Ellerde Titreme Ve Uyuşma Nedenleri Tedavisi

Ellerde Titreme Ve Uyuşma Nedenleri Tedavisi

El ve parmaklarda görülen titremeler uyuşmalar ve güç kaybı aslında bir takım belirti olmakla özellikle de ellerin günlük hayatta daha çok kullanılmasından dolayı ellerde titreme oluşunca insanlar bir hayli zorlanıp güçlük çekmektedir.  Tıp literatüründe “tremor” adı verilen el titremeleri nedenleri gelişi güzel araştırılmalıdır. Kimi zaman “psikolojik” ve “ sinirsel” olabilen bu el titremesi halk arasında “Parkinson” hastalığı olarak da bilinmektedir. Hatta kimi zaman bu durum Parkinson hastalığı ile sıkça karşılaştırılmaktadır. Bu durum aslında Parkinson belirtisi olabilecek durumdadır.

Heyecan, soğuk, ve ateşli hastalık nedenleri sonucu oluşa bilen el titremesi nedenleri nelerdir ve tedavisi nasıl oluyor bunu aşağıdaki cümlelerin arasında ifade edelim.

Öncelikle belirtmeliyiz ki titreme sadece ellerde görülemeyebilir kimi zaman tüm vücut üzerinde yaşanabilir. El titremelerinin birçok farklı nedeni vardır ve halk arasında bilinen en önemlisi “Parkinson” dur. Fakat ailesel, kalıtsal ve esansiyel tremor çeşitleri de bulunmaktadır.

Peki El Titremesi Neden Dolayı Oluşur ve Tedavisi Var Mıdır Varsa Nedir

El titremenin çeşitleri olarak öncelikle;

  • Esansiyel Tremor : (ailesel el titremesi) : Halk arasında sıkça rastlanılan bir titreme türüdür. Genelde tek bir el üzerinde görülen titreme zamanla diğer ele de sıçrar ve iki el titremeyi hisseder. Hareket halindeyken titreme başlar ve kimi zaman istirahat halinde olurken bile titreme hissedilebilmektedir. Bu durum sonucu kişilerde yemek yeme, bir şey içme ve başka el hareketlerinde aşırı zorluk getirmekte bundan dolayı kişiyi epeyce güç bir duruma sokmaktadır.
  • İstirahat Tremoru : Hareketsiz dururken görülen titreme hareket esnasına geçilince durduğu gözlemlenmiştir. Fakat zaman ilerledikçe titremenin yaygınlaşabileceğini belirterek “Parkinson” hastalığında görülen el titremeleri de bu “istirahat tremoru” arasında kalmaktadır.
  • İntansiyon Tremoru : “İntansiyon tremoru” olarak bilinen bu titreme türü hareket sırasındayken ortaya çıkmakta ve kişinin yöneldiği bir hedef var ise o hedefe yaklaştıkça titremenin şiddeti artmaktadır. Beyin rahatsızlığı bulunan kişiler üzerinde sıkça rastlanmaktadır.
  • Psikojenik Tremor : Bu titreme türü psikolojik sorunlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bir anda ellerde titreme görülmekte olup tipik bir özelliği olmamaktadır. Kadın bireyler üzerinde sıkça rastlanılan bu durum “ailesel tremor” ile karıştırılmaktadır.

Yukarıda sayılan titreme türlerinden farklı olarak vücudu ilgilen diren de titreme türleri mevcuttur.

Titremelerin tedavisi ve teşhisi uzmanlık gerektiren bir alan olup, titreme düzgün tedavi edilirse ortadan kaybolabilmektedir. Fakat tedaviye dirençli olunabileceği uzman teşhisi ardından konulabilmektedir. Tedavi sonucu titremeler en düşük seviyeye inebilmekte ve iyi bir tedavi sonucu titreme şikayetinden kişiler kurtulabilir.

Etiketler: , , , ,

1 comment

  1. Erol Kasım 9, 2016 at 2:09 am Reply

    Slm ben 41 rasınıbayın benim sağ elimde tıtreme var son 6 Aydan’dan beri kaba titremeler başladı 2 yıl önce nöroloji doktora gittim prfsr dctr , esensıyel tremör tanısı koydu ilaçlar verdi kullandım ama hiç bir yararını görmedim lütfen yardımcı olurmusunuz ,teşekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir