Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemi Nelerdir

Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemi Nelerdir

 

glokom-goz-tansiyonu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir? Görme sinirlerinin hasar almasına neden olan ve görme kaybına yol açan hastalığa ”Glokom” adı verilir. Glokomun görme sinirlerine verdiği hasar, gözün içinde üretilen sıvının üzerinde oluşan basınç değişikliği ile alakalı bir durumdur. Bu durumda göz sinirlerinin hasar alması, çoğu zaman göz içinde bulunan sıvıdaki basıncın ”yüksek” olmasından kaynaklıdır. Glokom’un Belirtileri Nelerdir?

Glokom hastalığı, ilk etapta belirti göstermeyebilir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte, görme kayıpları ve yan bölümlerde olan cisimleri görememe gibi belirtiler vermeye başlar. Hastanın görme duyusunda azalma hissetmesi bir belirtidir. Bu belirti söz konusu olduğunda, hastalık çoğu zaman ileri safhalara ulaşmıştır. Bu süreçte tedavinin acilen başlaması gerekir. Eğer tedaviye başlanmazsa, görme alanı günden güne daralarak, bir tünelden bakıyormuş hissi verebilir. Glokom hastalığı bu süreçte de tedavi edilmezse, görme hissi tamamen kaybolur. Akut kapalı açılı Glokom hastalığının belirtileri bir anda ortaya çıkmaktadır. Görme alanı içinde oluşan kör noktalar, gece bulanık görme sorunu, şeffaf bir doku halinde olan korneanın bulanık bir hal alması, baş ağrısı, gözde beliren ağrı ve kızarıklık durumu, bulantı, kusma ve halsizlik gibi belirtiler akut kapalı açılı Glokom belirtileridir. Glokom Hastalığının Risk Faktörleri Nelerdir?

Glokom’da risk faktörleri yaşla alakalı değildir. Ancak hastalık sıklıkla 40 yaş üstündeki yetişkin bireylerde görülmektedir. Aile hikayesi ile ırk, risk faktörü olarak düşünülmektedir. Ayrıca diyabet, hipertansiyon ve diğer sistemik hastalıklar da, Glokom riskini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra, kansızlık, yüksek ya da düşük tansiyon, yüksek miyop ve hipermetrop sorunu, travma, uzun süren kortizon alımı, migren ve göz içinde oluşan basıncın yüksek olması gibi durumlara sahip kişilerde, Glokom hastalığının görülme riski yüksektir. Glokom Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalıkta erken teşhisin önemi çok büyüktür. Erken teşhis yapılmaması durumunda, görme tamamen kaybolabilir. Özellikle bahsedilen risk faktörlerine sahip olan hastaların, her yıl rutin bir göz muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Glokom’un teşhisi için ayrıntılı göz muayenesi gerekir. Bunun yanında göz içi basınç ölçümü, görme siniri değerlendirme amaçlı yapılan testler, görme alanı belirleyici ve gözün ön kamara açısının değerlendirilmesi için yapılan testler, Glokom teşhisi için uygulanması gereken yöntemlerdendir. Glokom Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır? Bu hastalığın tedavisinde ilk amaç, hastanın görme yetisini korumaktır. Glokom tedavisinin amacı, göz içi basıncının düşürülmesiyle birlikte, görme sinirlerinde hasar oluşumunu önlemektir. Ayrıca Glokom tipine göre, tedavi şekilleri Lazer tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale olarak değişebilmektedir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir