Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Nedir

Dukan diyeti Fransız beslenme uzmanı tarafından dört aşamalı uygulama esaslarına sahip bir diyet uygulamasıdır. Beslenme uzmanı Pierre dukan tarafından tasarlanmış olan protein ağırlıklı olarak yapılan dukan diyeti geçmişine bakıldığında 40 yıllık bir süredir uygulandığı görülmektedir. Popülerliğini kazandığı zaman olarak 2000 yılında Fransa’da 2010 da İngiltere’de 2011 de Amerika’da piyasaya çıkmış olan dukan diyeti kitabı sayesinde kazanmış olduğu görülmektedir. Dukan diyetinde tüketilen gıdalar çeşitli aşamalar oluşturularak detaylı bir uygulama esaslarında tüketilmektedir. Karbonhidratların büyük oranda tüketimi azaltılarak proteinlere ağırlık verilmesi beslenme alışkanlıklarının değişikliğe uğramasına neden olmaktadır. Dukan diyeti uygulanırken kalori hesabı yapmanıza gerek kalmamaktadır. Çünkü proteinler yakıldığı sürece yağa dönüşmeyeceğinden kilo verme konusunda sıkıntı yaşanmayacaktır. Dukan diyeti uygulandığı takdirde hızlı ve kalıcı şekilde kilo verdirdiği hakkındaki bilgileri net olarak alabilirsiniz. Fakat diyet uygulamalarında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bunların en başında her diyet uygulamasının her vücut metabolizmasına uygun olmadığı bilincinin kazanılmış olması gerekmektedir.

Diyet uygulaması demek belirli beslenme alışkanlıklarının tek besin değeri üzerine yoğunlaşarak sadece protein sadece karbonhidrat veya sadece vitamin kullanımı ile kilo verme işlemi sağlanmaktadır. Bu tür uygulamalar benzinli araca dizel kullanılması gibi uygunsuz olmayan bir sistemle karşılaştırmalı olarak düşünülebilir. İnsan yapısında yaşamı boyunca rahatsızlıklarla karşılaşarak hafif seviyelide olsa sıkıntılar yaşamış olabilir. Bu nedenle dukan diyeti uygulamasında kullanılan protein ağırlığı vücut metabolizmasının karbonhidrat ihtiyacına gerek duyduğu vücut organları çalışma yapısı olarak eksiklik hissedeceğinden önceden geçirilirmiş olan rahatsızlıklar etkisini gösterecektir. Burada asıl belirtilmek istenen duka diyeti herkesin kilo vermesine uygundur anlayışı kesinlikle yanlış bir düşünce olmaktadır. Çünkü dukan diyetinde belirtilen besinler tüketilmesi nedeni ile hayvansal besinler ağırlıklı olarak tüketilmektedir. Eğer beslenme alışkanlıklarınız veya sağlık koşullarınız hayvansal gıda tüketmenizi yasaklıyor ise bu beslenme şekli size uygun olmayacaktır. Dukan diyeti beslenme alışkanlığı içerisinde toplamda 100 adet besin sıralanırken 68 adedi hayvansal gıdalardan oluşmaktadır. Beslenme uzmanlarının veya sağlık kuruluşları yorumlarında dukan diyetinin hızlı bir şekilde kalıcı kilo verdirdiği belirtilmektedir. İngiltere’de ulusal sağlık servisinin yapmış olduğu dukan diyeti yorumunda ilk aşamalarda görülen ağız kuruluğu, mide bulantısı, ağız kokusu, halsizlik ve baş dönmesi etkilerinin yanında kullanımının basit olduğu hızlı kilo verdirdiği belirtilmektedir.

Dukan diyeti yapmış olanların yorumlarında ise tamamı olmasa da üç bölü dörtlük bir kesim dukan diyetini tavsiye etmektedir. Bu yorumlar çerçevesinde daha önce de belirtildiği gibi her vücut yapısına göre olumsuz etkiler görülebilmektedir. Dukan diyeti yapanların yorumlarından da anlaşılacağı gibi bir kısmında herhangi bir etki görülmezken bir kısım diyeti uygulayan kişilerde enerji eksikliği, baş ağrısı, ağız kokusu ve kabızlık sorunlarının görülmüş olduğu yorumlarından anlaşılmaktadır. Dukan diyeti uygulama esasları bakımından dört aşamadan oluşmaktadır. Oluşturulmuş olan bu aşamalarda 100 adet besin maddesi yer almaktadır. Kalori kısıtlaması bulunmamaktadır. Oluşturulan bu aşamalar atak aşaması, seyir aşaması, sağlamlaştırma aşaması ve dengeleme aşaması olarak belirli aşamalarla gruplandırılmıştır. Bu aşamalar besin maddesi tüketimi bakımından atak aşamasında; Bu aşamanın besin maddesi tüketimi olarak 68 saf protein tüketilmektedir. Bu tüketim süresi 2 ve 7 gün arası bir süreçte yapılmaktadır. Bu uygulama aşamasında ilk haftada 1 kilo ile 4 kilo arasında kilo kaybının oluşması beklenmektedir. Tok tutma etkisini göstermesi amacı ile bir buçuk kaşık yulaf kepeği tüketilmesine müsaade edilmektedir. Bu besin maddelerinin tüketiminin ardından 20 dakika süre ile egzersiz yapılması yağ yakımınım sağlanması gerekmektedir. Egzersiz yapmak sadece dukan diyeti ile sınırlı kalmaktadır.

Bütün diyet uygulamalarında yemeklerden sonra egzersiz yapılması sayesinde kalori yakılarak besinlerin yağa dönüşümü engellenmektedir. Seyir aşaması; Bu aşamada 68 adet tüketilen proteine 32 adette sebze eklenmektedir. 6 gün süre içerisinde uygulanan bu beslenme programı sayesinde vücut yapısından 1 kilo kaybedilmesi beklenen sonuç olmaktadır. Bu aşamada 2 kaşık yulaf kepeği tüketimi müsaade edilirken her beslenmenin ardından 30 dakika egzersiz yapılması verilmek istenen kilonun destekçisi olacaktır. Sağlamlaştırma aşaması; Bu aşamada da 68 adet tüketilen proteinin yanında 32 adet sebze ve tam tahıllı ekmek çeşitli meyvelerin yanında peynir çeşitleri de eklenmektedir. Seyir aşamasında verilmiş olan kiloların kalıcı etkisinin görülmesi için bunun üzerine 10 gün daha program uygulanarak sağlamlaştırma yapılmaktadır. Bu aşama içerisinde de 2 kaşık yulaf ezmesi yenilirken günde 25 dakika egzersiz yapılması gerekmektedir. Dengeleme aşaması; Bu aşamada 100 adet beslenme listesinden hepsi tüketilmektedir. Verilen kiloların dengede tutulması için bu aşama tercih edilen süre içerinde uygulanmaktadır. Tok tutmayı sağlamak için 3 kaşık yulaf kepeği yenmesi uygun görülmektedir. Bu aşama ömür boyu sürdürülebileceği gibi günde 20 dakika egzersiz veya fiziksel aktivite yapılması aksatılmadan yapılacak faaliyetler arasında yer almaktadır.

Dukan diyeti atak aşamaları 2 veya 7 gün sürdürülmektedir. Bunun amacı protein kullanarak diyete hızlı bir başlangıç yapmaktır. Atak aşamasında tüketilen gıdalar olarak ; Yağsız olarak tüketilecek olan dana eti ya da sığır eti tüketilen bu etin yağ oranı en düşük seviyede 5 seviyesinin altında olmalıdır. Derisi ve kanatları kullanılmadan tavuk veya hindi eti. Pişirilmesinde haşlama veya ızgara olması önerilmektedir. Ciğer tüketimi yapılırken özellikle dana veya sığır ciğeri seçilmesine dikkat edilmelidir. Balık tüketimi yapılmasına müsaade edilen dukan diyeti uygulamasında konserve balıklar veya yağda pişirilmiş balıklar kullanılmamak koşulu ile taze balık tüketimi önerilmektedir. Tok tutmayı sağlaması için öğünlerde veya günlük olarak bir buçuk kaşık yulaf kepeği tüketimi herhangi bir sıkıntı yaratmayacaktır. Deniz canlıları tüketiminde kabuklu deniz canlıları tercih edilmelidir. Günlük olarak tüketilecek yumurta sayısı yağda pişirilmemek koşulu ile 2 adedi geçmemelidir. Dukan diyeti süresince et tüketimi yaparken koyun eti kesinlikle kullanılmamalıdır. Süt ve süt ürünleri tüketimi yapılırken bu ürünlerin yap oranının en fazla 2 oranında olmalı hatta bulunabiliyorsa bunun altında olan az yağlı süt ve süt ürünleri tüketilmelidir.

Dukan Diyeti 1 Günlük Örnek Diyet Listesi Kahvaltı: Yağ oranı 2 ‘nin altında olan yoğurt, haşlanmış olarak hazırlanmış 1 adet yumurta Ara öğün: ızgarada pişirilmiş piliç Öğle yemeği: yağ oranı 2’nin altında olan süzme peynir, tavuk göğüs etinden ızgara Ara öğün: 2 oranında yağ oranında yoğurt bunun içine 1 kaşık yulaf kepeği Akşam yemeği: ızgara da pişirilmiş balık, suda pişirilmiş 1 adet yumurta Dukan diyeti uygulama aşaması olarak tüm diyet programlarının insan sağlığına olumsuz yönde etki edebileceği düşünülerek diyet uygulamasına başlamadan önce kesinlikle bir doktor veya diyet uzmanı ile görüşülerek sahip olduğunuz vücut metabolizmanızın gerekli testleri yaptırarak ihtiyaç duyacağınız besinlerin tespitini yapmış olmanız gerekmektedir. Bazı vücutlar için hızlı kilo kaybı olumsuz etki yaratacağından dukan diyetine başladığınızda herhangi bir olumsuzluk hissettiğiniz anda diyet programını keserek normal beslenme alışkanlıklarınıza dönmelisiniz. Bunun yanında doktor kontrolünde yapacağınız gerekli testler neticesinde diyet zamanlarının önereceği diyet programlarını uygulayabilirsiniz. Ayrıca diyet uygulaması süresince spor aktiviteleri yaparak vücudunuzu sürekli hareketli halde tutarken su kaybını önlemek için de günlük en az 2,5 litre su tüketmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir