Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Tedavisi, Belirtileri

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

işin canlılığını kaybettirdikleriyle sonuçlanan diş hastalığına diş çürümesi denir. Diş çürümesinde gebelik, süt verme, çok yumuşak ve çok sert besili alma, besin eksikliği, dişlerin ağız içindeki dizilişinin değişmesi, tükürüğünün fiziki veya kimyevi değişime uğraması gibi pek çok etken vardır. Diş mineralinin aşınması, çürümesi veya diş etlerinin iltihaplanması dişte ağrıya yol açar. Ağrıyı dindirmek için:

* Diş çürüğüne veya dişin etrafına karanfil yağı konur veya sürülür. Karanfil yağı bulunamazsa karanfil tohumları bir havanda dövülür ve çürüğe yerleştirilir.
* 10 gr. karanfil, 100 cc. suda on dakika kaynatılır. Bu suyla gargara yapılır. Tuzlu su ile gargara yapılır. Bir pamuğa bir miktar tuz konularak diş çürüğüne yerleştirilir.
* 10 gr. kekik 100 cc. suda kaynatılır. Bu suyla gargara yapılır. Diş çürüğüne kekik yağı konur.
* 10 gr. ebegümeci veya hatmi çiçeği 100 gram sirkeyle kaynatılarak gargara yapılır.
* 10 gr. kimyonla 10 gr. kekik, 100 cc. sirkede kaynatıldıktan sonra gargara yapılır.

* 20 gr. Çıra 100 cc. sirkede kaynatılır ve gargara yapılır.
* 10 gr. Servi kozalağı veya yaprak 100 cc. sirkede kaynatılır ve gar-gara yapılır.
* Çörek otu yağı dişe sürülür veya diş çürüğüne konur.
* 10 gr. çörek otu 100 cc. sirke ile birlikte on dakika kaynatılır ve gar-gara yapılır.
* Limon çekirdeği veya nane çiğnenir.
* Beşer gram ada çayı ve papatya 100 cc. sirkede kaynatılır ve gargara yapılır.

Diş Çürümesinin Nedenleri?

önlemek için, ağız ve diş sağlığına çok dikkat edil-melidir. Diş macunu ve misvak kullanılmalıdır yeterince sert besinler yeyip dişler çalıştırılıp vitaminli, içinde maden tuzlan bulunan besinler yemeli, aşırı soğuk ve sıcak gıdalardan kaçınılmalıdır. Bu tedbirler diş çürümelerini bir derece önleyebilir.

Tedavisi:
* 10 gr. misvak küçük parçalara ayrıldıktan sonra 100 cc. suda kaynatılır. Ağız sabah ve gece yatarken bu suyla çalkalar ve gargara yapılır.
* Limon suyu ile gargara yapılır veya dişler bu su ile ovulur.

Diş Eti Kanamasının Nedenleri?
* Zaman zaman veya devamlı kanayan diş etleri sıkça misvaklanır, misvak suyu ile gargara yapılır. Nar kabuğu kurutularak toz haline getirilir, diş etleri bu tozla ovulur.
* Diş etleri tuzlu su ile ovulur, tuzlu su ile gargara yapılır.
* Böğürtlen yapraklan veya nar çiçeği ağızda sakız gibi çiğnenir. Bir miktar şap, iyice yakmadan ateşte karıştırıldıktan sonra üzerine sirke dökülür, diş etleri bu şaplı sirkeyle sıkça ovulur.
* 10 gr. şap, 5 gr. tuz ve 10 gr. servi kozalağı, 100 cc. suda kaynatıldıktan sonra süzülür, diş etleri bu karışımla ovulur.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir