Geniz Eti Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Geniz Eti Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

 

Geniz eti, burun ya da ağız yoluyla girebilecek mikroplara karşı, insan vücudunu koruma görevi olan ve bademciklere benzeyen bir lenf dokusudur. Üst solunum yolları ile ilgili sorunlara karşı koruma görevi olan geniz etini bademciklerden ayıran fark ise, daha büyük olması halinde burunda bulunan boşluğu tıkamasıdır. Geniz etinde oluşacak büyüme hava yollarını tıkar ve çocukların rahat nefes almasına engel olur. Bu durum ise burun içinde yer alan mekanizmanın, deformasyonuna neden olur. Geniz Eti Ne İşe Yarar? Geniz eti, insan vücuduna burun veya ağız yoluyla girmesi mümkün bakterileri ve virüsleri yakalamakla görevlidir. Ayrıca vücudun bu tip mikroplar ile savaşması için gereken antikorları üretmektedir.

Geniz Eti Neden Büyüme Yapar? Çocukların yaşları gereği dikkatsiz olmaları ve bu nedenle geçirdikleri üst solunum yolu enfeksiyonları geniz eti büyümesinin baş sebebidir. Ayrıca sürekli nezle olma durumu söz konusu ise, bademciklerin devamlı hastalıklı olması veya çocukların alerjik bir bünyeye sahip olmaları da, geniz eti büyümesine neden olan şeylerdir. Ayrıca geniz etinin görülmesi için belirli bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak 11 yaş altı çocuklarda çok sık görülürken, bu yaş üstündeki bireylerde nadiren görülmektedir. Özellikle 4-5 yaş aralığındaki çocuklarda, tamamen enfeksiyonlardan kaynaklı geniz eti büyümesi mümkündür. Ancak büyüyen etin alınıp alınmayacağı, bazen ilerleyen yaşlara bırakılabilir. Çünkü yaş ilerledikçe büyüyen geniz eti, küçülmeye başlayabilmektedir. Geniz etinin erken yaşta alınması ise, tamamen çocuğa verdiği rahatsızlık araştırılarak karar verilecek bir olaydır.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir? Geniz Eti Olduğu Nasıl Anlaşılır? Geniz eti çocuklarda birçok belirti vermektedir. Bunların başında horlama, ağızdan su gelmesi, işitme kaybı, sinüzit, ağzı açık uyuma şekli ve yüz ile dişlerde olan gelişim bozuklukları gelmektedir. Geniz eti olan çocuklarda görülen yüz tipi bile sınıflandırılmıştır ve geniz eti yüzü adı verilmektedir. Geniz eti olması durumuna oksijen yetersizliği olabileceği için, çocuklarda zihinsel enerjinin azalması ve yeteneklerinin kaybolması da, bu durumun belirtisi olabilir. Rahat nefes alamayan çocuklarda, hiperaktivite benzeri davranışlar görülebilir. Ayrıca çocuğun ağzı sürekli açık olmakla birlikte, dudak yapısına bakıldığında üst dudağı çekik gibi görünebilmektedir. Orta kulak iltihabının sık yaşanması da, çocukta geniz eti olma ihtimalini akla getirmelidir.

Geniz Eti Teşhisi Nasıl Koyulur? Geniz eti teşhisi yapılabilmesi için, yukarıdaki belirtilerden dolayı mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulması gerekmektedir. Bu durumda doktorunuz röntgen filmi isteyebilir veya endoskopi uygulamasından yararlanabilir. Enfeksiyon olduğu zamanda röntgen filmi çekilme işlemi yapıldığında, geniz et daha büyük görüneceği için yanıltıcı sonuçlar verebilir. Bu nedenle doktorunuz öncelikle iltihabi durumu yok etmek amacıyla, ilaç tedavisi uygulamalıdır. Hastalık düzelme gösterdikten en az bir hafta sonrasında, röntgen filminin yeniden çekilmesi gerekmektedir. Bu kez sonuçlarda değişiklik olup olmadığı önem taşır. Eğer yine geniz eti olması gerekenden büyükse, çocuğa verdiği rahatsızlık hikayesinden dinlenerek, ameliyat kararı verilebilmektedir.

Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır? Bahsedilen belirtilerden nefes almada güçlük, orta kulakta iltihap, kronik sinüzit, kalp büyümesi, kulakta sıvı birikmesi ve yüz, kafa görüntüsünde gelişim bozukluğu var ise, ameliyat acilen söz konusu olacaktır. Geniz eti ameliyat ile alınarak tedavi edilmektedir. Ancak 4-5 yaş üstü için ameliyat önerilir. Çocukta uyku apnesine sebep olan bir durum varsa, ameliyat daha küçük yaşta da yapılabilir.

Geniz Eti Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir Resimleri

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir