Doku ve Organ Nakli Nedir ?

Doku ve Organ Nakli Nedir ?

Doku ve Organ Nakli Nedir ?

Doku ve Organ Nakli Nedir ?

Organ nakli, günümüzde başka hiçbir tıbbi çözüm olmadığı için bir insanın organ yada dokularının ihtiyacı olan başka bir insana, tedavi amacıyla nakledilmesi işlemidir. Nakil ameliyatla ya da çeşitli tıbbi yöntemlerle yapılabilir. böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas organ nakillerine, gözüm saydam tabakası olan kornea, kan, kemik iliği ve pankreasın insülin salgılayan hücreleri de doku nakline örneklerdir. Organ nakli, organların işlevlerini yerine getiremeyecek duruma geldiğinde ve başka hiç bir tıbbi çözüm olmadığına karar verildiğinde zorunlu bir uygulamadır.

 Canlıdan canlıya organ nakli ne demektir?

Yaşayan bir insan, böbreklerinden birini veya karaciğerinin bir kısmını nakil .ihtiyacı olan bir başkasına hayatta iken verebilir. Her organ bağışıncia da vericinin sağlığını olumsuz yönde etkileyen tıbbi hiçbir bulgu ortaya çıkmamalıdır.

Kadavradan organ nakli ne demektir? Beyin ölümü geçekleşmiş kişinin organların’ alıp ihtiyacı olan bir kişiye nakline denmektedir.

Hangi organ ve dokular nakledilebilir?
Dünya’da kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas ve ince bağırsak gibi organlar ile kan, kemik iliği ve pankreasın insülin salgılayan hücrelerin nakli yapılabilmektedir.

Türkiye’de ise, kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas, kornea, kemik iliği ve kan nakilleri başarıyla yapılmaktadır.

Dünya’da ve Türkiye’de kaç kişinin yaşaması organ nakline bağlıdır?

Dünya’da, organ nakli yapılmazsa yaşamı ölümcül bir tehlike altında olan 1 milyara yolun insan yaşamaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre, bu sayının 30 binini ülkemiz yurttaşları oluşturmaktadır.

Organ naklinde karşılaşılan sorunlar nelerdir?

Organ naklinden sonra vücudunuza takılan yabancı organlara karşı vücudunuz tepki gösterecektir. Organ nakli yapılan hastaların bağışıklık sistemleri genellikle nakit yapılan organlara karşı savunma mekanizması oluşturur ve bu organları tahrip etmeye çalışır. Bu sebepten organ nakli yapılan hastalar hayattan boyunca vücudun organı reddini engelleyen ilaçları (antirejeksiyon ilaçlar) almak zorundadırlar.

Bir çok ameliyat ve tedavide olduğu gibi, organ nakillerinde de risk söz konusudur ve bir takım sorunlarla karşılaşılabilir. Nakledilen organlar her gün anti-rejeksiyon ilaçları alınarak korunmalıdır. Bu ilaçlar bağışıklık sisteminin direncini azalttığı için vücudumuzun diğer zararlı maddelere karşı olan duyarlılığı artar. Bu sebeple organ nakillerinden sonra enfeksiyon, kanser (genellikle deri kanseri) riski ve ihtimali artmaktadır.

Alınan bazı Anti-rejeksiyon ilaçları da böbreklere zarar verebileceği gibi, bazı ilaçlar da yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi sorunları da beraberinde getirir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir