Dış Kulak Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri

Dış Kulak Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri

Dış Kulak Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri

Dış Kulak Enfeksiyonu Nedenleri ve Belirtileri

Süt çocuklarında kulak kanalının 2/3 dış bölümünü kıkırdak, 1/3 iç bölümü kemik dokusundan oluşur. Büyük çocuklarda ve erişkinlerde ise kulak yolunun 1/3 dış kısmı kıkırdaktır.

Dış kulak yolu, kıkırdak kısmında daha fazla olmak üzere yağ ve ter bezleri ve derinin dökülmüş yüzeysel hücrelerinden oluşan yapışkan, suyu geçirmeyen koruyucu bir tabaka ile örtülür. Bu tabaka bildiğiniz kulak kiridir. Kulak kiri dış kulak yolunu dış etkenlere karşı korur. Bu kulak kirini temizlemek gerekmez. Çocuklar-da kulak kirleri kendiliğinden kurur ve kulak kepçesine düşer.

Dışkulak yolunu en çok pamuklu kulak çubukları ile zedeleriz. Pamuklu kulak çubukları sadece kulak kepçesini temizlemek için veya kepçeye düşen kirleri almak için üretilmişlerdir. Bu çubukların, sanırım şekilleri itibariyle dış kulak yolunda da kullanılabilecekleri sanılmaktadır.

Bu çubuklar temizlik amacı ile dış kulak yoluna sokulduklarında koruyucu tabakayı ileri iter ve dış kulak yolu derisinde küçük zedelenmeler yaparlar. Bu zedelenmeler sonucu dış kulak yolu derisi şişer ve kızarır, bu durum dış kulak yolu enfeksiyonudur.

Basit ve kesin bir tıbbi kurala göre dış kulak yoluna kesinlik-le hiçbir cisim sokulmaz. Kulak yolunu temizlemeye çalışırken kendi ellerinizle dış kulak yolu enfeksiyonu yapmanız çok olasıdır.

Diğer bir dış kulak yolu enfeksiyonu nedeni de yüzmedir. Dış kulak yolu enfeksiyonları bu nedenle yaz aylarında daha sıktın Yüzme havuzlarının temizliğinin yetersiz yapılması da çocuklarda orta kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Dış kulak yolu salgısının yetersiz olması, çocuğun kulağa yabancı madde sokması veya dış kulakta egzama dış kulakta enfeksiyon nedenleri arasında sayılırlar. Kulak ağrısı temel belirtidir. Ağrı kulak kepçesi veya dış kulak kanalı ucuna dokunulduğunda artar. Çoğu zaman kulak kaşıntısı ağrıya öncülük eder. Kaşıntı aynı zamanda dış kulakta kronik enfeksiyon belirtisidir. Dışkulak yolu girişi şiş ve kızarık olabilir, kulaktan akıntı gelebilir.

Tedavi: Dış kulak yolu enfeksiyonunda kullanılan kulak damlaları şişlik ve ağrıyı azaltırlar. Çocuklarda kulak damlası kullanmadan önce mutlaka doktorun dış kulak yolunu görmesi ve zarın sağlam olduğundan emin olması gerekir. Ağrı çok şiddetliyse parasetamol veya ibuprofen içeren ağrı kesici şuruplar kullanılır.

Bu yaklaşımlar ağrıyı azaltmıyorsa, doktorunuz dış kulak yoluna ilaçlı, steril bir gazlı bez koyar. Gazlı bez 2-3 gün kulak yolunda kalır ve dış kulak yolu derisine ilacın ulaşmasını sağlar. Çocuğunuzun dış kulak yolu enfeksiyonu geçmeden yüzme-sini veya dış kulak yoluna su kaçmasını engelleyin. Yüzeceği zaman doktorunuz size yüzme öncesi ve sonrası kullanabileceğiniz koruyucu damla önerebilir. Yüzme sırasında kulak tıkacı kullanmak genellikle faydadan çok zarar getirir.

Dış kulak yolu enfeksiyonlarında ateş veya boyun lenf bezlerinin şişmesi gibi nadir durumlar dışında antibiyotik kullanımı gereksizdir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir