Ebola Nedir? Nasıl Bulaşır, Tedavisi Nelerdir?

Ebola Nedir? Nasıl Bulaşır, Tedavisi Nelerdir?

Ebola Nedir, Ebola Nasıl Bulaşır, Ebola Nasıl Yayıldı, Ebola Nereden yayıldı, Ebola Öldürüyormu, Ebola Belirtileri Nelerdir,

Ebola Nedir, Ebola Nasıl Bulaşır, Ebola Nasıl Yayıldı, Ebola Nereden yayıldı, Ebola Öldürüyormu, Ebola Belirtileri Nelerdir,

Ebola, sistemik viral bir hastalıktır. Mevcut bilgilere göre en çok Afrika’da bulunan meyve yarasaların’dan insanlara bulaşır. Zoonotik bir hastalık olduğu için çeşitli maymun türlerinden bulaşma ihtimali de söz konusudur. Yüksek oranda ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.

Ebola Virüsü Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Ebola virüsü, ilk 1976 yılında Afrika’da bulunan Ebola Nehri kıyısında ortaya çıktı. Ondan sonra’da yıllar içinde değişen hastalıklarda küçük salgınları gördük aslında ancak bugüne kadar bu kadar vaka sayısına hiç rastlanmamıştır. şuan’ki verilerle 2014 içinde kasım ayı 27′ sine kadar 15 bin 100 küsür, Ölüm oranı ise 500 bin arası olandır. Malesef’ki bu olay bir gerçek. ve bu salgında’da %70 sıralarında.

Ebola Virüsü Nasıl Bulaşır?

Ebola virüsü direkt temas yoluyla yayılır. Ter, tükürük, gözyaşı gibi vücut salgılarıyla bulaşır. Virüs, çeşitli yollarla inaktive edilebildiği için her temasta bulaşma söz konusu olmayabilir.  Kişilerin ter yoluyla’da bulaşır. Ve cilde bir çatlak olduğun’da herhangi bir şekilde kanının bulunduğu iğnenin ele batması sonucu hastalık bulaşabilmektedir. Bu anlamda’da virüsün dışarda ne kadar yaşayabilmesi’de önemlidir. saatlerce’de yaşayabilmektedir. bunun dışın’da kuru yüzeyler’de bir gün kadar yaşayabilmektedirler. ama belki iyi değerlendireceğimiz nokta sodyum hipoklorit dediğimiz çamaşır suyu ile inaktive olabilmektedir. Yada 60 derece’de tıkayarak İn aktive olabilmektedirler. kaynatmak ile in aktive olabilmektedirler. bunlar’da virüsü kaptığımız’da nelere başvurabileceğimizi gösterebilmektedirler.

Ebolanın Belirtileri Nelerdir?

Ebola, pek çok enfeksiyon hastalığında görülebilecek belirtilerle kendini gösterir. Aniden yükselen ateş, halsizlik, iştahsızlık, vücut ağrıları ve daha sonra ortaya çıkan bulantılar ebolanın temel belirtilerindendir. Hastalarda genellikle 6-16 gün arasında kanamalar görülmeye başlar. Kanama görülen hastaların iyileşme ihtimali düşüktür.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir