ERİŞKİNLERDE DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNUN 10 BELİRTİSİ

ERİŞKİNLERDE DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNUN 10 BELİRTİSİ

 

eriskinlerde-dikkat-eksikligi-ve-hiper-aktif-bozuklu-10-belirtisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocuklarda yetişkinlere oranla fark edilmesi daha kolay bir rahatsızlıktır. Toplumda 8 oranlarında yaygın bir biçimde görülmektedir. Ancak yetişkinlerde ortaya çıkması basit olmuyor. İlişkilerde, akademik alanlarda, iş hayatında kendini gösteriyor genellikle. Erişkinlerde dikkat eksiliği ve hiperaktivite bozukluğunun neden olabileceği 10 sorun alanı vardır. Bunlar ;

1-) Hayatı düzenleyememek: Hayatı düzene sokmakta zorluk. İş yerinde, çocuklarıyla ilgili, aileyle ilgili öncelikleri ortaya koyup hayatı düzenlemeyle ilgili ciddi problemler ortaya çıkar. Ve bu şekilde dağınık, sürüklenerek ilerleyen, zamanı kullanamayan kişiler insan ilişkilerinde de problemler yaşarlar. Unutulan sorumluluklar dağınık bir hayatın işaretedir.

2-) Sürekli huzursuzluk: Sürekli diken üstende imiş gibi gergin hissederler. Çünkü sürekli unuttuğu sorumluluklar, hayatı düzene soka mamaları huzursuz olmalarına neden olur ve bu tablo hem kendileri için hem de çevreleri için giderek yorucu bir hale gelmeye başlar.

3-) Dikkatin çabuk dağılması: Küçük bir uyaran yada aklına durduk yere gelen bir şeyden dolayı yapmakta olduğu işin yarım kalmasına neden olabilir. Bu durum verim düşüklüğüne ve başlanılan işlerin bir türlü bitmemesine sebep olabilir.

4-) İnsanları dinleyememe: İnsanları dinlemekte oldukça güçlük çekerler ve bu sürekli dağılan dikkatleri çevresindeki insanların onu dinlemediği düşüncelerine de kapılmasına neden olur. Bu da insan ilişkilerinde ciddi sorunlara yol açabilir.

5-) İşlerini sürekli erteleme: Bu insanlar bir türlü başlamaları gereken bir işe başlayamazlar. Erteleme, son dakikaya kadar bekleme nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşarlar. Neyin önemli neyin önemsiz olduğunu bilemezler.

6-) Sürekli geç kalma: Dikkat eksikliği sorunu olan kişiler zamanlamayı bir türlü ayarlayamadıkları için genellikle tamamlanması gereken işlere geç kalırlar.

7-) Aşırı öfkelenme: Özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite yaşayan erkekler sık sık öfke patlamaları ile karşı karşıya kalır. Genellikle öfkeleri çarçabuk saman alevi gibidir ve daha sonra kendileri de neye öfkelendiklerini hatırlayamazlar.

😎 Tarfikte sorunlar yaşamak: Araba kullanırken dikkatin verilmesi, çevredeki olan olayların doğru yorumlanması gerektiği için daha fazla kaza yapmaya eğilimli olabilirler.

9-) Evlilik sorunları: Dinleyememek, hayatı düzenleyememek, sorumlulukları unutmak kadı erkek ilişkilerinde karşı tarafta ciddi hayal kırıklıkları ortaya çıkartır. Kronikleşen bu problemler ayrılığa ve ciddi evlilik sorunlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

10-) Öncelikleri belirleyememe: Bu insanlar önceliklerini doğru sıralayamazlar. Önemli sorumluluklarda çabuk sıkılıp bunları ihmal edebilirler. Özellikle süreklilik gerekten işleri yapmakta başarısızlar. Daha önemsiz bir işle ilgilenmeye başlayabilirler.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir