Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Birçok insan diyet yapmaya başlayıp, iki gün sonra diyet yapmaktan vazgeçiyor. Çünkü bu süreç onlara zor geliyor. Ama şunu bilmelisiniz ki kararlı bir şekilde zayıflamak için öncelikle çok güçlü ve kararlı bir yapıya, iradeye sahip olmalısınız. Yediğiniz besinlerin kalorilerini bilmeniz gerekiyor. Bu sizin yiyeceği yemeden önce onu yediğiniz zaman ne kadar kalori alacağınızı ve bu kalorileri yakmanın ne kadar zor olacağını bilmenizi sağlıyor. Ve yiyeceğiniz şeye baktığınız zaman alacağınız kalori yakmak için harcayacağınız enerji bilince, onu yemek size mantıklı gelmiyor ve yemiyorsunuz. Böylece hem iradeniz güçleniyor, hem de zayıflamanız daha çok daha kolaylaşıyor.

En güzel diyet yöntemi ise kendi belirleyeceğiniz diyetlerdir. Çünkü vücudunuzu en iyi siz tanıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse iki kişiyi alalım.. Birisi günde bir tabak yemek yesin, diğeri üç tabak yemek yesin. Üç tabak yemek yiyen kişi diğerinden daha zayıf olabilir bu tamamen metabolizma hızı ile alakalıdır. Sizin de metabolizma hızınız yavaş olabilir. Bu durum çoğunlukla genetik olmakla beraber bazen dış etkenlerden de etkilenebilir. Eğer çok az yemenize rağmen hala kilo veremiyorsanız, metabolizma bozukluğunuz olabilir. Yakın bir zamanda bir hastaneye giderek bu konuda gerekli testi yaptırmanız sizin için faydalı olacaktır. Çünkü bazı durumlarda yediğiniz besinler de metabolizma hızınızı düşürebiliyor. Bu kişiden kişiye değişen bir olaydır.

Kilo verme süreci de en önemli şeylerden biri de bu diyet yaptığınız sürede uyguladığınız beslenmenin alışkanlık haline getirilmesidir. Yani diyet yaptıktan sonra kendinizi cips, kızartma ve kolaya vermeniz yaptığınız bütün şeyleri boşa çıkaracak, emeklerinizi çöpe atacaktır. Bu duruma düşmemek için düzenli hale gelen beslenme alışkanlığınızı hayatınıza entegre etmeli ve bu şekilde yaşamaya alışmanız gerekmektedir. İlk başlarda size zor gelebilecek olan bu süreç zamanla kolaylaşacaktır. Çünkü siz az yemeye başladıkça mideniz de küçülerek daha az yemekle doymaya başlayacaktır.

Yaptığınız diyetlerin yanında spor da çok önemlidir. Sporu ihmal etmezseniz, biraz daha yemek yeme hakkınız olabilir. Örneğin, sabah kahvaltısından önce yarım saat kadar yürüyüş yapmak, kahvaltıda bir miktar fazla yemek yeme hakkını size verebilir.

İdeal kilonuza ulaştıktan sonra daha fazla zayıflama çalışmayın.. Sadece bu formu korumaya çalışın. Kilo verme süreci fiziksel olduğu kadar ruhsaldır da.. Eğer kendinize sürekli ” yememeliyim” şeklinde telkinler verirseniz, bir ihtimal de olsa metabolizma hızınızı kendi kendinize düşürüp zayıflamanızı zorlaştırabilirsiniz.

Bu yüzden olumsuz düşünceleri kafanızdan atmanız gerekiyor
Zaten siz düzenli ve sağlıklı beslenirseniz, kilo vermek sizin için çok kolay bir süreç olacaktır. Hepinize mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir