Dudak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

 

dudak-kanseri-belirtileri-tedavisi

Dudağın dokusu yassı epitel hücrelerden oluşur. Bu nedenle günümüzde birçok dudak kanseri vakası, yüksek başarı oranları ile tedavi edilmektedir. Ağız bölgesinde en çok görülen kanser türü dudak kanseri olarak bilinir. Dudak kanseri üst dudakta oluşmakla birlikte, genel olarak alt dudakta görülen bir kanser türüdür. Bu kanser tipi, baş ve boyun kanserleri arasında değerlendirilmektedir. Dudak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Dudaklarda sıkça görülen rahatsızlıkların başında, çatlaklar, uçuklar ve diğer yara tipleri gelmektedir. Fakat bu rahatsızlıklar üç haftalık bir sürede iyileşmiyorsa, dudak kanserinden şüphelenmek gerekebilir. Böyle bir durumda, mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene yapılması gerekir. Dudak kanserinin ayrıca birkaç belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler, kanserin habercisi olabilir. Dudak bölgesine oluşan yaralar ve yumruların iyileşme sürecinin üç haftadan uzun olması, dudakta beliren kalınlaşma, ses ve diksiyon bozukluğu, yeme ve çiğneme bozuklukları, dudaklarda oluşan yaralarda kanama görülmesi ve kabuklanma oluşması, dudakta ağrı ve hissizlik, dudak bölgesinde oluşan ve iyileşmeyen kırmızı, beyaz renkteki benekler ve boyunda şişen lenf bezleri bu belirtilerin en önemli olanlarıdır. Dudak Kanserine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Dudak kanseri oluşumunda ve kanser riskinin yükselmesinde etkili olan, birçok neden bulunmaktadır. Bunların başında sigara ve alkol tüketimi gelir. Tütün mamülleri ve aşırı alkol tüketimi, dudakta bulunan mukozal tabakaya karşı kötü etki yaratmaktadır. Mukozanın tahriş olmasına sebep olan tütün ve alkol, dudak kanseri oluşumuna yol açabilir. Cinsel yollarla buluşan bir virüs olan HPV, oral seks sebebiyle dudaklara bulaşırsa kanser riskini de yükseltmektedir. Ayrıca güneş ışığı da, dudak kanseri riskini arttıran nedenler arasında yer almaktadır. Güneş ışığında özellikle açık tenli kişilerin fazla ışığa maruz kalması, solaryum cihazlarına girilmesi nedeniyle dudakların ultraviyole ışınlar ile temas etmesi kanser riskini arttıran önemli faktörlerdendir. Dudak kanseri riski erkek adaylarda ve 40 yaş üstü kişilerde, daha yüksek olmaktadır. Dudak Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak kanserinin ne derece ilerlediği, kanserin agresiflik boyutu, tümörun boyutu ile hastanın vücudunun genel sağlığı, tedavi aşamalarını belirlemek için çok önemlidir. Tedavi olumlu sonuç verdiğinde, hastanın kesinlikle alkol ile sigara gibi kanseri geri getirecek maddelerden, uzak durması gerekmektedir. Tedavi için cerrahi operasyon kararı verilebilir. Böylelikle kanserli doku ile tümör, erken teşhis yapılmışsa yerinden rahatlıkla alınabilir. Bu operasyonun ardından, kişiye gerekli estetik operasyonlar uygulanarak, dudağın görüntüsü ve fonksiyonları geri getirilir. Kanserli dokunun ve tümörün büyük olması durumunda ise, cerrahi müdahale riskli olacaktır. Bu durumda radyasyon terapisi ve kemoterapi uygulanarak, hastanın dudağında bulunan kanserli hücre ve tümör, cerrahi operasyona uygun hale getirilir. Ayrıca bu tedavi yöntemi ile, kanserin başka bölgelere yayılması ve tekrar etmesi önlenmiş olur.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir