme hataları, bazı ilaçların yan etkileri (antibiyotikler gibi), bağırsak kurtları, aşırı korku ve heyecandır. İshalle birlikte vücuttan çok fazla su ve tuz kaybolur Buna bağlı olarak da ölümler meydana gelmektedir.

Vücutta su ve tuz kaybına bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler şunlardır;

  • halsizlik,
  • Huzursuzluk
  • Şuur kaybına kadar giden dalgınlık,
  • Gözün çukura kaçması.
  • Ağız kuruluğu,
  • Derinin esnekliğini kaybetmesi,
  • idrar miktarının azalması,
  • Nabzın zayıflayıp sayı olarak artması.

Vücudun su ve tuz kaybının tehlikeli boyutlara ulaşıp ulaşmadığı karın derisine bakılarak anlaşılabilir. Karın derisi baş ve işaret parmağıyla kaldırılıp bırakıldığında hemen eski haline dönebilmelidir.
ishal tedavisinde yapılacak ilk iş kaybedilen su ve tuzun yerine konmasıdır. Hastayı hekime götürene kadar bol miktarda kaynatılıp soğutulmuş su verilmelidir. kesinlikle hekime başvurulmadan ilaç kullanılmamalıdır. Eczanelerde satılan ishal paketleri de sağlık personeline danışılarak ve önerileri doğrultusunca hazırlanarak kullanılabilir. Hazır paket 5 bardak kaynatılıp soğumuş, suda çözülerek günlük olarak hastaya içirilir ya da 1 litre kaynatılıp soğumuş suya 2 çorba kaşığı şeker. 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat konularak hazırlanan karışım hastaya içirilir. ishal olan kişiler düzelene kadar beslenmesine dikkat etmelidir. Çikolata, kuru yemişler, kızartma gibi besinler tüketilmemelidir. Patates püresi, haşlanmış yağsız et, yağsız makarna ve pirinç pilavı yenebilir. Tüm bunlarla birlikte ishalden korunmada en etkili yol el temizliği. tuvaleti temiz kullanma ve temiz içme suyunu bulundurmaktır.
Ayrıca anne sütünü emen bebeklerde ishal durumu görüldüğünde bebek emzirilmeye devam edilmedir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir