Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Yaygınlıkla kış aylarında soğuk hava koşullarının ve düşük nem oranının negatif yöndeki etkileri ile oluşum gösteren dudak çatlakları; kronik bir hastalığın belirtisi olmadığı sürece evde kolaylıkla tedavi edilebilmesi mümkün olan bir problemdir. İşte dudak çatlaklarına ne iyi gelir sorusunun cevapları…

Dudak Çatlakları İçin Tedavi Yöntemleri

  • Genellikle düşük nem oranından kaynaklanmakta olan dudak çatlakları için alınabilecek ilk önlem su tüketimini düzenlemektir. Susama tepkisi vücudunuz aşırı su ihtiyacı sonucunda vermiş olduğu bir reaksiyondur. Su gereksiniminizin bu safhaya ulaşmasına müsaade etmeden gün içerisinde belirli periyotlar dâhilinde su tüketimi gerçekleştirmelisiniz.
  • Doğada bulunan en güçlü antibiyotiklerden biri olarak addedilen bal; enfeksiyon kaynaklı olarak oluşum göstermiş dudak çatlaklarının tedavisinde etki gösterecektir. Her gün bir tatlı kaşığı kadar balı parmaklarınızda dudaklarınıza uygulayın. 20 dakika kadar sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.
  • Hindistan Cevizi Yağı: Nemlendirici özelliği bakımından çok kıymetli bir ürün olan Hindistan cevizi; aynı zamanda dokusal onarım faaliyetlerini de üstlenir. Her gün yaklaşık 3-4 damla kadar dudaklarınıza uygulayıp 15 dakika sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.
  • Dudak çatlakları kısmen vitamin eksikliğinden dolayı da görülebilmektedir. Meyve tüketimini arttırmanız bu duruma etki edebilir. Özellikle turunçgiller; kısa sürede etki gösterecektir.
  • Ayrıca dudaklarınızda çatlakların gözlenmekte olduğu dönemler içerisinde kozmetik ürünlerinin kullanımı kısmi ölçüde azaltabilirsiniz. Zira çatlamalar kimyasalların doku hücrelerinin nefes almasına engel olduğu için de meydana gelebilmektedir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir