Ellerde Kaşıntı Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir

Ellerde Kaşıntı Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir

Ellerde kaşıntı rahatsız edici bir durum olmakla beraber fazla kaşıma neticesinde el üzerinde tahriş ve yaralar oluşturabilmektedir. Ayrıca devamlı kaşıma sonucunda durum daha da kötüleşebilir kızarıklık ve şişkinliğe neden olabilmektedir.

El kaşıntısı aslında bir alerji sonucu da ortaya çıkabilmekte veya bir alerjinin belirtisi de olabilmektedir. Ayrıca karaciğer rahatsızlığı ve cilt enfeksiyonu gibi hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Bunun nedenini öğrenmek ve teşhisinin koyulabilmesi için tıbbi müdahale görülmeli ve en yakınınızda bulunan bir hastaneye gidip uzman bir hekime danışılmalıdır.

Peki Ellerde Kaşıntı Nedenleri Nelerdir

El üzerinde oluşan kaşıntı tek başına işleme alındığında bir hastalık olarak kabul edilemez. Zira sivrisinekler bile ısırdığında veya tüylü herhangi bir şeye dokunduğumuzda yine kaşıntı olabilmektedir. Kaşıntı 2 sebepli olabilmektedir ve bunlar iç kaşıntı ve dış kaşıntı olarak bilinmektedir. Vücut dışında yani herhangi bir temas sonucu görülebileceği gibi vücut içerisinden kaynaklı da olabilmektedir. İç kaynaklı olarak “böbrek rahatsızlıkları” veya “karaciğer rahatsızlıkları” sonucu olabilmektedir. Ellerde kaşıntının birçok farklı sebebi bulunmaktadır.

  • Kontakt Dermatit : Boya, sarımsak ve benzeri maddeler taması sonrasında eller üzerinde kaşıntı ve kızarıklık görülebilmektedir. Genel olarak el üzerinde yanıcı bir kızarıklık ortaya çıkmakta ve bu durum birkaç güne uzayabilmektedir. Buna engel olabilmek için neyin sebep olduğu bilinmelidir. Bu durumun en yaygın sebepleri arasında “deterjan” gibi tahriş ediciler sayılmaktadır.
  • Ellerde Kuruluk : Kuru ve nemsiz kalan eller üzerinde tahrişin oluşması çok kolaydır. Bu durumla beraber “cilt” rahatsızlığı doğmaktadır.
  • Enfeksiyon Kapma: El üzerinde bulunan bir yaranın enfeksiyon kapması da kaşıntı sebebi olabilmektedir ve yaralı bölge tedavi edilemezse ellerde kaşıntı ortaya çıkmaktadır. Deri iltihaplanmasına karşın kaşıntı meydana gelebilmektedir.
  • Stres ve Anksiyete Durumlarda : Stresli zamanlar içerisinde ellerde kaşıntı olabilmekte ve giderilen stres ile beraber kaşıntının da ortadan kaybolduğu gözlenen bilgiler arasındadır.
  • Vitamin veya Mineral Eksikliği : Ellerde kaşıntı ve yanma nedenleri arasında “vitamin” veya “mineral eksikliği” neden olabilmektedir. Bunun en büyük sorunu “B1, B12 ve B6 vitaminleridir.” B vitamin eksikliği bu belirtilerle beraber karıncalanmayı da doğurmaktadır.
  • Sistemik Bir Hastalık : Birden fazla doku ve organı etkileyen bir hastalık olmakla beraber “kronik böbrek yetmezliği, tiroid yetmezliği ve karaciğer yetmezliği gibi durumlar sonucu kaşıntı meydana gelebilmektedir. Ayrıca nadir olarak tüm vücut üzerinde görülen durumların başında “HIV veya or Crohn” hastalığı nedeniyle gelebilmektedir.

Etiketler: , , ,

1 comment

  1. Emre Haziran 22, 2016 at 5:48 am Reply

    Selam hocam benim elimde cok kaisnti var bide ustlerinde buyuk nokta halinde biseyler ciktini goruyorum cok kasiniyor bana ne onerirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir