Depresyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

umutsuzluk , hüzün , ağlama nöbetleri , eskinden huzur edinilen aktivitelerin çoğalış zevk vermemesi , uyku düzeninin bozulması ve iştah değişiklikleri ile karakterize tek hastalıktır . Hafif ve ortada dereceli bunalım hayat stilinde ifade edilecek farklılıklar , balanslı beslenme ve terapi ile iyileştirme edilebilirken ilerlemiş bunalım tedavisi amaçlı ilaç kullanılması gerekebilir . Depresyondaki bireyler bu ruh halinin iştahı kesebileceği veya fazla oranda arttırabileceğini de unutmadan , kilo kontrolünü sağlamak yerine beslenmelerine bilhassa uyarı etmelidir .

Depresyon Tedavisinde Yardımcı Besinler

Balık: Son senelerde omega 3 yağ asitleri üst kısmına yapılan anında her araştırma bu esansiyel yağ asitlerinin bunalım rehabilitasyonuna destekçi meydana geldiği istikametinde neticelere sahiptir . Bilhassa ilgisiz deniz balıkları durumda olan somon , uskumru ve ton balığında bol miktarda yer alan omega 3 yağ asitleri merkezi sinir sistemi gelişimine katkıda yer alıyor . Tekrardan yapılan çalışmalar bu tip balıkların yüksek oranda tüketildiği ülkelerde bunalım oranının öbür ülkelere yönelik daha düşük olduğunun vurguluyor . Omega 3 yağ asidi alabilmek amaçlı yalnızca balık tüketmeniz gerekmiyor , keten tohumu yağı , kabak çekirdeği , ceviz de bu yağ asidi durumundan epeyce zengin . Doktorunuza danışarak balık yağı kapsülü de kullanabilirsiniz .

Meyve ve Sebzeler: Vitamin , mineral , antioksidanlar ve rejim lifi durumundan zengin durumda olan meyve ve sebzeler çöküntünün izlerinin hafifletilmesi amaçlı kullanılabilir . Çilek , narenciye , muz , kavun , domates , yeşil yapraklı sebzeler , brokoli , kuşkonmaz , Brüksel lahanası fizyolojik ve ruhi sıhhatiniz amaçlı tüketebileceğiniz meyve ve sebzelerden bazıları .

B Vitaminleri: Suda çözünebilen B kompleks vitaminleri sindirim esnasında gıdaların parçalanmasında kullanılır . Uzman Kişiler bununla birlikte , bilhassa B6 ve folik asitin his durumu dengesine katkıda bulunarak bunalım belirtilerini hafiflettiğini söylemektedir . B6 vitaminini hububat , patates , muz , nohut , tavuk , biftek , alabalık , ayçiçeği çekirdeği , fıstık ezmesi ve ıspanak benzeri besinlerden alabilirsiniz . Folat veya folik asit ise sığır eti , ıspanak , fasulye , kuşkonmaz , pirinç , ıspanak , brokoli ve bezelyede bol miktarda yer alır .
B12 vitamini eksikliğinin çöküntüye ne sebeple meydana geldiği ile ilgili kesinlikle tek ispat bulunmamasına karşın bu vitaminin beyin kimyasallarının tertip etmesine destekçi meydana geldiği biliniyor . Uzman Kişiler B12 vitamini eksikliğinin ” homosistein ” birikimine sokak açabileceğini ve depresyonu tetikleyebileceğini belirtiyorlar .

E Vitamini: Yağda çözülen tek antioksidan durumda olan E vitamini üst kısmına yapılan tetkiklerde E vitamini eksikliğinin bunalım hastalarında görülen partner tek sorun meydana geldiğini meydana koymaktadır . Buğday tohumu yağı , badem , ayçiçeği çekirdeği , ayçiçek yağı , aspir yağı , fıstık ezmesi , yer fıstığı , ıspanak ve brokoli benzeri besinleri itinalı olarak tüketerek vücudun gereksinim duyduğu miktarda E vitamini alabilirsiniz .

Depresyona İyi Olmayan Gıdalar

Şekerli Yiyecekler: Kan şekeri seviyemiz tükettiğimiz gıdalar ile dalgalanır . Fazla şekerli gıdalar belli bir süre tek rahatlama hissi ve kısa müddetli enerji sağlarken tek süre ardından birdenbire düşen şeker yorgunluğa ve daha berbat hissetmeye sokak açabilir . Kandaki yüksek şeker , insülinin glikozu temizlemek amaçlı daha çok salgılanmasına sokak açar ve bu durum beden enerjisini azaltır . Yüksek insülin uyku bozuklukları , baş dönmesi , sinirlilik durumu ve sinir patlamaları benzeri belirtilerle kendini gösterir .

Aşırı Sodyum: Sodyum uzuvların normal fonksiyonlarını mahaline getirebilmesi amaçlı gereken tek elektrolittir fakat fazla sodyum kullanımı hipertansiyon enbaşta olmak üzere birçok kritik sıhhat meselesine sokak açabilir . Sodyumun bunalım bulgularına tesiri ise fazla miktarlarda tüketildiğinde kronik yorgunluğa ne sebeple olmasıdır .

Alkol: Içki tek başına merkezi sinir sistemi üstünde yarattığı etki ile kronik çöküntüye ne sebeple olabilmektedir . Kişi bunalım esnasında negatif düşüncelerden arınmak ve bizzat kendini iyileştirme etme isteğiyle alkole yönelebilir fakat alkolün yarattığı sanal rahatlama kısa zamanda çöküntünün derinleşmesine ne sebeple olacaktır .
Sonuç olarak bunalım , bazen yalnızca mevsimsel farklılıklar , iş veya okulda meydana gelen sorunlar nedeni ile kısa müddetli olarak görülebilmektedir . Bu tip hafif ve ortada dereceli çöküntünün rehabilitasyonunda gerçek besinlerden yardım alarak iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz . Fakat iyileştirme edilmeyen ve ilerlemiş bunalım kişiyi intihar duygularına yönlendirebilir ve toplumsal yaşamını bitirebilir . Bu benzeri kritik neticelere sokak açmadan öncesinde kesinlikle tek uzmandan yardım almalı ve belirtiler derinleşmeden gerçek iyileştirme sürecini başlatmalısınız .

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir