Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Depresyondan Kurtulmanın Yolları

 

Depresyon ruh sağlığında kişiyi terk etmemek adına çok inatçı bir hastalıktır. Bu hastalık hayatın olumsuz yönünden kişinin derinden etkilemesi sonucu oluşur. Derinlik ve devamlılık kazanan üzüntü halinin doğurduğu depresyondan kurtulmak oldukça zordur. Hastanın hızla sağlığına kavuşması sadece ilaç tedavisiyle mümkün değildir. Depresyon, kişiye kendine güvenini, neşesini, hevesini kaybettiren; bazen işinden ve sosyal hayattan uzaklaştırıp yalnızlığa iten ruhsal ve sinirsel bir hastalıktır. Doktorların önerdiği tedavi sisteminin yanında hastanın hayata adaptasyonu adına atılacak adımlarla sağlık adına iyi neticelerin çarçabuk alınması sağlanabilir. İlaç tedavisinde vücutta eksilen mutluluk hormonu diye tanımladığımız Serotonin maddesinin salgısının arttırılması ve dengelenmesi hedeflenir.

Öte yandan ilaçlar kişinin konsantrasyonunu bir ölçü de azaltır ki üzülmesin, belki üzülmesin. Musluk suyuna atılan çayla çay demlenemeyeceği gibi. Sadece hormon salgısıyla da insan sağlığına kavuşamaz. Şahsın düşüncelerinin, heves ve arzularının hayatı istemesi ve hayata tutunması gerekmektedir. Uzmanların en çok tavsiye ettikleri şey, kişinin mutlu olduğu şeyleri yapması kendisini hayal kırıklığı ve mutsuzluğa sevk edebilecek şeylerden uzak durmasıdır. Hal böyleyken hevesin tetiklenmesi lazımdır. Uğraşının önemi unutulmamalı kişiye meşguliyet konusunda yardımcı olunmalıdır. Sosyal hayatın içinde mutlaka kişi yerini almalı yahut ona bu konuda destek olunmalı; İyi bir dost yahut arkadaş çevresiyle devamlı irtibatı sağlanmalıdır. Sürprizler ve hediyelerle kişiyi mutlu etmeye çalışmak çok önemlidir. Her şeyin bir ölçüsü olduğu gibi.

Mutluluğun da bir dengesi vardır. Kişi kendini bulup istenen kıvama geldiği doktor tarafından onaylanmasının ardından, vücutta serotonini sağlayacak ilaçlara devam etmek Mani diye tanımadığımız, aşırı coşku hastalığına yol açabilmektedir. Duygusal olarak iniş ve çıkışı dengelemek adına Lithuril yahut Depakin gibi ilaçları tedavinin devamında doktorlar kullandır a bilmektedirler. Doktor tavsiyelerine uymayan çoğu hastalar, bir yandan mani bir yandan da depresyon arasında geliş gidişler yaşamaya başlar ki bu İki uçlu duygu durum bozukluğu olan Bipolar hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Düzenli kontrol altında, düzenli ilaç kullanarak ve bizi mutlu eden uğraşı, iyi bir arkadaş ortamıyla depresyonun altından kalkabiliriz.

Depresyondan Kurtulmanın Yolları Resimleri

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir