El Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

El Tümörü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

El Tümörü Nedir

El Tümörü Nedir

El tümörü ellerin üzerinde ki şişmeyle kendisini gösterir.Elde ki şişmeyle kendini gösteren el tümörü genel olarak iyi huylu dediğimiz tümörlerdir.Lakin kötü huylu el tümörleride mevcuttur.İnsanların metobolizmasında oluşan  250 kötü  huylu dediğimiz tümörlerden yalnızca bir kaç tanesi el tümöründe görülmektedir.Bundan dolayı el tümörü genel olarak iyi huyludur.

El tümörü, el kemiklerinde ve kemik aralarında ya da elimizde bulunan damarların arasında meydana gelir.İyi huylu olan bu tümör hastanelerde tam bir muayene sonucunda tanısı konulabilir.Tümörün tanısı konulduktan sonra mutlaka bulunduğu yerden alınması gerekir.

El tümörü hastanelerde bulunan gelişmiş makinalarla anlaşılan diğer tümörlerin aksine elle muayenede de anlaşılabiliyor.Fakat bunun için hastanın elinin üzerinde ki şişliğin başlangıç tarihini ve nasıl bir ağrı olduğunu ve de hangi durumlarda ağrıdığını net olarak ifade edebilmesiyle anlaşılır.

El tümörü tedavisi sırasında hastanın tedaviye verdiği yanıt en ince ayrıntısına kadar not edilmelidir.Tümör kitlesinin nereye kadar uzandığı da önemlidir.El tümörü teşhisi sırasında bütün muayene sanılarını tamamlamalı ve hiçbirşeyi gözden kaçırmamak için detaylıca incelenmelidir.

Ellerde oluşan tümör tedavisi tanı tamamen emin olunup konulduktan sonra tümörün bulunduğu yerden alınmasıdır.Genel olarak bu tedavi yöntemi olumlu sonuçlanır.Fakat bütün tümörlerde olduğu gibi el tümörünün de tekrarlama olasılığı vardır bunun için yılda bir defa genel bir muayene yaptırılmalıdır.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir