Çocuklar’da Karın Ağrısının Nedenleri Ve Tedavisi

Çocuklar’da Karın Ağrısının Nedenleri Ve Tedavisi

Çocuklar'da Karın Ağrısının Nedenleri Ve Tedavisi

Çocuklar’da Karın Ağrısının Nedenleri Ve Tedavisi

Okul öncesi çocuklarda görülen karın ağrısı şikayetlerinin çoğunun nedeni ciddi değildir ve kendiliğinden gezerler. Bununla birlikte ara sıra da olsa, karın ağrısının nedeni acil değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gereken daha ciddi bir problem de olabilir. Bu bölümde uzun uzadıya ek alınabilecek birçok karın ağrısı nedeni olsa da, burada değineceğimiz kadarıyla her ebeveyn karın ağrısının hangi durumlarda endişe verici bir geldiğini anlayabilecektir.

SEMPTOMLAR:

Okul öncesi çocuklardaki karın ağrısına, genellikle hastalık öyküsü dinlenerek (yani karın ağrısının ortaya çıkış öyküsünün dinlenmesiyle) tanı konulur. Olayın gelişimini iyi takip ederseniz çocuğunuzun durumunu pediatristiyle doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bilmemiz gerekenler:

• Ne kadar zamandır devam ediyor?

• Bütün gün sürüyor mu yoksa aralıklarla mı geliyor?

• Ne zaman ağrıyor?  Yani günün hangi zamanında, haftanın hangi günlerinde oluyor ve ayrıca ağrı vakaları yiyeceklerle, bağırsak

•Hareketleriyle, aktivitelerle ve çocuğun hayatında olup biten diğer şeylerle ne kadar alakalı?  • Neresi ağrıyor? Çocuğunuzdan bir parmağıyla ağnYan ‘ terlemesini isteyin. “Başka bir yer daha ağrıyor mu?” diye sorun.

• Yiyecekler, ilaçlar ya da herhangi başka bir şeyle azalıyor ya da artıyor mu?

• Karın ağrısına eşlik eden kusma, ishal ya da mide yanması gibi başka şikayetler de var mı? Ya ateş, baş ağrısı, işetken ağrı veya başka bir şey? İki haftadan uzun süren ağrıya “kronik” denir. Yukarıda listelenen maddeler ışığında oluşturulacak bir hastalık öyküsü, doğru bir teşhis koyabilmek için son derece önemlidir. Eğer çocuğunuz sürekli karın ağrısı çekiyorsa detayları bir yere kaydedip pediatristinizle paylaşmalısınız. Ağrı hakkında konuşmak ve nedenlerini bulmak bile tedavinin bir parçasıdır. Çocuğunuzla semptomları nasıl konuşabileceğinize dair daha fazla bilgi için 23. Bölüme bakınız. Ebeveynler genellikle yeni doğan bebeklerinin karın ağrısı ya da kramplar yaşadıklarını hissederler. Küçük bebekler rahatsızlık duyduklarında bacaklarını yukarı, karınlarına doğru çekerler fakat bu karınlarının ağrıdığı ya da acı duydukları anlamına gelmez. Bunun nedeni kendilerini ifade edebilecekleri pek fazla yolları olmamasıdır. Bazen gıda hassasiyeti, kabızlık ya da diğer şeyler küçük bebeklerde karın ağrısına neden olabilirse de mızmızlık yapan bir yeni doğanın hemen karnında sorun olduğunu düşünmeyin.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir