Doğumsal Kalp Hastalıkları Nelerdir?

Doğumsal Kalp Hastalıkları Nelerdir?

Doğumsal Kalp Hastalıkları Nelerdir

Doğumsal Kalp Hastalıkları Nelerdir

Doğumsal Kalp hastalıkları bir canlı doğumda 6 veya 12 arasında görülmektedir. Doğumsal Kalp Hastalıkları genellikle 2 gruba ayrılmaktadır. siyatik ve asiyotik siyatik kalp hastalarında çocukta morarma şikayetleri ön plandadır. Asiyotik Kalp hastalıkları olan problemler daha çok komplex kalp hastalıkları olarak sınıflandırılır ve kalp sağ ve sol kanın karışması neticesinde vücuda kirli kan ponpalanır. Asiyotik kalp hastalıkları ise morarmanın eşlik etmediği morarmanın olmadığı hastalıklardır. Asiyotik kalp hastalıklarında genellikle problem kalbin iki boşluğunda delik ve kalp ve ana damarların arasında daralma veya her ikisinin de aynı şekilde gözlenme problemler olabilir.

En sık görülen siyonotik kalp hastalığı Fallot tetralojist olarak bilinen sağ ve sol tüpünün genişlemesi A ortanın yer değiştirmesi ve En sık görülen Asiyotik kalp hastalıklarıdır. Her 4 doğumsal kalp hastalığından 1’i kritik kalp hastalığıdır ve mutlaka ilk 6 ay ile 1 yıl arasında tedavi edilmedlidir.

Doğumsal Kalp Hastalıkları Tedavisi

Doğumsal Kalp Hastalıkları tedavisinde 1’inci yöntem perkutan kateter kapatma yöntemidir. Genellikle bu yöntem ile Antrialseptan defekt ventüseptan defekt adı verilen kalpteki delikler kolayca kapatılabilir. Uygun hastalarda kasık ile yapılan işlemlerde kale ulaşılır ve değişik cihazlar ile bu delikler kapatılabilir. Bu tedavi gününde sıklık ile uygunlanmakta ve oldukçada başarılı sonuçlar bildirmektedir. Diğer tedavi yöntemi cerrahi yöntemdir. Cerrahi genellikle açık kalp ameliyatları ve kalp cihaz makinesi ile yapılan işlemlerdir. Cerrahi olan hastalar ameliyat sonrası genellikle 2-3 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde kalmakta ve problem yaşamayan hastalarda servisi alınıp tedavi edilmektedir. Cerrahi tedavi yöntemleri grup altında incelenir. Birinci yöntemler palyaltif tedavi yani geçici tedavi yöntemleridir. Bu tedavilerde genellikle hastanın oksijen miktarını artırmak yada hastanın kilosu belli bir kiloya gelene kadar geçici olarak çocuğu bir takım yöntemler uygulamaktır. Bu işlemelere palyetif uygulamalar denir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir