Cüzzam Nedir?

Cüzzam Nedir?

Bir Cüzzam hastası

Bir Cüzzam hastası

Cüzzam diğer adıyla lepra, Mycobacterium Leprae (Hansen Basili veya lepra basili olarak da bilinir) adıyla bilinen mikroorganizmanın yol açtığı bir deri enfeksiyon hastalığıdır. Bu mikroorganizma deride bulanan sinirlere tutunarak etkisini göstermeye başlar. Çoğu insan doğal olarak bu mikroorganizmaya karşı bağışıklığa sahiptir. Dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yararlanamama, iyi beslenememe, aşırı üreme, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenler yüzünden cüzzam dünya üzerinden tam olarak yok edilememektedir.

Tanı:

Tarihte cüzzam ile ilgili ilk kayıtlar M.Ö. 600 lü yıllara dayanmaktadır. Hastalık nedeni olan mikroorganizma 1873 yılında Gerhard Armauer Hansen tarafından tanımlanmıştır. Doğada Mycobacterium Leprae sadece insan vücudunda yetişebildiği için uzun zaman boyunca tanımlanamamıştır. Cüzzam hastalığı sadece doğal bağışıklığı bulunmayan kişilerde görülebilir ve bu bağışıklığa sahip genler ailevidir. Bu bağışıklık halini bir testle anlamak olasıdır. Bu bağışıklık testine Lepromin Testi (Mitsuda Testi) denir.  Bu mikroorganizma hasta vücudundan dışarıya çeşitli yara salgıları ve özellikle burun salgısı ile çıkar ve etrafa yayılır. İnsanlar arasındaki bulaşmanın nasıl olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber bunun daha çok sıkı temasla olduğu ve bu temasın uzun süre devamının gerekli bulunduğu düşünülmektedir. Çocuklara anne sütü ile geçebilmektedir. Hastalığa duyarlılık (yakalanma olasılığı) 3-5 yaşlarında daha fazladır. Hastalığın tanısı yalnızca mikroskobik incelemelere dayanır. Çünkü kültür besiyerlerinde üreyememektedir. Mikroskobik inceleme için burun iç yüzeyi kazınarak alınan madde Ehrlich Ziehl Neelsen yöntemi ile boyanarak incelenir. Küme ve demet halinde toplu kısmen serbest ya da hücre içinde olan basiller (hücre topluluğu) görülür

Tedavi:

Günümüzde cüzzam eskisi kadar korkulan bir hastalık değildir. Kesin tanı yapıldıktan sonra tedavisi kesin olarak yapılabilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi cüzzamda da erken tanı çok önemlidir. Erken tanı yapıldığı durumlarda sakatlık oluşturmadan tedavi edilebilmektedir.

Tedavi mikroorganizmanın duyarlı olduğu antibiyotiklerle yapılır.Bu antibiyotikler ; Dapsone (diaminodipheynlsulfone, DSS), sulfonlar, rifampisin ve ethionamid gibi antibiyotiklerdir. Cüzzam, ihbarı zorunlu bir hastalık olup , tedavi devlet eliyle ve ücret alınmadan yapılmaktadır. Cüzzamın tıbbi tedavisi kadar cerrahi tedavisi, fizik ve psikiyatrik tedavisi de çok önemlidir. Türkiye’de 3000 civarı cüzzam hastası bulunmaktadır ve bu hastaların çoğunduğu doğu ve güneydoğu tarafındadır.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir