Difteri (Kuşpalazı) Nedir?

Difteri (Kuşpalazı) Nedir?Diphtheria

 Difteri, halk arasında kuşpalazı olarak da bilinen, corynebacterium diphteriae isimli mikrobun yol açtığı ve bu mikrobun boğaz, burun, göz ve derideki yaralarda yerleşmesiyle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.

Difteri oldukça yaygın bir hastalıktır. Soğuk mevsimlerde daha fazla görülür. Difteriye iki yaşından önce sadece burun ve yara difterisi şeklinde rastlanır. Çocuğa annesinden geçen antikorlar onu bir süre hastalıklardan korur. Kuşpalazı tablosunu yapan tipik difteri özel bir anjin (bademcik iltihabı) türüdür. Tipik hastalığını yapabilmesi için boğazın lenf dokusunda ve özellikle bademciklerde tutunması gerekir. Bademcikler ancak iki yaşından sonra olgunlaştıklarından ancak bu yaşlarda hastalığa duyarlık başlar. Daha sonra çocuk dış çevre ile temasa geçer. Oyun yaşında devamlı olarak sıcak-soğuk ve dış ortam etkilerine maruz kalır. Boğazda sıradan bakteri iltihapları olur, doku direnci kırılır. Bu arada difteri basili de girerse, hastalığın özel tablosu meydana gelir. Bir şahıs erişkin yaşlarına kadar difteri basili ile temas etmemiş ise her yaşta hastalığa yakalanabilir. Büyüklerin hastalığı çocukların hastalığına göre daha hafif geçmektedir, çünkü yetişkinlerin bağışıklığı daha kuvvetlidir çocuklara göre. Difteri türleri ;

  • Burun difterisi.
  • Bademcikler ve boğaz difterisi.
  • Gırtlak ve nefes borusu difterisi.
  • Deri, göz ve dış üterim organ difterileri

şeklinde sıralanabilir. Çoğu hastalıkta olduğu gibi difteride de bu türler kombine şekilde bulunabilir.

Belirtileri: Difterinin boğaz ağrıları, ateş, başağrısı, kusma, nabız artışı, yutkunma zorluğu, nefes darlığı ve yorgunluk gibi belirtileri vardır.

Difteri felçleri

3 ila 7 hafta içinde meydana gelirler. Felçlerin en çok görüldüğü yerler yumuşak damak, göz, kalp, yutak, gırtlak, diyafram adalesi, çevresel sinirler ve bacaktır. Bu felçler, mikrobun zehirine bağlı olarak meydana gelir. Felç olan organların görevlerini yapamamalarına bağlı olarak değişik belirtileri ortaya çıkar. Mesela yumuşak damak felç olursa, hastanın içtiği su, burundan gelir ve hım hımlayarak konuşur. Hasta iyileşirse, bu felçlerde yavaş yavaş iyileşir.

Difteri teşhisinde kullanılan Schick Testi, hastalarda çok defa pozitiftir. Hastanın kanında toksine (zehire karşı) savunma cisimciklerinin (antitoksin) bulunmadığını gösterir.

Tedavi

Hasta yatak istirahatine alınır (1.5-2 ay). Özel tedavi antitoksik serumla yapılır. Bu serum kandaki difteri zehrini, etkisiz hale getirir. Ayrıca difteri zehiri, böbrek üstü bezini de etkilediğinden bu hastalara kortizon ihtiva eden ilaçlar iyi gelir. Direkt olarak difteri basilini öldürmesi için de yüksek doz antibiyotik gerekir. Hastaya serum takılır. Ağızdan da uygun sulu besinler verilir. Gırtlak difterisinin nefes darlığı döneminde hayat kurtarıcı olarak, çok kere boğazı dışardan delip, havanın buradan kolay giriş-çıkışını sağlamak gerekebilir ki, bu işleme, trakeostomi (gırtlağın altından açılan delik ameliyatına da denir) ismi verilir.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir