Epilepsi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi Nedir? Belirtileri ve TedavisiEpilepsi Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Epilepsi, halk arasında sara olarak da bilinen, beyindeki sinir hücrelerinin anormal elektro kimyasal boşaltım yapması sonucu oluşan nöronlarla ilişkili bir hastalıktır. Bu hastalık çekinik olarak otozomal (vücut kromozomları) genlerle kalıtım görür. Beyinde ve sinirlerde sinyal iletimi elektriksel değişimlerle olur. Epilepsi (sara) bu iletimlerin aşırı ve kontrolsüz oluşumu ile ilgilidir. Sıklıkla geçici bilinç kaybıyla sonuçlanır. Epilepsi hastası bir birey, aynı hastalığı taşıyan başka bir bireyle evlenmemelidir. Epilepsi kalıtsal bir hastalık olduğu için böyle bir durumda bu hastalığın çocuklara geçme ihtimali %100 gibi oranlara kadar çıkabilmektedir.

Belirtileri:

 • Sıklıkla bilinç kaybı ile karşılaşılır.
 • Genellikle nöbet geçirdikten sonra bilinç kaybına bağlı olarak bayılmalar görülür.
 • Nöbet sırasında hastanın vücudu titrer, istemsiz olarak ani hareketler yapar ve yere düşebilir.
 • Hasta genellikle olmayan şeyler görür. Bunlar genelde sevdiği, kaybettiği bir kişinin onunla konuşması şeklindedir.
 • Hasta bir yere oturduğu sırada gözü uzaklara dalabilir
 • Nefes darlığı, nefes kesilmesi yaşayabilir.
 • Vücudun çeşitli yerlerinde, özellikle de yüz ve bel civarında, morluklar görülür
 • Ağızda fazla tükürük salgılanmasına bağlı olarak köpürmeler olabilir.
 • Çoğunlukla uyku sırasında olmak üzere idrar kaçırmalar görülür.
 • Başta nöbet zamanları olmak üzere istemsiz hareketler yapılır. Hasta bunun farkında değildir ve nöbet geçirdikten sonra genellikle bunları hatırlamaz
 • Kriz sonrası şaşkınlık, uyku hâli ve sersemlik
 • Hasta durduk yerde korku duygusuna kapılabilir.

Epilepsi hastalarının nöbet geçirmesi durumunda yapılması gerekenler şu şekildedir;

1. Hasta güvenli bir yere yatırılır. Bir yere çarpmaması için etrafındaki şeylere dikkat edilmelidir.

2. Başı yere çarpmasın diye el ile desteklenmelidir.

3. Kesinlikle soğan, kolonya gibi şeyler koklatılmamalıdır; çünkü hastanın bilinci kapandığı için durum daha da kötüye gidebilir.

4. Hastanın yaptığı hareketler kesinlikle engellenmeye çalışılmamalıdır. Hasta bu hareketleri istemsiz yaptığı için zaten bir faydası olmayacaktır, ki bunun yanı sıra hastanın uzuvlarına zarar verilebilir.

5. Hastanın üzerindeki sıkı giysiler gevşetilmelidir, her türlü boğulmalara önlem almak için.

6. Tokatlayarak ya da birşeyler koklatılarak hasta ayıltılmaya çalışılmamalıdır. Hasta yavaş yavaş zamanla kendine gelir.

7. Hasta kendine geldikten bir süre sonrasına kadar yorgunluk, sersemlik, geçici hafıza kaybı durumlarla karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden hasta biraz dinlendirilmeli; kendisine geldikten sonra hastaneye götürülmelidir.

8. Hasta nöbet sırasında dişlerini sıkıyorsa kesinlikle ağzını elinizle açmaya çalışmayın, hastanın istemsiz dişlerini geri sıkması sonucu müdahalede bulunan kişi elini kaybedebilir. Dili boğazına kaçmıssa kaşık benzeri bir cisimle dili çıkarılmalıdır.

Tedavi:

Epilepsi, mutlaka doktora danışılması ve doktorun gerekli gördüğü koşullarda hastanın kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Epilepsinin birçok türü vardır ve bunların hepsi ömür boyu katlanılmak zorunda değildir. Bir kısım çeşidi belli yaşlara gelindiğinde kendiliğinden iyileşir, başka bır kısım çeşitler ise uygun tedavi yöntemleriyle iyileştirilebilir. Bu epilepsi çeşitleri doktor kontrolünde gerekli tetkikler yapılarak tedavi yöntemi belirlenebilir.

Bu tedavi yöntemlerinin çoğu ilaç ve çeşitli terapiler ile olur.Epilepsi olan hastalar uykusuz kalmamalı, alkollü içki içmemeli, aşırı ruhi gerginliklerden kaçınmalı ve yazın başı açık güneşte uzun süre kalmamalıdırlar. Epilepsi hastaları şöförlük, ağır sanayi dalları, askerlik ve inşaat işler yapmamalıdır. Bu işler onlara ağır geleceğinden hastaları nöbete sokabilir daha da kötüsü durumu geri döndürülemeyecek boyutlara çıkarabilir. Epilepsi hastaları hastalığın kontrolü ve gelişim takibi için her yıl düzenli olarak kan testlerini ve karaciğer testlerini yaptırmalıdır.Üç yıl süreyle nöbet geçirmeyen hasta dördüncü yıl doktor kontrolünde ilacının dozları planlı olarak azaltılarak kesin tedavisi sağlanabilir.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir