Egzersiz Yaparken Kilo Almak Mümkün Müdür?

Egzersiz Yaparken Kilo Almak Mümkün Müdür?

Fazla kilolardan kurtulmak için pek çok insanın zayıflama amaçlı yaptığı egzersizler son dönemlerde kilo vermeye çalışan insanların en çok başvurduğu yöntemlerdendir. Peki, egzersiz yaparken kilo almak mümkün müdür? Evet mümkündür. Birçok insan tarafından kilo vermek amacıyla yapılan egzersizler ne yazık ki yanlış uygulamalar sonucu kilo alımına sebep olabilmektedir. Egzersiz yapan insanlar için çok yaygın problemlerden biri olan kilo almak çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilir. Egzersiz yaparak kilo vermek isteyenler için kaş yaparken göz çıkarmamak ve harcadığınız zamanın ve çabalarınızın boşa çıkmaması adına egzersiz yaparken kilo almanın sebeplerinin iyi bilinmesi gerekir.
Siz de egzersiz yapıyorum ama hala neden kilo almaya devam ediyorum diye kendi kendinize düşünüyorsanız, bunun sebeplerini maddeler halinde incelemeye başlayalım.

  • Kas kütlesinin artışı: Yaptığınız egzersizler sonucu yağlarınızı kaybetseniz de o yağlar kasa dönüştüğünden kütleniz artabilir. Kaslar yağa göre daha ağır olduğu için kilo almanız mümkündür. Yani kilonuzda meydana gelen artış istenmeyen yağlarınızdan kaynaklanmaz. Asıl sebep kas kütlesinde meydana gelen artıştır.
  • Yanlış şekilde egzersiz yapmak: Yürüyüş, yoga, dans gibi birden çok kas grubuna yönelik egzersizler kilo vermek için bire birdir. Sadece tek bir kas grubuna etki eden egzersizlerden ziyade bu tür birden fazla kas grubunu çalıştıran egzersizler sayesinde daha kolay bir şekilde kilo vermeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda egzersizleri düzgün yapmak da önemlidir. Temposuz olarak kırk beş dakika yürümenizdense tempolu olarak otuz dakika yürüyüş yapmanız iyi bir egzersiz olacaktır. Aynı zamanda egzersizleri düzenli olarak yapmak çok önemlidir. Fitness seviyesi yükseldikçe kalori yakabilmeniz için yapmanız gereken egzersizlerin yoğunluğu da artacaktır.
  • Ekstra kilo almak: Kilo vermek dengeli beslenme ve egzersizlerin birlikte doğru şekilde ayarlanması ile mümkündür. Bu sebeple spor yapmaya başladığınızda yediklerinize de dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yaktığınız kalorilerden daha fazla kalori alabilirsiniz. Eğer kalori miktarınızı arttırdıysanız kilo almamak için egzersizleri yoğunlaştırmalısınız.
  • Az Miktarda Kalori Almak: Yağsız diyetlerde almanız gerekenin çok altında kalori alırsınız. Bu genel yapılan ve büyük bir hatadır. Bu şekilde yeterli kaloriyi almadığınızda vücut enerji sağlayabilmek için metabolizmanızı yavaşlatır ve bu süreçte de vücudunuzda yağ depolanır. Bu sebeple de doğru gıdaları tüketmek egzersizlerinizin de fayda sağlaması açısında önemlidir. Yağ ve karbonhidrat içeren besinler de dahil olmak üzere vücudunuz için gerekli olan tüm besin maddelerinden yeterli oranda almanız gerekmektedir. Yemek miktarınızı arttırıp öğünlerinizi sıklaştırarak aç hissetmenizin önüne geçebilirsiniz.
  • Kilo Almanın Altında Yatan Tıbbi Problemler: Düzenli egzersiz ve iyi bir diyet programına sahip ve bunları uygulayan insanlardan bazıları halen daha kilo almaya devam edebilirler. Bu durum tiroid beziyle ilgili hastalıklar ve menopoz gibi sağlık problemlerinden kaynaklanabilir. Hormon bozuklukluları da buna sebep olan rahatsızlıklardandır. Bu tarz durumlarda doktorunuza başvurmalısınız. Aynı zamanda doğum kontrol hapları ve bazı psikolojik ilaçların da yan etkileri arasında kilo alımı vardır.
  • Aşırı zihinsel stres: İyi bir uyku sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi kilo vermeniz açısından da oldukça önemlidir. Fazla stresli olduğunuz durumlarda stresten kurtulmak adına uyumanız kilo vermenize fayda sağlayacaktır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir