Geniz Akıntısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
cocuklarda-geniz-akintisi-nedenleri_646x340

Burun ve solunum yollarında bulunan salgı bezleri günde 1 litreden 2 litreye kadar mukus salgılar. Bu miktar normal yetişkin bir insan için normal rakamlardır. Üretilen bu mukus solunum yollarının temizliği için gerekli bir salgıdır. Yetersiz salgılandığında solunum yollları yeterli düzeyde temizlenemez ve bunun sonucunda çeşitli enfeksiyonlar ve hastalıklar gelişir. Ancak bazı durumlarda bu mukus aşırı üretilir. Fazla üretilen bu mukus burun ile boğazın arkasındaki bazı bölgelerde birikirler. Bu duruma geniz akıntısı denilmektedir. Bu durumla karşılaşılan bireyler sıkça bu durumdan rahatsız olduklarından şikayet etmektedirler.

Nedenleri

Geniz akıntısına neden olabilecek birçok durum mevcuttur. Bunlar arasında; alerji, soğuk algınlığı veya grip, sinüs enfeksiyonları (sinüzit), rinit, asit reflüsü, ilaçlar ve gebelik bu durumlar arasında sayılabilir.

Belirtileri

  • Peş peşe hapşırma
  • Boğuk sesle konuşma
  • Sık burun kaşınması
  • Sık burun tıkanması
  • Boğazda kaşıntı
  • Sık burun kanaması
  • Burun akıntısının beyaz (renksiz) olması

Gibi durumlar geniz akıntısının nedenleri arasında sayılabilir. Geniz akıntısı genellikle çok ciddi bir durum değildir ve basit yöntemlerle tedavi edilebilir.

Tedavi yöntemleri

Öncelikle geniz akıntısına neden olan etkenler araştırılmalıdır ve buna göre uygun tedavi yöntemi seçilmelidir.

a) Alerjisi varsa hastanın: Hasta olabildiğince alerji nedenlerinden (Toz, bakteri, polen  vb.) kaçınmalıdır. Çok ileri düzeyde alerji vakalarında ise genellikle steroid içerikli alerji spreyleri kullanılır.

b) Hasta Sinüzit ise: Geniz akıntısına neden olabilecek sinüzit eğer çok ileri aşamada ise tedavi amacı ile ameliyat uygulanabilir.

c) Enfeksiyonlar yüzünden geniz akıntısı oluşuyorsa: Enfeksiyonlar için antibiyotik, burun spreyleri vb. ilaçlar kullanılabilir.

d) Bal ve Zencefil kullanımı: Günde iki bardak içilen zencefil (suyundan birkaç damla), bal (2 çay kaşığı) ve biraz karabiber karışımı tahriş olan geniz bölgesine harika bir çözümdür.

e) Limon kullanımı: Limonun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Limonun suyu sıkılarak içilmesi ya da nane ile soyulmuş limonun kaynatılarak suyunun içilmesi geniz akıntısını önlemek için alternatif yollardan birisidir.

f) Buhar banyosu yapmak: Buhar banyosu yapmak boğaz ve genizde biriken mukusu temizlemeye yardımcı olacaktır. Buhar banyosu genizdeki mukusu inceltip tedaviye yardımcı olacaktır. Daha etkili bir tedavi için suya limon suyu ya da zencefil katılabilir.

g) Adaçayı kullanımı: 4-5 Gram (1 tatlı kaşığı) adaçayı ile 150 ml su kaynatılır ve içilir. Adaçayı içilmesi geniz akıntısı için tavsiye edilir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir